تصویر گرفته شده توسط هابل بخشی از کهکشان M۹۱ را با وضوح بالا به اشتراک گذاشته است.

به گزارش سفیرافلاک، تلسکوپ فضایی هابل تصویری از کهکشان M۹۱ را نشان می‌دهد. این کهکشان مارپیچی میله‌ای در صورت فلکی کما و تقریبا در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از راه شیری و بخشی از ابرخوشه محلی M قرار دارد. M نام مخفف Messier است که توسط ستاره شناس فرانسوی چارلز مسیه، به دلیل کاتالوگ اشیاء نجومی که در دهه‌های ۱۷۷۰ و ۱۷۸۰ تولید کرد، مشهور است. نام‌گذاری اجرامی که چارلز مسیه  فهرست‌بندی کرد، هنوز هم از M۱ تا M۱۱۰، توسط ستاره‌شناسان استفاده می‌شود.

کهکشان درخشان M۹۱، غبار و گازهایی را در مرکز خود نشان می‌دهد که ستاره‌ها در آن محل شکل می‌گیرند. این کهکشان توسط تلسکوپ فضایی هابل رصد شد تا در مورد سیاهچاله‌ای که در مرکز آن قرار دارد، اطلاعات کسب کند.

کهکشان M۹۱

تقریبا مانند همه کهکشان‌ها، M۹۱ دارای یک سیاهچاله پرجرم در قلب خود است. جرم سیاهچاله کهکشان M۹۱ با استفاده از داده‌های هابل در سال ۲۰۰۹ محاسبه شد. در نتیجه محاسبات مشخص شد که جرم آن بین ۹.۶ تا ۳۸ میلیون برابر جرم خورشید است.

کهکشان مارپیچی M۹۱ قاب دوربین تلسکوپ فضایی هابل ناسا را پر کرده است. همانطور که در تصویر نمایش داده شده M۹۱ یک کهکشان مارپیچی میله‌ای است که همانند کهکشان راه شیری یک سیاهچاله پرجرم را در مرکز خود جای داده است. یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ با استفاده از داده‌های آرشیوی هابل نشان داد که وزن این سیاهچاله مرکزی، بین ۹.۶ تا ۳۸ میلیون برابر خورشید است.

 آتاکامای زمینی

به گفته دانشمندان، این رصد بخشی از تلاشی است که ارتباط بین ستارگان جوان و ابر‌های گاز سرد را که در آن شکل می‌گیرند، بررسی می‌کند. برای انجام این کار، اخترشناسان از هابل برای به دست آوردن مشاهدات مرئی و فرابنفش که در طول موج‌های رادیویی توسط آرایه بزرگ میلی‌متری و زیر میلی‌متری آتاکامای زمینی دیده شده‌اند، استفاده کردند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان