شاهرخی گفت: خسارت خشکسالی و سرمازدگی به محصولات زراعی، باغی و دامی استان لرستان حدود ۹۱۰۰ میلیارد تومانی برآورد می شود.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان سید عماد شاهرخی اظهار داشت: تاکنون میزان ۲۰۰ میلیارد تومان به مزارع سه شهرستان کوهدشت، چغابل و پلدختر خسارت ناشی از خشکسالی و سرمازدگی وارد شده است که در همین راستا اکیپ‌های سازمان جهاد کشاورزی استان و صندوق بیمه کشاورزی در حال ارزیابی و میزان خسارت وارد شده به اراضی کشاورزان جهت پرداخت غرامت ناشی از این خسارت می باشند.

وی از کشاورزان خواست جهت حفظ رطوبت موجود در خاک از شخم زدن مزارع خسارت دیده جداً خودداری کنند و به کشاورزان شمال و شرق استان یادآور شد مراحل داشت را به دقت پیگیری نمایند.

شاهرخی گفت: کمیسیون‌های خرید محصولات کشاورزی با حضور فرمانداران در شهرستانها تشکیل و با حساسیت بالا پیگیری شود،کارشناسان پهنه به صورت تمام وقت در زمان برداشت در پهنه حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان پنج هزار و ۳۷ تن شکر، ۹۲۸ تن مرغ منجمد، ۱۶ تن گوشت قرمز منجمد، ۱۱۰۰ تن روغن و ۱۰ تن خرما در سطح بازار توزیع شده است، افزود: در سال گذشته میزان ۱۰ هزار و ۵۴۲ تن برنج در سطح بازار توزیع شده است که طی ماه مبارک رمضان پنج هزار و ۳۷ تن دیگر در سطح بازار توزیع شده است که این میزان ۸۰ درصد برنج مورد نیاز استان را شامل می‌شود و توزیع برنج کماکان ادامه دارد.

شاهرخی بیان کرد: در همین مدت ۹۲۸ تن مرغ منجمد، ۱۶ تن گوشت قرمز منجمد توزیع شده است که در راستای ادامه روند تنظیم بازار ۴۰ تن دیگر گوشت قرمز منجمد توزیع خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۳۰۰ تن روغن ویژه ماه مبارک رمضان در سطح بازار توزیع شده است گفت: موجودی روغن در حال حاضر ۲۰۰ تن می باشد که ۴۰۰ تن دیگر خریداری شده و در حال حمل به استان می باشد و میزان ۱۰ تن خرما در سطح بازار توزیع شده است.

شاهرخی در خصوص تولید و قیمت کودهای فسفاته و پتاسه گفت؛ در حال حاضر ۲۱۶ شرکت تولیدکننده داخلی ۱۳۶۴ نمونه کود را در داخل کشور تولید می‌کنند که ۸۵ درصد نیاز کشور را تامین می کنند، در حال حاضر قیمت کودهای فسفاته و پتاسه ۴۵ درصد کاهش داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان با اشاره به اینکه از باقیمانده نهاده‌های اسفندماه سال گذشته هشت هزار تن کنسانتره تولید و توزیع نماید گفت؛ با توجه به خشکسالی پیش رو میزان ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای خرید نهاده های دامی و تسهیلات ارزان قیمت برای دامپروران درخواست شده است.

انتهای پیام/