عطر گل محمدی در گلستان های لرستان پیچید، گیاهی اشتغالزا که توسعه آن رونق اقتصادی را به دنبال دارد.

به گزارش سفیرافلاک، بهار با همه زیبایی هایش، لطافتی خاص دارد که شکوفه های بهاری در این فصل خودنمایی می کنند، دست پر از لطافت بهار بر سر دشت و دمن، قاب عکسی از هزاران زیبایی را به ارمغان می آورد تا چشم هر رهگذری را به خود جلب نماید.

اردیبهشت که از نیمه می گذرد، عطری بهشتی از فاصله ای بسیار دور به مشام می رسد، تلاقی صدای پرندگان خوش آواز در صبحی بهاری به همراه عطر خوش گل محمدی، شادابی را به انسان هدیه می دهد، گل هایی صورتی که پس از چیدن، به فرشی زیبا روی زمین پهن شده اند.

گل محمدی یکی از گل هایی است که در بین همه مردم جایگاه خاصی دارد، با استشمام عطر گل محمدی، ناخودآگاه صدای صلوات بلند می شود و از عصاره این گیاه، گلاب ناب تهیه می شود که علاوه بر مصارف داخلی به بازارهای خارجی و جهانی صادر می گردد.

در ایران هشت هزار گونه گیاه شناسایی شده که از این تعداد بالغ بر دو هزار و ۳۰۰ گونه گیاهان دارای خواصی هستند که از آنها برای ادویه ها، محصولات بهداشتی و آرایشی و یا دارویی استفاده می شود، همچنین حدود هزار و ۷۰۰ گونه از این گیاهان مختص و بومی کشور ایران هستند که به دلیل شرایط آب و هوایی و حاصلخیر بودن خاک، بسیار با کیفیت و منحصر به فرد می باشند.

یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی که از آن در بخش های مختلف استفاده می شود، گل محمدی است که علاوه بر عصاره آن به عنوان گلاب، از برگ خشک آن به عنوان یک ادویه و از غنچه آن نیز برای تزئین خوراکی ها استفاده می شود، اگرچه این گیاه در برخی دیگر از کشورها تولید می شود اما کیفیت گل محمدی در ایران بسیار ممتاز می باشد.

طی سال های اخیر به دلیل استمرار پدیده خشکسالی، تاکیدات زیادی به کشت گیاهان سازگار با این شرایط شده است که گیاهان دارویی به دلیل استفاده کم از آب و سودهی بالا می توانند علاوه بر اشتغالزایی، درآمد بسیار خوبی را برای بهره بردار و کشاورز به همراه داشته باشند.

لرستان یکی از استان هایی است که به دلیل شرایط آب و هوایی، مستعد کشت انواع گیاهان دارویی است که بسیاری از گیاهان از نظر کیفیت در مقایسه با سایر گیاهان دارویی، امتیاز ویژه ای دارند که زعفران و گل محمدی از نمونه گیاهان با کیفیت استان محسوب می شوند.

کشت گل محمدی در سطح هزار هکتار

محمد حسن کیانی فر مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در حال حاضر سطح زیر کشت گل محمدی در استان بالغ بر هزار هکتار است که نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰۰ هکتار افزایش یافته است و از این میزان سطح امسال پیش بینی می شود هزار تن گل محمدی برداشت شود.

وی افزود: البته میانگین برداشت گل محمدی در هر هکتار دو تن است ولی بخشی از این سطح هنوز به مرحله تولید گیاه نرسیده اند که با به ثمر نشستن آنها قطعا میزان برداشت بسیار افزایش خواهد یافت.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: به دلیل شرایط آب و هوایی استان، نقاط زیادی هستند که مستعد پرورش این گیاه بوده و توسعه سطح زیر کشت آن علاوه بر تولید محصول و سودآوری، اشتغالزایی را نیز به دنبال دارد، همچنین به دلیل این که گل محمدی گونه کم آبی است در این شرایط کم آبی می تواند بسیار به صرفه باشد.

کیانی فر با اشاره به فرآوری گل محمدی، عنوان کرد: طی سال های گذشته به دلیل نبود کارخانه فرآوری، این محصول به استان های دیگر برای گلاب دیگری ارسال می شد و گاهی در کارگاه های کوچک عصاره گیری می شد ولی با افتتاح کارخانه صنایع تبدیلی در الیگودرز این مشکل برطرف شده و بازار خوبی برای خرید محصول گل محمدی می باشد.

وی بیان کرد: گل محمدی به دلیل این که وقت طلایی دارد و باید بسیار سریع عصاره گیری و فرآوری شود، از همین رو باید از زمان چیدن تا فرآوری فاصله بسیار کم باشد تا از کیفیت گل کاسته نشود.

لرستان رتبه ششم تولید گل محمدی در کشور را دارد

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی لرستان خاطر نشان کرد: در حال حاضر لرستان در کشور رتبه ششم تولید گل محمدی را دارد ولی با توجه به استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی و توسعه کشت این محصول، قطعا این رتبه ارتقا خواهد یافت.

کیانی فر به حمایت از کشاورزان اشاره کرد و گفت: در راستای توسعه کشت گل محمدی در استان، نهال رایگان در اختیار کشاورزان و علاقمندان به کشت این گیاه قرار داده می شود تا بتوانند با مراقبت و نگهداری از آن، محصولی پرسود را کشت نمایند.

وی اظهار داشت: کارخانه فرآوری الیگودرز در فاز اول اقدام به گلاب گیری می کند و این ظرفیت را دارد که روزانه ۴۰ تن گل محمدی تحویل بگیرد و عصاره آنها را به صورت بسته بندی به بازار عرضه نماید.

با توجه به شرایط کم آبی و خشکسالی باید ترویج کشت گیاهانی که به آب کمتری نیاز دارند در بین کشاورزان ترویج یابد تا علاوه بر توسعه اقتصاد شاهد اشتغالزایی نیز باشیم.

انتهای پیام/