سالاروند از مشاهده و ثبت یک خار پشت گوش بلند در مله کوه رومشکان خبر داد.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، علی سالاروند اظهارداشت: برای نخستین بار یک خار پشت گوش بلند در مله کوه رومشکان توسط وحید امرایی از همیاران و فعالان محیط زیست در حوزه حیات وحش مشاهده و ثبت گردید. 

وی با اشاره به پراکنش جهانی اینگونه در قاره آسیا و شمال آفریقا، افزود: در ایران تاکنون در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان، گلستان، تهران، اصفهان، خوزستان و کرمانشاه مشاهده شده که با مشاهده این گونه در استان لرستان دامنه پراکنش این گونه در سطح کشور وسیع‌تر و فراتر از تصورات قبلی است و با مشاهده این گونه می‌توان استان لرستان را نیز به عنوان یکی از زیستگاه‌های این گونه ارزشمند به شمار آورد. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان عنوان کرد: خارپشت ها پستانداران بسیار مفیدی هستند که در کنترل آفات، به ویژه حشرات و لارو آن‌ها نقش مهمی ایفا می‌نماید. 

سالاروند تصریح کرد: خارپشت ها همه چیز خوار هستند و معمولاً از حشرات و سایر بی‌مهرگان و مهره‌داران کوچک مانند موش، جوجه پرندگان، مارمولک، لاشه حیوانات و همچنین میوه‌ها تغذیه می‌کنند. این گونه خارپشت در علفزارها بوته زارهای حاشیه جنگل‌ها، مناطق استپی و مزارع زیست می‌کند.

انتهای پیام/