پازوکی با اشاره به خشکیدگی رودخانه ها، گفت: رودخانه های لرستان 40 تا 94 درصد خشک شده اند.

مهدی پازوکی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: میزان بارندگی های استان نسبت به سال زرعی گذشته هفت درصد و بلند مدت ۳۴ درصد کاهش داشته است و هم اکنون میزان ذخایر آب در پشت سدها ۳۷ درصد بوده و ۶۳ درصد خالی است.

وی افزود: ۵۰۰ روستای استان در وضعیت تنش آبی قرار دارند که اگر برنامه ریزی و مدیریت مصرف در دستور کار قرار نگیرد، این روستاها با کمبود آب مواجه می شوند البته در راستای حفاظت از منابع آبی، جلسات مستمری برگزار می شود و برای جلوگیری از کشت محصولات آبدوست و انسداد چاه های غیر مجاز تاکید ویژه ای می شود.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت آب در روخانه ها به گونه ای است که اکثر رودخانه ها بین ۴۰ تا ۹۴ درصد دچار خشکی شده اند که رودخانه کشکان از جمله رودخانه هایی است که ۹۴ آن خشک شده است.

پازوکی بیان کرد: همچنین میزان آب زیر زمینی بین یک تا ۲۰ متر دچار افت شده که این امر در برخی از شهرها بیشتر می باشد به طوری که کاهش سطح آب های زیر زمینی در کوهدشت سبب فرونشست ۱۰ سانتیمتری در برخی از قسمتها شده است.

وی با اشاره به ریزگردها گفت: عوامل زیادی از جمله کاهش بارندگی ها و خشکسالی در گرد و غبار و آلودگی نقش دارند اما در لرستان، شهرستان دورود در وضعیت خطرناکی از ریزگردها قرار دارند و بخشی از این مشکل به دلیل آلودگی زیست محیطی کارخانه سیمان است و دو کوره این کارخانه به دلیل عدم نصب فیلتر، زمانی که فعالیت دارند سبب تشدید آلودگی می شوند.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان افزود: از طریق محیط زیست قرار است که این موضوع بررسی و کنترل شود و با نصب فیلتر، از تشدید آلودگی جلوگیری شود.

انتهای پیام/