امیری با اشاره به اینکه سفر بایدن به سرزمین های اسرائیل، محکوم به شکست است، گفت: آمریکا می خواهد موقعیت اسرائیل را تثبیت کند.

امیر علی حیدر امیری در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، با اشاره به سفر اضطراری بایدن اظهار داشت: نخستین هدف غرب از استعمار و سلطه گری در دنیا، تامین منافع خودشان است و زمانی که شاهد فشارهایی در بخش های مختلف باشند از برخی اعتقادات و شعارهای خود دست می کشند تا بتوانند به منافعشان برسند.

وی افزود: امروز آمریکا با مشکل انرژی همراه است تا جایی برای رفع این مشکل دست به دامان ونزوئلا شده اند و بایدن علیرغم شعارهای انتخاباتی که بر علیه عربستان می داد ولی به خاطر اینکه امروز موضوع انرژی و تامین آن در میان است، دست از شعارها کشیده است.

تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا با اشاره به اهداف سفر بایدن تصریح کرد: بایدن به چند دلیل اقدام به این سفر نموده یکی ایجاد ارتباط بین اسرائیل و عربستان(هرچند از قبل هم این ارتباط به صورت غیر رسمی وجود داشته است) و تلاش دارد تا موقعیت اسرائیل را در خاورمیانه تثبیت نماید.

امیری بیان کرد: از سوی دیگر بایدن در نظر دارد تا به عربستان و امارات فشار مضاعفی وارد کند که قیمت نفت کنترل شود و هدف بعدی برجام است ولی تیم مذاکره کننده زیر بار زور نرفت و همین سبب شد تا برجامِ مورد دلخواه آمریکا به امضا نرسد چرا که ایران روی مواضع خود تاکید دارد.

وی بیان کرد: ورود بایدن به خاورمیانه برای تثبیت اسرائیل در خاورمیانه و زدن چوب حراج به منافع دیگر کشورهاست در حالی که امروز نتیجه معادلات در دست کشورهای عربی و آمریکا نیست.

تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا خاطر نشان کرد: امروز کنترل قیمت نفت، دست ایران، روسیه و انصاراله است و کشورهای دیگر جرات نمی کنند صف آرایی داشته باشند یا پیمان دفاعی امضا کنند اما در مجموع باید گفت که سفر بایدن از قبل محکوم به شکست است و بیشتر سفر رسانه ای است.

امیری اظهار داشت: از سوی دیگر بایدن تلاش دارد تا فشارهای وارد شده بر اسرائیل غاصب را کم کند و بتواند کمکی به شکست های پی در پی آنها نماید ولی زوال و نابودی آنها تسریع یافته است.

انتهای پیام/