زیویار گفت: کاهش نزولات آسمانی، ریزگردها و چرای بی رویه دام ها از مهمترین تهدیدات جنگل های بلوط و مراتع استان به شمار می رود.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی استانداری لرستان، فرهاد زیویار با حضور در نشست استانداران زاگرس نشین اظهارداشت: جنگل های بلوط زاگرس از مهمترین منابع طبیعی کشور به شمار می رود که مساحتی بالغ بر شش میلیون هکتار وسعت دارد و جنگلهای بلوط لرستان به عنوان بخش عمده ای از این منابع به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر در محدوده جنگل های استان های زاگرس نشین سکونت دارند، افزود: به موازات صیانت از حوزه های مهمی مانند کشاورزی، صنعت، راه ها، سد سازی و سایر ظرفیت، اجرای اقدامات اساسی برای حفاظت از جنگل های بلوط و مراتع نیز بسیار مهم و دارای اهمیت است که در نشست امروز بر این مهم تاکید شد.

استاندار لرستان تصریح کرد: در نشست امروز موضوع ارائه راهکارها برای حفاظت از جنگلها و مراتع غرب کشور دستور کار مهم جلسه بود که گزارشی از وضعیت جنگلهای بلوط و مراتع لرستان در این نشست ارائه و مورد بررسی قرار گرفت.

وی یادآور شد: کاهش نزولات آسمانی، ریزگردها و چرای بی رویه دام ها از مهمترین تهدیدات جنگل های بلوط و مراتع استان به شمار می رود که با توجه به گستردگی این منابع در سطح استان، لزوم حمایت از آنها به عنوان یک مطالبه مهم در نشست امروز مطرح شد.

زیویار عنوان کرد: با توجه به در پیش بودن فصل گرما و احتمال آتش سوزی در مراتع و علفزارهای خشک استان، ضرورت تجهیز و تهیه امکانات و اختصاص اعتبار مورد نیاز برای حفاظت از جنگلها نیز به عنوان بخش دیگری از مطالبات استان مطرح و مورد تأکید قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: راهکارهای استان برای حفاظت از جنگل های بلوط منطقه زاگرس در قالب بسته پیشنهادی در نشست امروز ارائه شد و در این رابطه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

استاندار لرستان تاکید کرد: بخش عمده اقدامات در زمینه حفاظت از جنگلهای بلوط استان، به فرهنگ سازی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی معطوف می شود و جلوگیری از قلع و قمع درختان و وارد آمدن هرگونه خسارت به منابع طبیعی از مهمترین راهکارها برای در امان ماندن جنگلها و مراتع به شمار می رود.

زیویار بیان کرد: با توجه به تصمیمات اتخاذ شده در نشست امروز مقرر شد؛ کارگروهی متشکل از وزرا و استانداران تشکیل تا ضمن انجام طرح های تحقیقاتی، برنامه عملیاتی منطبق با طرح و برنامه زمان بندی تهیه شود.

وی تصریح کرد: تاکید بر انجام اقدامات با محوریت و مشارکت مردم و تامین اعتبار و تهیه و تجهیز امکانات مورد نیاز از دیگر تصمیمات اتخاذ شده در نشست امروز بود.

انتهای پیام/