کوشکی با بیان این که بیماری وبا یک هشدار جدی است، گفت: مردم شیوه‌نامه های بهداشتی را رعایت کنند.

به گزارش سفیر افلاک، مریم کوشکی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به مثبت شدن ۲۵ مورد وبا در استان کرمانشاه، شیوع این بیماری برای استان لرستان یک خطر بالقوه است.
وی افزود: از ابتدای سال تا کنون موارد مثبت زیادی از این بیماری در کشور عراق و استانهای همجوار این کشور با مرزهای ایران گزارش شده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: با توجه به در پیش بودن مراسم پیاده روی اربعین و تردد جمعیت زیادی از زائرین از داخل استان، معاونت بهداشت دانشگاه ضمن توصیه به رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی توسط مردم و زائران،آمادگی لازم برای مراقبت ،نظارت و آموزش به مردم و زائران در استان را دارد.
وی با اشاره به این که وبا همیشه جوامعی که شرایط بهداشتی مناسبی ندارند را تهدید می کند، تصریح کرد: دقت در سلامت آب و مواد غذایی و استفاده مناسب از سرویسهای بهداشتی همچنین شستن دستها با آب و صابون بعد از هر بار استفاده از توالت بسیار الزامی است .
کوشکی عنوان کرد: وبا بیماری واگیر دار عفونی است که اصلی ترین علامت آن اسهال حاد ( ناگهانی ) آبکی است و فقط در انسان ایجاد بیماری می کند، این بیماری یکی از بیماری های واگیر با قابلیت ایجاد همه گیری بزرگ برای انسانها می باشد. قدرت آن در مبتلا کردن ناگهانی تعداد زیادی از افراد جوامع است و در موارد شدید و بدون درمان در عرض چند ساعت منجر به مرگ انسان می شود بنابراین هر فردی که دچار اسهال ( ناگهانی ) و آبکی باشد مشکوک به وبا تلقی می شود و آزمایش مدفوع از نظر وبای التوری بایستی برای وی انجام شود که تشخیص قطعی بیماری با انجام آزمایش مدفوع و شناسایی عامل بیماری در آن امکان پذیر است.

انتهای پیام/