سپهوند گفت:روش دولت در حذف ارز 4200 تومانی، ریشه فساد و رانت را می خشکاند.

رضا سپهوند در گفت‌و‌گو با خبرنگار سفیر افلاک، اظهار داشت: ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی از سالها پیش به برخی از کالاها اختصاص داده می شد و این به دلیل سیستم ناکارآمد تولید و توزیع در بازار بوده و این سیستم ناکارآمد سبب شده بود تا زمینه را برای فساد و رانت عده ای در بازار فراهم نماید.

وی افزود: با توجه به کاهش ارزش پول ملی، بسیاری از کشورها تمایل داشتند تا کالاهای یارانه ای را از مبادی رسمی و یا قاچاق و چمدانی خریده و کمبودهای خود را باتحمیل هزینه بر مردم جبران کنند در حالی که برای این کالاها ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی هزینه شده بود، به دلیل جذابیت رانت نهفته در این زمینه، حتی گاهی از آردهای یارانه ای محصولاتی همچون ماکارانی و انواع بیسکویت تولید می شد و به جای اینکه با قیمتی مناسب به دست مردم برسد، خود کارخانجات این محصولات را صادر کرده و سودهای هنگفتی به شیوه رانتی نصیب آنها می شد.

کارشناس اقتصادی عنوان کرد: صادرات موضوع بدی نیست اما اینکه عده ای از این ارز سواستفاده می کنند و سودهای کلان به جیب زده و هزینه های دولت را افزایش دهند مناسب نبوده و نیاز به ساماندهی و مدیریت داشت.

وی با بیان اینکه موضوع حذف ارز دولتی به دو صورت امکان پذیر است، تصریح کرد: یکی اینکه سپردن به مکانیزم بازار و یارانه دادن به مردم و یا از طریق نظارتها امکان پذیر است اما وقتی اختلاف قیمت زیاد باشد قاچاقچیان از هر وسیله ای استفاده می کنند تا کالاهای یارانه ای را از دسترس خارج کنند.

سپهوند گفت: دولت راه خوبی را در پیش گرفته و قرار است که یارانه آن را به مردم بدهد و در صورتی که یارانه به موقع پرداخت شود و آردهای نان سنتی، سر از آردهای صنعتی درنیاورند قطعا روش خوبی بوده و می تواند این حوزه را مدیریت کند.

کارشناس اقتصادی اظهار داشت: متاسفانه طی این سالها به دلیل سواستفاده از ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی، فساد و رانت عجیبی ایجاد شده بود که عده ای به دلیل سیاستگذاری نامناسب، ثروت های کلان به جیب زدند که با این روش که منطبق بر آموزه های علم اقتصاد است، دولت می تواند ریشه فساد و رانت را در این زمینه ازبین ببرد.

انتهای پیام/