نجفی گفت: ۱۱۰ هزار هکتار ذخیره گاه جنگلی در لرستان شناسایی شد.

به گزارش سفیر افلاک به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی لرستان، شیرزاد نجفی اظهار داشت: در اجرای ماده یک قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور درسال ۹۹ و ۱۴۰۰، تعداد ۸۹ ذخیره گاه جنگلی با مساحت۱۱۰ هزار هکتار در سطح ۱۰ شهرستان استان ایجاد و ثبت شده است.

وی با اشاره به ماده یک و ۵۰ قانون حفاظت و بهره برداری از عرصه های جنگلی، افزود: این تعداد ۸۹ ذخیره گاه جنگلی در محدوده ۱۰ شهرستان با مساحت ۱۱۰ هزار هکتار در سال های ۹۹ و ۱۴۰۰ شناسایی و ثبت شده که استان لرستان در کشور حائز رتبه اول می باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان به گونه‌های موجود در این ذخیره گاهها که شامل درختان بنه، بادام، ارس، بلوط دار مازو، زیتون، گردو و… می باشند اشاره کرد و گفت: این محدوده های ذخیره گاهی جدید پس از شناسایی و تهیه نقشه و تایید در کمیته فنی اداره کل، در روزنامه‌های کثیرالانتشار آگهی و ابلاغ عمومی شده است.

 نجفی بیان کرد: ذخیره‌گاههای جنگلی قسمتی از جنگل است که به دلیل داشتن گونه‌های نادر جنگلی و یا در خطر انقراض و یا داشتن رویشگاه‌های خاص، با سیم خاردار یا قفس و نظایر آن محصور و محافظت شده تا از انقراض گونه یا تخریب رویشگاه  جلوگیری شود.

وی اجرای عملیات اصلاحی، احیایی، بهداشتی، قرق، نهال کاری، بذرکاری، ایجاد آتش بُر و جلوگیری از تخریب و حریق را از جمله اقدامات پیش بینی شده برای حفاظت از ذخیره‌گاههای ارزشمند جنگلی دانست و تصریح کرد: از اوایل انقلاب تا قبل از سال ۹۹ تعداد هشت فقره ذخیره‌گاه جنگلی با مساحت ۱۵۷۶ در استان شناسایی و ثبت شده بود که در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ این تعداد به ۸۹ فقره با مساحت  ۱۱۰ هزار هکتار رسیده است.

نجفی اظهار کرد: بیشترین ذخیره گاههای جنگلی استان در شهرستان الیگودرز واقع شده که خوشبختانه با همت و تلاش جهادی و مضاعف پرسنل اداره کل منابع طبیعی شاهد جلوگیری از سیر قهقرایی جنگل های استان و احیای جنگل ها و حفظ ذخایر جنگلی این گونه های مهم و نادر و سایر گونه های جنگلی و کمیاب در استان هستیم.

انتهای پیام/