تب ویلاسازی به جان طبیعت بکر لرستان رخنه کرده است و روز به روز ساخت و سازهای غیرمجاز در دل طبیعت قد علم می کند.

به گزارش سفیرافلاک، لرستان به پایتخت طبیعت ایران مشهور است، طبیعی بکر و زیبا که در هر جای آن گوشه ای از بهشت را می توان دید اما متاسفانه طی سال های اخیر دندان طمع سودجویان برای ساخت و سازهای غیر مجاز به این طبیعت، تیز شده است.

تصرف اراضی سرسبز و زمین های در حاشیه رودخانه ها به حدی افزایش یافته که اگر این روند ادامه داشته باشد، شاید چند سال بعد اثری از سرسبزی و طبیعت تنها برایمان یک خاطره باشد، زمین هایی که طعمه ویلاسازان برای سودهای کلان می شوند.

با نگاهی گذرا به مناطق طبیعی و سرسبز به راحتی می توان فهمید که رخنه کردن در این مناطق هر روز بیشتر می شود و ویلاهایی لاکچری به جای سرسبزی طبیعت تحویل داده می شود.

ویلا سازی و نابودی طبیعت

در طی چند سال اخیر خُرد کردن زمین های کشاورزی و باغات بسیار گسترش یافته به طوری که برخی از کشاورزان، اراضی کشاورزی و یا باغات را به چند قسمت تبدیل کرده و هر کدام را قیمتی بسیار بالا می فروشند، استمرار این روند می تواند نابودی طبیعت را برای همیشه رقم بزند.

از سوی دیگر صدور مجوز برای ساخت و سازها و یا غیر مجاز بودن این ساختمان ها موضوعی است که همچنان اذهان را درگیر کرده است، عده ای به راحتی ویلاهایی را ساخته و سپس آب و برق و گاز و سایر امکانات را راهی این ساختمانها می کنند.

محمد علی شجاعی رئیس امور اراضی کشور گفته است که سطح اراضی زراعی و باغی فعلی بیش از ۱۸میلیون هکتار است و از کل این اراضی ۲۰ تا ۳۰ درصد اراضی کشاورزی در چند دهه گذشته تغییر کاربری داشته‌اند.

وی افزود: در زمان حاضر ۱۳ هزار حکم قطعی قلع ‌وقمع اجرانشده وجود دارد که به‌ دلائل مختلف از جمله کمبود امکانات و اعتبارات معوق مانده است.

۱۷۸ بنای غیر مجاز قلع و قمع شد

بهرام میردریکوند مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: سال گذشته هزار و ۲۴۹ مورد تغییر کاربری غیر مجاز صورت گرفته که معادل بیش از ۱۳ هکتار بوده است، در این مدت هزار و ۳۶۵ مورد اخطار برای افرادی که اقدام به تغییر کاربری و یا ساخت و سازغیر مجاز کرده بودند، داده شد.

وی افزود: همچنین در سال قبل ۱۷۸ مورد بنای غیر مجاز قلع و قمع شد که این میزان معادل ۹ هکتار بوده است، علاوه بر این نیز آرای صادره از مراجع قضایی(له) ۵۵ مورد و آرای صادره از مراجع قضایی(علیه) ۵۶ مورد بوده است.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی لرستان گفت: در سال ۹۹ تعداد ۹۷۵ مورد تغییر کاربری صورت گرفته و ۳۳۷ مورد بنای غیر مجاز با حکم قضایی قلع و قمع شده اند.

میردریکوند عنوان کرد: در سال ۹۹ تعداد ۳۵۳ مورد اخطار داده شده که این رقم در سال گذشته افزایش یافته است، در همین راستا برای جلوگیری از تغییر کاربری ها و ساخت و سازهای غیر مجاز، گشت هایی به صورت مستمر انجام می شود.

تلاش دستگاه ها برای جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز

احمدرضا دالوند معاون عمرانی استانداری لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در راستای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز اقداماتی صورت گرفته است اما عده ای در جاهای خوش آب و هوا و مناطق روستایی اقدام به ساخت و ساز می کنند که نباید این ساخت و سازها گسترش یابد.

وی افزود: در همین راستا برای جلوگیری از گسترش ساخت و سازهای غیر مجاز لازم است که دهیاری ها در روستاها نیز اقداماتی را انجام دهند تا از نابود کردن مناطق خوش آب و هوا و طبیعت جلوگیری شود.

معاون عمرانی استانداری لرستان تصریح کرد: افرادی که دنبال دریافت مجوز برای این گونه ساخت و سازها هستند، به هیچ عنوان مجوز داده نمی شود و دستگاه های دیگری نیز برای این مهم همکاری کنند، زمانی که این ساختمانها ساخته شد، بعد از بررسی مشخص می شود که با محدودیت زمین داخل محدوده مواجه بوده اند که باید طرح هادی بازنگری شود تا ساخت و سازها به سمت غیر مجاز نرود و در هر جایی که نیاز است افزایش محدوده انجام شود.

دالوند تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از مشکلات در این بخش مربوط به املاکی هایی است که یا کنترل نمی شوند و یا غیر مجاز هستند و زمین های خارج از محدوده را با قولنامه های غیر رسمی می فروشند حتی ممکن است زمین را به چندین نفر بفروشند.

وی بیان کرد: لازم است که املاکی ها کنترل شوند و املاکی های مجاز به صورت مستمر مورد نظارت قرار بگیرند و از فعالیت غیر مجازها جلوگیری شود و اگر این کار انجام شود بخش عمده ای از مشکلات در حوزه ساخت و سازهای غیر مجاز برطرف می شود.

به هر حال امید می رود با برنامه ریزی و نظارت های جدید، از ساخت و سازهای غیر مجاز به گونه ای جلوگیری شود که بتوانیم این طبیعت را به  بهترین شکل نگهداری کنیم و شاهد تخریب آن نباشیم.

انتهای پیام/