شاخص کل بورس در معاملات روز گذشته بیش از 12000 واحد افت کرد که اثرات این افت، به معاملات امروز نیز کشیده خواهد شد.

به گزارش سفیرافلاک، در حالی معاملات روز سه شنبه را آغاز می کند که با توجه به افت بیش از ۱۲۰۰۰ واحدی در معاملات روز گذشته، فشار فروش در دقایق ابتدایی زیاد خواهد بود.

با توجه به اینکه شاخص کل در معاملات دیروز ابتدا مثبت شد و پس از آن منفی، قدرت فروشنده ها حداقل در دقایق ابتدایی معاملات بیشتر از خریداران خواهد بود.

البته شاخص کل زودتر از چیزی که تصور می شد منفی شده و با توجه به اینکه هنوز فاصله حدود ۴۰ هزار واحدی تا مقاومت اصلی شاخص وجود دارد، احتمال اینکه خریداران دوباره وارد میدان شوند وجود دارند. اما برای ابتدای معاملات، فاز احتیاط در رفتار معامله گران پیش بینی می شود و پس از آن هم باید دید زور فروشندگان چقدر است تا دوباره خریداران خودنمایی کنند.

کاهش قدرت خریداران حقیقی

پارامترهای مهمی که برای پیش بینی بازار فردا وجود دارد، اکثرا وضعیت بدی نسبت به قبل پیدا کرده اند اما با این وجود هنوز قضاوت کردن درباره اینکه افت دیروز شاخص کل آغاز اصلاح جدید بازار است یا نه، زود است.

عدد شاخص قدرت خریداران حقیقی از ۱٫۳ در معاملات روز یکشنبه به ۱٫۰۶ در معاملات روز دوشنبه کاهش داشته که این نشان دهنده پا پس کشیدن خریداران بزرگ بازار یا احتمالا فعال شدن فروشندگان بزرگ در بخش حقیقی ها است.

خروج ۳۸۱ میلیارد تومان پول حقیقی هم یکی دیگر از موارد با اهمیت است. البته ارزش معاملات خرد ۶۵۱۳ میلیارد تومان بوده که نسبت به روز یکشنبه عدد بزرگ تری است، اما این آیتم به تنهایی نمی تواند امیدوارکننده باشد  چراکه معمولا در آخرین روزهای صعودی نیز ارزش معاملات افزایش می یابد.

تعداد نمادهای منفی دو برابر مثبت ها شد

نکته ای که بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد، تعداد نمادهای مثبت و منفی است. روز گذشته ۴۰۹ نماد منفی بودند و ۲۱۸ نماد رشد کردند که این دقیقا برعکس شرایط هفته گذشته است. در هفته گذشته تعداد نمادهای مثبت، حدودا دو برابر نمادهای منفی بود و حالا این شرایط برعکس شده است.

اما با وجود افزایش تعداد نمادهای منفی، تعداد صفوف فروش به عدد ۱۰۰ هم نرسید و مهم تر اینکه ارزش سهم ها در صفوف فروش، کمتر از ۹۰ میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که همچنان صفوف خرید قوی در بازار وجود داشته و ارزش این نقدینگی در صفوف خرید بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است.

اگر خریداران از راه نرسند…

با تمام این مسائل، هنوز برای اینکه گفته شود بازار قصد اصلاح طولانی مدت دارد زود است چراکه در بسیاری از مواقع، خریداران خیلی زود ترسی که فروشندگان به دل بازار می اندازند را از بین می برند و سهم ها به سمت مثبت برمی گردند.

اما درصورتی که خریداران قوی وارد صحنه نشوند، احتمال اینکه فروشندگان بتوانند بازار را در کنترل خود بگیرند وجود دارد.

  • نویسنده : اقتصاد نیوز