به گفته محققان مریخ نورد Perseverance، قصد دارد درباره تاریخچه آب و حیات میکروبی در مریخ اطلاعات بیشتری کسب کند.

به گزارش سفیرافلاک، مریخ نورد Perseverance، کاوش در یکی از  مناطق  سیاره مریخ را آغاز کرده است. کمپین دلتای مریخ نورد در ۱۸ آوریل آغاز شد و مریخ نورد در محل رودخانه باستانی شروع به جستجو کرد که در آن می‌توانست درباره تاریخچه آب در مریخ اطلاعات بیشتری کسب  و  شواهدی از حیات میکروبی باستانی پیدا کند.

به گزارش digitaltrends،کن فارلی، دانشمند پروژه Perseverance از Caltech، در حالی که مریخ نورد در حال نزدیک شدن به دلتای رودخانه  بود، اعلام کرد، “بیش از یک سال است که کف دهانه را کاوش و دلتا را از فاصله دور بررسی می‌کردند”. مریخ نورد با پیمایش سریع خود، توانست به آن نزدیک شود و تصاویری از جزئیات بیشتر به دست آورد که نشان می‌دهد کجا می‌توان این صخره‌های مهم را به بهترین شکل کاوش کرد.

مریخ نورد

مریخ نورد پس از رانندگی با حداکثر سرعت برای رسیدن به دلتای رودخانه، اکنون می‌تواند اهداف دوگانه خود را برای مطالعه علمی منطقه و همچنین حفاری و جمع آوری نمونه برای بازیابی و بازگشت به زمین توسط ماموریت‌های آینده آغاز کند.

دنیز باکنر، یکی از همکاران دانشجویی استقامت در دانشگاه فلوریدا، توضیح داد که پسرورانس(Perseverance) خاک آن منطقه را در طول مسیر حفاری و سنگ‌های رسوبی لایه‌ای را که دلتا را تشکیل می‌دهند، مشخص می‌کند. این رسوبات میلیارد‌ها سال پیش، زمانی که آب از سطح مریخ جاری شد و رودخانه‌ای به دهانه باستانی زیر آن تخلیه شد، ته نشین شدند. اگر مریخ در این مدت میزبان حیات بود، بقایای آن موجودات زنده می‌توانست در برخی از این سنگ‌های باستانی حفظ شود.

این بخش از ماموریت مریخ نورد قرار است حدود شش ماه به طول بینجامد و نگاه به لایه‌های رسوبی به محققان کمک می‌کند تا تاریخ زمین شناسی این منطقه خاص را درک کنند. علاوه بر این، هنگامی که این رودخانه میلیارد‌ها سال پیش روی سطح مریخ جریان داشت، سنگ‌هایی را از سراسر منطقه با خود حمل کرد.

مریخ نورد Perseverance در حال حاضر در حال عبور از منطقه‌ای به نام Cannery Passage است که بین کف دهانه و دلتای رودخانه قرار دارد. همچنین تیم تحقیقاتی روی زمین، در حال تجزیه و تحلیل تصاویر و سایر داده‌ها هستند تا تصمیم بگیرند، مسیر بعدی را که مریخ نورد باید طی کند چگونه است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان