امیری با بیان اینکه عزم دولت برای حل مشکل ریزگردها جدی است، گفت: نشست منطقه ای وزیران محیط زیست کشورها نشان داد این قضایا ربطی به برجام ندارد.

امیر علی حیدر امیری در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: امروز مشکل ریزگردها نه یک مشکل محلی و ملی بلکه یک مشکل منطقه ای و به نوعی فراقاره ای است به این صورت که این مشکل در کشورهای خاورمیانه وجود دارد.

وی افزود: دولت قبلی اعتقاد داشت تا مسئله برجام و FATF حل نشود، نمی توان یک نشست منطقه ای را با حضور کشورهای تاثیرگذار و زیربط برگزار کرد و براین اساس به نوعی این قضیه را مانند خیلی از مسائل دیگر به جام گره زد.

تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه دولت گذشته از برگزاری این نشست طفره می رفت، گفت: دولت جدید ثابت کرد که این قضایا هیچ ربطی به هم ندارد و مسئله ریزگردها مسئله ای منطقه ای و فرامنطقه ای و بین قاره ای است که نیاز به همکاری بین بخشی و کشوری دارد.

امیری بیان کرد: از همین رو عزم جدی برای برگزاری این نشست در دستور کار دولت قرار گرفت و از وزرای محیط زیست و مدیران محیط زیست کشورها دعوت به عمل آمد که آنها هم پذیرفتند و بار دیگر ثابت شد خیلی از قضایا را که دولت قبلی یا عامدانه یا با برنامه به برجام گره زده بود برای اینکه هر طور شده برجام را بپذیرند ولی در این دولت به راحتی انجام شد.

وی خاطر نشان کرد: دولت رئیسی نشان داد، می شود برجام را جدا و نشست منطقه ای را جدا بررسی کرد، در مسائل اقتصادی نیز مانند شانگهای و بریکس این مسائل را نیز جدا بررسی کرد.

انتهای پیام/