اجرای قانون حجاب یکی از مهمترین مطالبات مردم است، قانونی که باید امروز در جامعه اجرا شود تا بتوان از برخی بی حجابی ها جلوگیری کرد.

به گزارش سفیرافلاک، حجاب و عفاف به عنوان دو مولفه مهم در واقع برخاسته از حقایق و اصل دین هستند به طوری که رعایت این دو مهم در آیات قرآن و روایات بسیار مورد تاکید قرار گرفته است، دین اسلام جایگاه ویژه ای برای بانوان قائل شد و رعایت حجاب منجر به حفظ و تقویت این جایگاه می شود.

اگرچه در رژیم پهلوی، سردمداران خارجی سعی کردند حجاب را در جامعه اسلامی تغییر و مدل های غربی را پیاده نمایند ولی آغاز این کار با ایستادگی ملت مسلمان ایران همراه شد تا جایی که در این راه عده زیادی در مسجد گوهرشاد جان خود را تقدیم کردند.

پیروزی انقلاب و ارتقا جایگاه زن در جامعه

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و ارتقای جایگاه زنان در جامعه، بانوان با رعایت حجاب نیز در همه عرصه های علمی، فرهنگی، هنری، ورزشی حضور یافتند و نشان دادند که حجاب مانعی برای پیشرفت نیست، این در حالیست که درصد بالایی از بانوان حجاب را رعایت می کنند و عده اندکی حجاب را به دلیل الگو گیری از رسانه های غرب و ماهواره رعایت نمی کنند.

بدحجابی و بی حجابی یک مسئله عادی در جامعه اسلامی نیست و بسیاری از بانوان محجبه وقتی این افراد را می بینند که چگونه با بدحجابی خود جولان می دهند، مطالبه می کنند که با آنها برخورد شود و اجازه داده نشود در جامعه اسلامی اینگونه در جامعه حضور داشته باشند.

این در حالیست که وقتی گشت ارشاد یا نیروی انتظامی با افرادی که با مظاهر بدحجابی همراه هستند، برخورد می کنند عده ای سینه چاک می شوند که نباید این اتفاق رخ دهد، در واقع این افراد مقلد فرهنگ غرب بوده و سعی بر این دارند که موضوع برخورد با بدحجابی را به گونه ای وارونه در جامعه جلوه دهند.

لزوم جلوگیری از بدحجابی در جامعه

اجرای قانون حجاب یکی از مهمترین مطالبات مردم است، قانونی که باید امروز در جامعه اجرا شود تا بتوان از مانور دادن عده ای بدحجاب جلوگیری کرد اما از طرفی تمجید و تشویق بانوان محجبه در عرصه های مختلف نیز می تواند نشان دهد که رعایت حجاب چگونه بانوان را در منزلت بالایی نگه می دارد و از چه امتیازهایی برخوردار می شوند.

متاسفانه عده ای بدحجابی را با آزادی اشتباه می گیرند به طوری تا حرف از رعایت حجاب به میان می آید، آزادی را مطرح می کنند در حالی که رعایت حجاب سبب می شود تا بانوان با پوشش مناسب به دور از همه چشم های ناپاک بتوانند به فعالیت های اجتماعی خود ادامه دهند.

بدحجابی در واقع غفلت از اصول اخلاقی است که امنیت اجتماعی را نیز خدشه دار می کند، بدون شک عدم رعایت حجاب در گام اول برای خود فرد بدحجاب و در مرحله بعد برای جامعه اثرات منفی را به دنبال دارد که تزلزل خانواده ها یکی از همین اثرات منفی است.

رعایت حجاب در جامعه اسلامی و حرکت در مسیر سعادت

حامد پرچی جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: سیر تکامل بشر را که نگاه می کنیم می بینیم همزمان با اینکه سیر تکامل زندگی، همراه بوده با سیردر تکامل بشر، زمانی که امکانات را برای داشتن پوشش نداشتند با استفاده از طبیعت و برگ ها این پوشش را تهیه می کردند و به اقتضای تکامل بشر در ادوار تاریخ، نوع پوشش و تنوع در لباسها بیشتر شد.

وی افزود: در واقع هرچه بشر به سمت پیشرفت در زندگی خود و ساخت تمدن و متمدن تر شدن پیش رفت، تکامل در پوشش هم قوی شد و تکامل در پوشش مساوی بود در سیر تاریخ و هرچه بشر به زندگی شهری و زیر ساخت های تمدن دست می یافت، پوشش آن هم کامل تر می شد.

