کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری خرم‌آباد خواستار دریافت معوقات 6 ماهه خود هستند ولی مسئولان ذی‌ربط بی‌توجه از کنار این مسئله عبور کرده و پاسخی نداده‌اند.

به گزارش سفیرافلاک، قشر کارگری از محروم‌ترین افراد جامعه به شمار رفته و با عدم حقوق مکفی، نداشتن امنیت شغلی و عدم توجه مطلوب به آنان در وضعیتی به سر می‌برند که گذراندن زندگی را سخت می‌کند.

رنج تمام‌نشدنی کارگران شهرداری در راستای مطالبات به حقشان مبنی بر رعایت پرداخت به‌موقع حقوق ماهیانه و بیمه نمودن آنان توسط پیمانکاران ذی‌ربط، به بحرانی تبدیل‌شده که هر بار که این قشر زحمتکش اگر اعتراضی نیز داشته باشند، صدایشان کمتر شنیده می‌شود.

این کارگران حوزه خدماتی در تمام ایام کرونا حتی یک روز تعطیلی هم نداشته‌اند بلکه در دوران اوج این بیماری، علی‌رغم میل باطنی برای گذراندن زندگی، مجبور به فعالیت بوده‌اند.

وضعیت پرداخت حقوق‌ها مطلوب نیست

محمد مهدوی از کارگران شهرداری و فضای سبز خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: وضعیت پرداخت حقوق در این اوضاع اقتصادی، مطلوب نیست و متأسفانه شهرداری هر دو سه ماه یک‌بار حقوق را پرداخت می‌کند، درحالی‌که بنده مستأجر هستم و به‌جز این کار شغل دیگری ندارم و تنها زندگی خود را با یارانه می‌گذرانیم که آن‌هم جوابگو نیست.

وی افزود: متأسفانه وضعیت پرداخت بیمه‌ها نیز مناسب نیست و هرچند ماه یک‌بار آن‌ها را پرداخت می‌کنند؛ وقتی از مسئولان ذی‌ربط می‌پرسیم که چرا بیمه‌ها را پرداخت نمی‌کنید، به حرف ما توجهی نکرده و پاسخی هم نمی‌دهند.

این کارگر شهرداری عنوان کرد: حقوق ما کارگری و به میزان ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و چیزی به اسم حق اولاد، خانواده، مسکن و… را نیز دریافت نمی‌کنیم ولی بااین‌حال این مبلغ ناچیز را نیز هرچند ماه یک‌بار پرداخت می‌کنند.

رنج تمام‌نشدنی کارگران شهرداری برای دریافت معوقات

علیرضا میبدی از کارگران شهرداری و فضای سبز خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: متأسفانه از ابتدای امسال، تنها حقوق یک ماه ما را پرداخت کرده‌اند، از طرفی هم فقط این کار را داریم و جای دیگر مشغول نیستیم و از طرفی دیگر نیز به دلیل کهولت سن نمی‌توانیم در جای دیگر کار کنیم.

وی افزود: در این وضعیت اقتصادی که قیمت‌ها لحظه‌ای افزایش می‌یابند نه‌تنها حقوق ما را پرداخت نکرده‌اند بلکه حتی نمی‌دانیم این ماه نیز حقوقمان را پرداخت می‌کنند یا خیر!

این کارگر شهرداری عنوان کرد: متأسفانه سه سال است که شهرداری لباس و دستکش نیز برای ما تهیه نکرده‌اند و حتی این چکمه‌ها را نیز خودمان خریداری کرده‌ایم، از طرفی وقتی اعتراض می‌کنیم حتی پاسخمان را نمی‌دهند.

وی تصریح کرد: ما یک خانواده هفت نفره هستیم که تنها حقوق ما همین مقدار اندک است که آن را نیز پرداخت نمی‌کنند و از طرفی هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم، یک‌بار به وضع موجود اعتراض کردیم ولی مارا اخراج کردند و بعد مجدد مشغول شدیم.

نگرانی کارگران شهرداری از عدم افزایش حقوق

اکبر امیدی از کارگران شهرداری و فضای سبز خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: از ابتدای سال تنها دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان حقوق دریافت نموده‌ام و متأسفانه به ما اعلام نکرده‌اند که امسال حقوق چقدر افزایش یافته و در سال جدید به چه مبلغی رسیده است.

وی افزود: برخی سازمان‌ها اعلام می‌کنند ما باید حداقل شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ماهانه دریافت کنیم ولی متأسفانه شهرداری و پیمانکارها هیچ‌کدام اقدامی در این راستا ندارند.

این کارگر شهرداری عنوان کرد: مقصر اصلی وضعیت کنونی شهرداری، به شورای شهر برمی‌گردد؛ شورای شهر وضعیت نامناسبی را فراهم کرده است، در گذشته پارکی که ۲۰ کارگر داشت، در حال حاضر تنها ۴-۵ نفر در آن کار می‌کنند چون شهرداری می‌خواهد هزینه‌های خود را کاهش دهد و سود آن در جیب خودشان برود؛ حتی در گذشته تپه شهدای خرم‌آباد ۶-۷ کارگر شهرداری داشت اما در حال حاضر تنها سرکارگر آن‌ها در آنجا کار می‌کند و همه آن‌ها را اخراج کرده‌اند؛ ما دو شیفته کار می‌کنیم ولی بااین‌حال اصلاً نمی‌توانیم هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنیم.

وضعیت سخت و طاقت‌فرسای کارگری

محمدرضا دهقان از کارگران شهرداری و فضای سبز خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: من بیمه‌شده‌ام و تنها به خاطر بیمه در اینجا کار می‌کنم؛ حقوق ما تقریباً هر ۳ تا ۶ ماه یک‌بار پرداخت می‌شود؛ در حال حاضر من با پدر و مادرم زندگی می‌کنم و هزینه‌ زندگی آنچنانی ندارم ولی اگر خانواده تشکیل بدهم با این وضعیت، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوم.

وی افزود: از ۵ صبح کار ما شروع می‌شود و تا ۶ عصر ادامه دارد وضعیت بسیار سخت است، ولی تحمل آن فقط به خاطر بیمه‌مان است.

لباس و کفش مخصوص کار نداریم

احمدرضا احمدی یکی دیگر از کارگران شهرداری و فضای سبز خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: متأسفانه شهرداری حقوق ما را به‌صورت منظم پرداخت نمی‌کند و در حال حاضر حقوق اردیبهشت نیز پرداخت‌نشده است؛ در این وضعیت اقتصادی که هر لحظه قیمت‌ها افزایش می‌یابد، حتی نمی‌توانیم خریدهای روزانه را انجام دهیم.

وی افزود: ما از صبح زود تا غروب کار می‌کنیم ولی بااین‌حال تنها حقوق ما ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که آن را نیز پرداخت نمی‌کنند؛ الآن سه سال است که حتی لباس، دستکش یا کفشی برای کار ما تهیه نکرده‌اند و بالباس‌های کهنه و رنگ و رو رفته‌ سه سال قبل کار می‌کنیم.

به گزارش سفیرافلاک، با توجه به اینکه کارگران شهرداری از اقشار ضعیف جامعه هستند و زندگی را به‌سختی می‌گذرانند، می‌طلبد پیمانکاران و مسئولان ذی‌ربط در این راستا اهتمام ویژه‌ای برای پرداخت به‌موقع حقوق و رعایت حقوق بیمه‌ای آنان را داشته باشند و به احوالاتشان رسیدگی داشته باشند.

انتهای پیام/