عرفه، روز تضرع به درگاه پرودگار است و در این روز درهای کرم و بخشش گشوده می شود.

به گزارش سفیرافلاک، در طول سال روزها و شب هایی هستند که فضیلت آنها افزون تر از شب های دیگر است مانند شب های قدر و روز عرفه که در این ایام درهای رحمت الهی برای بندگان گلستانی می شود تا به بن بست ها پایان دهد و روح و جان را از زنگار گناه پاک نمایند و با تمرین دوباره بندگی، زندگی را متحول کنند.

در این روز بیشتر از همیشه، چشمه های معرفت می جوشد و بندگان فارغ از دغدغه های دنیا برای مناجات و راز و نیاز با خالق هستی آماده می شوند، در چنین روزی نسیم بخشش و عفو از سوی خداوند، بندگان را نوازش می دهد و سعی می کنند که وجود خود را از گناهان بتکانند.

نیایش حاجیان در صحرای عرفات

روز نهم ذی الحجه بسیار با فضیلت است، در این روز حاجیان در صحرای عرفات دعای عرفه را به یاد امام حسین(ع) قرائت می کنند و در همه شهرها این دعا با حضور گسترده مردم برگزار می شود، دعای عرفه به یاد زیارت امام حسین(ع) در روز عرفه و قبل از ورودش به کربلا قرائت شد که سراسر دعا و نیاش است.

دستان پرنیاز بندگی امروز تا آسمان بلند می شوند و با تضرع های عاشقانه از خداوند طب بخشش دارند.

حجت الاسلام محمد پیریایی کارشناس دینی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، با اشاره به روز عرفه اظهار داشت: در نهم ذی الحجه حاجیان براساس وظایفی که دارند، وقوف در عرفات را انجام می دهند و در این سرزمین دعا و تضرع می کنند.

طلب بخشش بندگان در روز عرفه

وی افزود: صحرای عرفه یکی از سرزمین های مقدس است و یکی از مهمترین اتفاقاتی که در این سرزمین رخ داده، دعای امام حسین(ع) در این روز و در این مکان بوده است که حضرت با خدا مناجات می کند و سالهاست در چنین روزی توسط بندگان قرائت می شود.

کارشناس دینی تصریح کرد: دعای عرفه دارای مضامین شیرین و عارفانه ای است که در بیشتر مضامین آن حمد خدا دیده می شود، در قرائت این دعا صفات بارز خدا، طلب بخشش و بخشی از نعماتی که خدا داده است، بیان می شود.

حجت الاسلام پیریایی خاطرنشان کرد: روز عرفه در طول سال یکی از روزهایی است که با فضیلت بوده و دعا و مناجات اجر و پاداش زیادی دارد، در این روز درهای رحمت الهی گشوده و بندگان می توانند از این فرصت برای توبه استفاده کنند.

انتهای پیام/