جامعه شناس تصریح کرد: در پوشش و حجاب یک قضیه عقلانی هم وجود دارد و با سیر پیشرفت همراه بوده است، ما یک گفتمان ملی مذهبی، ایرانی اسلامی داریم که با پشتوانه قوی همراه است که با یک راهنمای واضح و دارای راه حل و پاسخگو به بشر همراه بوده که این گفتمان، شکل خانواده و رابطه افراد را تعریف می کند و میگوید چگونه می توان به سمت سعادت برویم.

خانواده، کانون اصلی اجتماع

پرچی عنوان کرد: در مکتب اسلامی ایرانی، نقطه و کانون اصلی اجتماع، خانواده بوده و یکی از اصول تحکیم خانواده نیز حجاب است و با حجاب، چارچوب خانواده تعریف می شود و اگر حجاب نباشد روابط دچار مشکل می گردد و برای اینکه حرمت روابط اعضای خانواده حفظ و اجتماع به سمت تعالی برود، حجاب لازم بوده و قاعده ای است که نمی گذارد تعادل روابط از بین برود.

وی با بیان اینکه حجاب یکی از عوامل تقویت خانواده و روابط افراد است، گفت: وقتی حجاب برداشته شد روابط هم نابود می شود، امروز در کشور ما وجود همدلی ها و اتحاد، مدیون و مرهون خانواده است و خانواده محوریت دارد و دشمنان برای نابودی این اتحاد، حجاب و خانواده را هدف قرار داده است.

تلاش دشمن برای کمرنگ کردن حجاب

جامعه شناس خاطرنشان کرد: دشمن می داند یکی از راه های از بین خانواده، حجاب است که تعادل در ساختار روابط را بر هم می زند و در نهایت خانواده از بین می رود و سبب می شود کشور هم مشکل دار شود، در حالی که در جامعه ما برای آینده برنامه ریزی می شود و این را خانواده تعریف می کند که عده ای سعی بر گسست خانواده دارند، برخی سعی می کنند کشف حجاب کنند و می خواهند قبح شکنی کرده و بی حجابی را عادی نشان دهند و این حرمت را از خانواده بگیرند و جامعه را به سمت نابودی سوق می دهند در حالی که قطعا تیرشان به سنگ می خورد.

پرچی اظهار داشت: وجود حجاب سبب می شود افراد حدود خود را بدانند و در قالب چارچوب ها حرکت کنند، البته نقطه قوت جامعه اسلامی همین رعایت حجاب است و امروز دشمنان همه تلاش خود را به کار گرفته تا حجاب را کمرنگ کنند.

عدم رعایت حجاب و ناهنجاری های اجتماعی

حجت الاسلام محمد پیریایی کارشناس دینی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: انقلاب اسلامی ایران نشات گرفته از اسلام ناب محمدی است از همین رو موضوع حجاب موضوعی اساسی و از ارکان دین محسوب می شود که در چند آیه قرآن به رعایت حجاب تاکید ویژه ای شده است.

وی افزود: همچنین رعایت حجاب یک امر عقلی است و عقل حکم می کند که فرد با رعایت حجاب از آسیب ها، خطرات، تهدیدها در امان بماند، بنابراین رعایت حجاب هم اسلامی و هم عقلانی است.

کارشناس دینی و استاد دانشگاه تصریح کرد: بدحجابی مخالف احکام شرعی و اسلامی است و خلاف عقل است و عدم رعایت حجاب سبب ناهنجاری در جامعه می شود و لازم است برای اشاعه و تمجید حجاب، تمهیداتی اندیشیده شود که اصل اول، فرهنگ سازی است.

حجت الاسلام پیریایی با اشاره به لزوم فرهنگ سازی و تشویق به رعایت حجاب گفت: یکی از مهمترین اقداماتی که سبب تشویق به رعایت حجاب می شود این است که دختران دانش آموز از همان بدو ورود به مدرسه با رعایت حجاب مورد تشویق قرار گیرند ولی برگزاری مسابقات فرهنگی با عنوان حجاب و عفاف رضایت بخش نیست و باید در طول سال تبلیغ به رعایت حجاب و آگاه کردن افراد از اینکه رعایت حجاب چقدر در سلامت خانواده و اجتماع موثر است، صورت گیرد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه حجاب از احکام دین محسوب می شود لذا نیاز است که بسترهای لازم برای ترویج حجاب فراهم شود.

انتهای پیام/