جشنواره ملی فرهنگ اقوام، مرور هویت هایی در دل تاریخ است و امروز رنگین کمانی از فرهنگ ها در دیار کهن لرستان به نمایش گذاشته شد.

به گزارش سفیرافلاک، فرهنگ هر کشور گویای هویت و تمدن مردمان گذشته هر سرزمین است، فرهنگی که گاه قدمت آن به صدها سال پیش برمی گردد و هنوز هم با افتخار در میان همان اقوام دست به دست و نسل به نسل می چرخد.

ایران سرزمینی سرشار از فرهنگ های اقوامی است که هر کدامشان گویای هزاران حرف نگفته است، فرهنگ هایی که جلوه هایی ناب از هر گوشه ایران را نشان می دهند.

اگرچه به مرور زمان طی این سالها، بسیاری از آداب و رسوم و فرهنگها دستخوش تغییراتی قرار گرفته اند اما امروز حفاظت و حراست از این آداب و بیان و مرور آنها، اقدامی است که می تواند از فراموش شدن این فرهنگ ها جلوگیری نماید.

در همین راستا پنجمین جشنواره ملی فرهنگ اقوام به میزبانی استان لرستان با حضور ۳۰ استان در مجموعه تاریخی قلعه فلک الافلاک از امروز برپا شده تا با حضور استانهای مختلف، فرهنگ هایی از جمله آئین موسیقی، غذا و صنایع دستی در معرض دید علاقمندان قرار گیرد.

رنگین کمان فرهنگ ها در جشنواره ملی فرهنگ اقوام

فرهاد زیویار استاندار لرستان در مراسم افتتاح این جشنواره، اظهار داشت: فرهنگ اقوام ایران در واقع رنگین کمانی از فرهنگ اقوام است و فرهنگ هایی بی نظیر در دل این سرزمین قرار دارد.

وی افزود: هویت فرهنگی ایران با همین آیین ها و فرهنگ ها به همه دنیا معرفی می شود و با برگزاری چنین جشنواره هایی می توان با فرهنگ سایر شهرهای کشور نیز آشنا شد.

استاندار لرستان تصریح کرد: برگزاری جشنواره ملی فرهنگ اقوام می تواند حس شادی و نشاط را در جامعه فراهم نماید و علاوه بر این نیز ظرفیت های مهم گردشگری معرفی شود.

زیویار گفت: گردشگری، یکی از مهمترین ظرفیت های استان محسوب می شود که با فراهم کردن زیر ساخت های لازم می توان شاهد توسعه و شکوفایی در استان بود.

حضور ۳۰ استان در جشنواره ملی فرهنگ اقوام

سید امین قاسمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در این مراسم اظهار داشت: یکی از اهداف مهم این جشنواره، ایجاد شور و نشاط در جامعه است و این استان با دارا بودن طبیعت بکر و زیبا و ظرفیت های گردشگری در حوزه تاریخی و فرهنگی امروز میزبان پنجمین جشنواره ملی فرهنگ اقدام می باشد.

وی افزود: شیوع کرونا سبب شده بود تا بسیاری از برنامه ها کنسل شود اما پس از دو سال، امروز شاهد برگزاری این جشنواره در استان هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان تصریح کرد: این جشنوراه از امروز تا ۲۲ اردیبهشت ماه در استان برپا بوده و آماده بازدید علاقمندان می باشد.

انتهای پیام/