با وجود بسته بودن بسیاری از نمادهای بورس و فرابورس، دیروز هم بازار سهام منفی بود و شاخص ها با افت مواجه شدند.

به گزارش سفیرافلاک، در آخرین روزهای تیرماه به دلیل برگزاری مجامع بسیاری از شرکت ها، نمادهای آن ها متوقف است و به همین دلیل بازار کم حجم می شود. دیروز همان طور که انتظار می رفت این اتفاق رخ داد و بورس تهران معاملات کم حجمی داشت. اما کم حجم بودن معاملات هم نتوانست جلوی افت شاخص ها را بگیرد.

گرچه دیروز افت شاخص ها کم بود و می توان از آن چشم پوشی کرد، اما همین افت کم نشان می دهد نمادهای کوچک، در روزی که نمادهای بزرگ و شاخص ساز غایب هستند نیز توان رشد ندارند. معمولا گفته می شود که نمادهای کوچک، به دلیل افت نمادهای بزرگ نمی توانند رشد کنند و تحت تاثیر جو کلی بازار قرار می گیرند. اما دیروز هم که اکثر نمادهای بزرگ بازار متوقف بودند، دوباره نمادهای کوچک افت کردند.

حقیقی ها پا پس کشیدند

موضوع بااهمیت در معاملات روز گذشته، کاهش ارزش معاملات خرد بود که چنین چیزی از قبل هم پیش بینی می شد. با توجه به متوقف بودن تعداد زیادی از نمادها، طبیعی است که ارزش معاملات خرد یک رکورد دیگر در جهت کاهش بزند. به همین دلیل بود که دیروز ارزش معاملات خرد به کمتر از ۱۸۰۰ میلیارد تومان رسید.

به همین دلیل بعید نیست امروز هم دوباره رکورد کاهشی ارزش معاملات خرد مجددا شکسته شود اما این کاهش ارزش معاملات خرد را نمی توان در جهت رکود معاملات دانست و برای معیار قرار دادن ارزش معاملات به عنوان نشانه رکود، بهتر است در روزهایی که اکثر نمادها قابل معامله هستند این گزینه را مورد توجه قرار داد.

با این وجود، علائم دیگری در بازار روز گذشته وجود داشت که ادامه رکود بازار سهام را نشان می دهند. کاهش شاخص قدرت خریداران حقیقی از عدد ۰٫۹۱ به ۰٫۸۵ یکی از این موارد است. از طرفی مجددا خروج پول حقیقی از بازار ثبت شده که عدد آن در روز گذشته بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان بود.

انتظار رشد نداشته باشید

با این حساب می توان گفت که اشخاص حقیقی فعال در بازار سهام همچنان دید مثبتی نسبت به آینده بازار سهام ندارند و ترجیح می دهند کمتر دست به خرید بزنند و بیشتر فروشنده هستند.

در این شرایط طبیعی است که در بازار امروز هم انتظار رشد شاخص ها وجود نداشته باشد و بازار بیشتر تمایل به افت را از خود نشان دهد.