شواهد جدید نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به کووید برای مدت طولانی از التهاب شدیدی رنج می‌برند که کل بدن را درگیر می‌کند و کاهش آن التهاب می‌تواند کلید نجات جان آنها باشد.

به گزارش سفیرافلاک، محققان دانشگاه فلوریدا دریافتند التهاب سیستمیک شدید در طول بستری شدن در بیمارستان به دلیل کووید، خطر مرگ را ظرف یک سال پس از بهبود ظاهری بیمار افزایش می‌دهد.

محققان گزارش می‌دهند که هرچه التهاب فرد مبتلا به کووید ۱۹ در طول بستری شدن در بیمارستان بیشتر باشد، احتمال مرگ در یک سال پس از بهبودی از بیماری بیشتر است.

علاوه بر این، برای بیمارانی که استروئیدهای ضدالتهابی تجویز شد، نسبت به افرادی که این دارو را دریافت نکردند، خطر مرگ کمتری پس از ترخیص وجود داشت.

«آرک ماینوس»، محقق ارشد از دانشگاه فلوریدا، گفت: «کووید ۱۹ با ایجاد التهاب بر سیستم‌های چندعضوی تأثیر می‌گذارد. اطلاعات ما نشان می‌دهد که شاید ارزش آن را داشته باشد که افراد پس از ترک بیمارستان با نوعی ضد التهاب تحت درمان باشند.»

این تحقیق جدید نشان داد افرادی که از کووید شدید بهبود یافته‌اند در مقایسه با افراد مبتلا به کووید خفیف تا متوسط که در بیمارستان بستری نشده‌اند یا افرادی که هیچوقت بیمار نشده بودند، بیش از دو برابر بیشتر احتمال دارد که به هر علتی در سال آینده فوت کنند.

محققان بیش از ۱۲۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ را که بین ژانویه ۲۰۲۰ تا دسامبر ۲۰۲۱ به خاطر کووید ۱۹ تحت درمان قرار گرفته بودند، تحت نظر گرفتند تا ببینند که آنها در طول سال پس از بهبودی چه وضعیتی داشتند.

محققان میزان پروتئین واکنشی C معروف به CRP را در هر بیمار بررسی کردند، آنزیمی که توسط کبد به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی ترشح می‌شود. CRP معیار رایج التهاب سیستمیک است.

آنها همچنین بررسی کردند که آیا برای بیمار پس از ترخیص از بیمارستان، استروئیدهای خوراکی تجویز شده است یا خیر.

محققان دریافتند بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بستری با بالاترین میزان التهاب در طول عفونت، در مقایسه با بیماران کرونایی با کمترین التهاب، حدود ۶۰ درصد بیشتر احتمال دارد طی یک سال پس از ترخیص جان خود را از دست بدهند.

علاوه بر این، در صورت تجویز استروئیدهای ضدالتهابی پس از بستری شدن در بیمارستان، خطر مرگ بیماران کرونایی دارای التهاب بالا حدود ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

ماینوس گفت: «این التهاب سیستمیک توضیح می‌دهد که چرا کووید طولانی مدت مشکلات سلامتی بسیاری را در افراد ایجاد می‌کند.»

وی افزود: «به همین دلیل است که برخی از افراد مشکلات شناختی دارند، برخی دیگر حس بویایی شأن مشکل دارد و برخی دیگر با مشکلات کلیوی یا سکته روبرو هستند. التهاب شدید سیستمیک به طرق مختلف افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به نظر می‌رسد کووید به بسیاری از اعضا همزمان ضربه می‌زند.»

محققان تاکید می‌کنند که هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا بیماران بهبودیافته کووید باید داروهای ضدالتهابی طولانی مدت مصرف کنند یا خیر، و نیاز به مطالعات بیشتری در این زمینه است.

  • منبع خبر : مهر