اجرای طرح توسعه امامزاده جعفر(ع) به عنوان یکی از پروژه های فرهنگی شهرستان بروجرد توجه ویژه مسئولان را می طلبد.

به گزارش سفیر افلاک، شهرستان بروجرد دارای جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیار زیادی است که هرساله مسافران و گردشگران زیادی از یادگارهای قرون گذشته بازدید می کنند، یکی از شاهکارهای معماری در این شهر بنای تاریخی و گنبد هرمی شکل امامزاده جعفر(ع) بروجرد است که قدمت این اثر به ۸۰۰ سال پیش برمی گردد.

امامزاده جعفر(ع) بروجرد در قسمت شرقی این شهر قرار دارد که سالانه هزاران گردشگر از این گنبد بی نظیر بازدید می کنند، علاوه بر این نیز بسیاری از تجمعات و مناسبت های مذهبی در محوطه امامزاده برگزار می شود که به عنوان یک پروژه مذهبی فرهنگی بسیار مورد توجه قرار دارد.

مردم بروجرد ارادت و علاقه خاصی به این امامزاده دارند اما طی سال های اخیر در حالی که قرار بود طرح توسعه این امامزاده اجرا شود با هزاران مشکل مواجه شده است، طرح توسعه امامزاده جعفر(ع) بروجرد از سالها پیش مطرح شد اما تاکنون با گذشت چندین سال به نتیجه نرسیده است، در زلزله سال ۸۵ بخشی از این اثر معماری دچار آسیب شد که با تلاش هایی مرمت و از خسارت های جبران ناپذیر جلوگیری به عمل آمد.

فضای این امامزاده بیش از ۳۱ هزار متر مربع می باشد که چند سال پیش بخشی از بناهای اطراف برای اجرای این طرح، تملک شدند اما مابقی اقدامات برای تملک و اجرای این پروژه در میان اما و اگرها گرفتار شده و تاکنون به ثمر نرسیده است.

غفلت از ظرفیت های فرهنگی

اما سالها پیش غفلت از این قطب فرهنگی سبب شد تا بخشی از محوطه این امامزاده به پارکینک تبدیل شود در حالی که این شرایط به هیچ عنوان زیبنده اثر فرهنگی و مذهبی نیست.

طی این سالها مسئولان کشوری و استانی بارها و بارها از این اثر فرهنگی بازدید کرده اند تا با بررسی شرایط بتواند اقدامی برای رفع مشکلات و تسریع در طرح توسعه اجرا نمایند اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

تملک بخشی از زمین های اطراف برای طرح توسعه امامزاده

مصطفی گودرزی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: پروژه طرح توسعه امامزاده جعفر(ع) بروجرد از اواخر دهه ۸۰ مطرح شد که بخشی از خانه های مسکونی اطراف این پروژه تملک شوند و طرح توسعه اجرا شود.

وی افزود: با توجه به این که درامد امامزاده پایین است لذا تملک توسط اوقاف انجام نمی شود البته بخش هایی از کار انجام شده و  منازلی تملک شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد تصریح کرد: با توجه به این که سالانه زائران و گردشگران زیادی از این اثر مذهبی و فرهنگی بازدید می کنند، قرار است که با اجرای طرح توسعه، درمانگاه  و زائر سرا و سایر بخش های مورد نیاز یک پروژه فرهنگی ایجاد شود.

گام اول در طرح توسعه، آماده شدن طرح است

احمد پارسال رئیس اداره راه و شهرسازی بروجرد گفت: در آخرین برنامه ریزی قرار شد که شهرداری مشاور بگیرد و طرح را آماده نماید که در واقع این پروژه با همکاری اوقاف، میراث فرهنگی، راه و شهرسازی و شهرداری انجام شود و هر کدام نسبت به برنامه ای که بر عهده دارند کار را انجام دهند.

وی افزود: اولین گام مهم برای این پروژه این است که طرح تهیه شود و تا زمانی که طرح تهیه نشود نمی توان اقدامات بعدی را انجام داد که تلاشها در این زمینه انجام می شود.

همکاری دستگاه ها برای طرح توسعه امامزاده جعفر(ع) بروجرد

اشرف چگنی عضو شورای شهر بروجرد در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: طرح توسعه امامزاده جعفر(ع) بروجرد یک متولی ندارد بلکه این کار قرار است با همکاری اوقاف، شهرداری، راه و شهرسازی و میراث فرهنگی انجام شود و همین سبب شده تا کار موثری صورت نگیرد.

وی افزود: این امامزاده به عنوان یک پروژه فرهنگی می تواند یک مرکز سیاحتی و زیارتی باشد اما مشکلاتی وجود دارد که رسیدگی به آنها ضروری است و اجرای طرح توسعه می تواند شرایط را برای جذب گردشگر فراهم نماید.

عضو شورای شهر بروجرد تصریح کرد: با توجه به این که شهرداری یک نهاد غیر دولتی است اما تاکنون حدود شش هزار متر زمین اطراف این امامزاده را تملک کرده و لازم است مابقی دستگاه ها هم پای کار باشند تا بتوان اقدامات موثری را انجام داد.

چگنی بیان کرد: بخشی از محوطه این امامزاده به عنوان پارکینک اجاره داده می شود ولی لازم است که این دستگاه ها با همکاری و برنامه ریزی مسنجم برای اجرای طرح توسعه اقدام نمایند.

به هر حال نیاز است دستگاه های متولی برای این اثر فرهنگی و مذهبی به گونه ای برنامه ریزی کنند تا بتوان با اجرای طرح توسعه، اقدامات اساسی انجام داد.

انتهای پیام/