لیالی قدر، اوج تجلی بندگی است و درهای رحمت الهی در این شب های با عظمت گشوده می شود.

به گزارش سفیرافلاک، ماه رمضان ماه بندگی و عبودیت است، ماهی که اعمال بندگی در مقایسه با ماه های دیگر ثوابی چند برابر دارد، در این ماه برکت و رحمت الهی می بارد و بندگان با گشودن درهای آسمان از نعمات و برکات بهره می برند.

توفیقی بسیار مبارک است که بار دیگر شرایط برای یک ماه مهمانی خدا مهیا شده است تا انسانها در این ماه خود را به خدا نزدیک تر نمایند، تضرع و بندگی را تا عرش فریاد بزنند و با زمزمه های ناب بندگی، خود را برای یک زندگی توام با معنویت آماده نمایند.

در بین همه ماه های سال، رمضان جایگاه ویژه ای دارد چرا که در این ماه نه تنها فقط روزه داران بلکه همه انسانها بیشتر از همیشه در مسیر بندگی، کمک به نیازمندان، دوری از گناه قدم برمی دارند و حرمت این ماه را نگه می دارند.

اما در میان شب های ماه رمضان، شب های قدر بسیار ممتازتر از شب های دیگر است و سرنوشت یک ساله انسانها در این چند شب رقم می خورد، انسان هایی که پس از یک سال، حالا دست های تهی خود را به سمت آسمان بلند می کنند و از معبود خویش طلب استغفار دارند.

دست های تهی بندگان رو به سوی آسمان

در شب های قدر عطر خوش بندگی به مشام می رسد، انگار صدای پای فرشتگان هم شنیده می شود که خود را به زمین نزدیک کرده اند، سجاده های دعا گشوده می شود و قرآن ها به سر گرفته می شود و با اشک های بیقراری از خداوند طلب آمرزش می خواهند.

انسانها در شب های قدر خود را در زیر باران رحمت الهی رها می کنند تا از قطره قطره برکت و رحمت این شب بهره مند شوند و شب زنده داران در این شب، سرود بندگی سر می دهند، همه با زمزمه های عاشقی در درگاه خدا نوای، الهی العفو می خوانند و عهد و پیمانی می بندند تا پس از این شب ها، زندگی متفاوتی را داشته باشند گویی تازه از مادر متولد شده اند.

گوشه نشینی و بخشش گناهان

این شبها فرصتی است تا به دور از همه گرفتاری ها و دغدغه های دنیوی، در گوشه ای دنج برای بندگی سجاده ای پهن شود.

اولین شب قدر مصادف شده با شب ضربت خوردن حضرت علی(ع) که نمونه و الگویی کامل برای همه بشریت است، بزرگ مردی که در رسیدگی به محرومان و یتیمان آنچنان تلاش می کرد که بعد از ضربت خوردن ایشان، یتیمان با ظرف های شیر به در خانه امام علی(ع) رفتند که نشان از حب و علاقه یتیمان به پدری بود که سالها پدرانه در حقشان پدری کرده بود.

این شبها همه در غم ضربت خوردن حضرت علی(ع)، غرق در حزن و اندوه شده اند، بسیاری از افراد در این شب ها با تدارک نذری و بسته های غذایی سعی می کنند همان راه امام علی(ع) را که کمک به نیازمندان و یتیمان بود را دنبال کنند.

شب قدر، بستر ساز نزول قرآن

حجت الاسلام محمد پیریایی کارشناس دینی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: یکی از بزرگترین اتفاقات، نزول قرآن در ماه رمضان است که این کتاب آسمانی در واقع هدیه ای برای هدایت بشریت است که خداوند این هدیه را در شب قدر نازل نمود.

وی افزود: شب های قدر از مهمترین شب های طول سال است که خدا به بشیرت معرفی کرده و این لیالی قدر به عنوان ایام مهم است و هم این که خدا در این شبها به انسانها، عنایت ویژه ای دارد.

عظمت شب های قدر

کارشناس دینی تصریح کرد: جایگاه و عظمت شب آنقدر ممتاز است که بستر نزول قرآن در این شب فراهم شد، شبی که از هزار ماه برتر است و انجام کارهای عبادی، کارهای خیر و کمک به نیازمندان ثوابی هزار برابر دارد، در مجموع این شبها راه نجاتی است که بشریت را از انحطاط و گناهان و هر چیزی که باعث یاس در دل انسان می شود، دور نماید و شرایط را برای نزدیک شدن به خدا مهیا می نماید.

حجت الاسلام پیریایی عنوان کرد: خداوند در شب قدر به همه ملائک دستور می دهد که به روی زمین بروند و برای بندگانی که مشغول به دعا و توسل هستند، تا طلوع فجر دعا کنند و برای آنها دعای سلامتی کنند، یعنی سلامتی از این که شیطان در آنها نفوذ پیدا نکند.

وی بیان کرد: شب های قدر فرصتی برای اندوخته کردن توشه آخرت است که خداوند عنایت ویژه ای به انسان دارد و باید تلاش کرد تا نهایت بهره را از این ماه برد.

انتهای پیام/