سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: طبق گزارش مدیرعامل شرکت دخانیات، رئیس جمهور سابق به راه‌اندازی خط تولید سیگار خارجی در کشور ارز دولتی تخصیص داد و خط تولید این سیگار را افتتاح کرد.

به گزارش سفیرافلاک، مجید انصاری نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نشست امروز کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در جلسه امروز رئیس سازمان بهزیستی در کمیسیون حاضر شد و گزارشی را‌‌‌‌‌‌‌‌ از آسیب‌های اجتماعی به اعضای کمیسیون ارائه کرد.

وی افزود: آقای قادری در گزارش خود عنوان کرد که مشکل ما در بحث مقابله با آسیب‌های اجتماعی تعدد دستگاه‌ها در این حوزه است، مضافا اینکه در تخصیص اعتبارات برای این منظور یک عدم تعادل وجود دارد و سهم بهزیستی از این اعتبارات پایین است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی اظهار داشت: در ادامه این جلسه مدیرعامل شرکت دخانیات نیز در کمیسیون حاضر شد و گزارشی را‌‌‌‌‌‌‌‌ از وضعیت کنونی این شرکت به اعضای کمیسیون ارائه کرد.

انصاری خاطرنشان کرد: طبق گزارش ارائه شده سهم شرکت دخانیات از بازار ایران از  85 درصد به حدود ۱۰ درصد کاهش یافته و تعداد کارگران این شرکت از ۱۰ هزار نفر به ۴ هزار نفر تقلیل یافته است.

وی افزود: علاوه بر این سطح زیر کشت توتون در کشور ا‌‌‌‌‌‌‌‌ز ۹ هزار هکتار به هزار هکتار کاهش یافته که این موارد مشکلات جدی را‌‌‌‌‌‌‌‌ در حوزه اشتغال ایجاد کرده است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی اظهار داشت: مدیرعامل شرکت دخانیات در گزارش خود مهم‌ترین علت این وضعیت را‌‌‌‌‌‌‌‌ ورود سیگار شرکت‌های چند ملیتی به بازار ایران دانست و عنوان کرد که ورود سیگارهای خارجی به بازار ایران باعث شده مشکلات جدی در این زمینه برای شرکت دخانیات ایجاد شود.

انصاری خاطرنشان کرد: در دولت قبل ارز دولتی برای راه‌اندازی خط تولید سیگار خارجی در کشور تخصیص یافت و شخص آقای روحانی خط تولید این سیگار در کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌ افتتاح کرد.

ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در گفت‌وگویی عنوان کرد: متاسفانه سطح زیر کشت توتون و تنباکو نیز طی سالیان گذشته با افت شدید مواجه بوده و براساس گزارشی که در جلسه کمیسیون ارائه شد دریافتیم که اکثر تعدیل نیروهای صورت گرفته در دولت جدید در خصوص مشاورین مدیرعامل بوده و مخاطبان آن کارگران نبوده اند.

وی تاکید کرد: همچنین طی چند ماه اخیر و با تغییر مدیریت شرکت دخانیات شاهد بودیم که کارخانجات بیشتری در سطح کشور فعال شده و در این زمینه اشتغال زایی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین یکی دیگر از برنامه های شرکت دخانیات افزایش سهم صادرات و ارز آوری برای کشور بود که نمایندگان نیز در این زمینه تاکید داشتند. متأسفانه طی سال‌های گذشته ظلم‌های بسیاری به بیت المال صورت گرفته که گزارش آن در کمیسیون ارائه شد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: همچنین مقرر شد بازدیدی از کارخانجات دخانیات در آینده نزدیک داشته باشیم تا از نزدیک در جریان روند رسیدگی به کارگران زحمتکش این شرکت قرار گیریم.
وی تصریح کرد: متاسفانه بازار داخلی ایران در اختیار شرکت های کشورهای چند ملیتی است و نباید اجازه داد محصولی که با کیفیت بهتر در کشور تولید می شود سهم ناچیزی در داخل داشته باشد.
این نماینده مردم در مجلس ضمن مثبت ارزیابی کردن جلسه از مواضع ضد فساد و رویکرد جدید شرکت دخانیات حمایت و تأکید کرد: تا زمانی که برای مبارزه با مافیای دخانیات به نفع تولید و اشتغال تلاش می‌شود در کنار این جریان خواهیم بود.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

  • منبع خبر : فارس