افزایش شمار مبتلایان به کرونا حاکی از آن است که کشور وارد موج هفتم این بیماری شده و نقشه کرونایی به سرعت در حال سرخ شدن است.

به گزارش سفیرافلاک، بیش از سه سال از شیوع ویروس کرونا در کشور می گذرد و طی این چند سال خسارت های زیادی به بخش های اقتصاد، سلامتی، آموزش و سایر عرصه ها وارد شده است، این در حالیست که تاکنون شش موج از این بیماری در کشور سپری شده و متاسفانه در یکی از موج های این بیماری، تعداد مرگ و میرها تا ۷۰۰ نفر هم رسید.

در همان روزهای اول کرونا بود که عدد فوتی های کرونا، کام هموطنان را تلخ می کرد، خانواده های زیادی داغدار شدند و شمار زیادی بر اثر این بیماری در بیمارستانها بستری شده و تحت درمان قرار می گرفتند، طولی نکشید که نقشه شهرها رنگ بندی شد و چهره برخی از شهرها با بالا رفتن آمار ابتلا و فوتی برافروخته شد.

در همان هفته های اول بود که بازار و فروشگاه ها تعطیل شدند، آموزشها از فضای حقیقی به مجازی کوچ کرد و در یک چشم به هم زدن، کرونا سایه سیاه خود را در همه جا افکند، از همان روزهای اول بود که کادر درمان استوار و محکم برای نجات بیماران در صحنه حاضر شدند و حدود ۲۰۰ مدافع سلامت در همین راه به شهادت رسیدند.

همان روزها بود که آستین همت برای کمک به مردم بالا زده شد، کمک های مومنانه در سراسر کشور نهادینه شد، تهیه و توزیع ماسک و محلول های ضد عفونی کننده به اوج رسید و طرحی مزین به نام شهید سلیمانی آغاز شد که به دنبال آن شیوع بیماری کرونا، فروکش کرد.

رفته رفته اقداماتی برای واکسیناسیون علیه این بیماری آغاز شد ولی متاسفانه در دولت گذشته رغبتی برای واکسیناسیون عمومی وجود نداشت تا اینکه با روی کار آمدن دولت سیزدهم، واکسیناسیون علیه کرونا در سنین مختلف انجام شد و در همان روزها بود که عده ای از طریق رسانه های خارجی اقدام به واکسن هراسی کردند، گرچه عده ای هم اعتقادی به کرونا و واکسن ندارند و تزریق آن را الزامی نمی دانند.

طی این سه سال شش موج با نام های مختلف و میزان شیوع گوناگون در کشور رخ داد اما در نهایت پس از ۲۷ ماه جدال با کرونا در تاریخ ۱۳ خرداد امسال، آمار فوتی های کرونا به صفر رسید، این دستاورد حاصل همکاری مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی، تزریق واکسن و تلاش کادر درمان میسر شد و پس از مدتها خبرهای تلخ از کرونا، نخستین روزی بود که صفر شدن این آمار موجی از خوشحالی را به همراه داشت.

طی چند ماه اخیر، زمزمه پایان کرونا مطرح شد در حالی که پزشکان و متخصصان همچنان هشدار دادند که رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند از خیز موج هفتم جلوگیری کند اما طی یکی دو هفته اخیر، مجدد شاهد افزایش آمار ابتلا، بستری و فوتی های این بیماری هستیم که همه این مواد نشانگر آغاز موج هفتم است، برهمین اساس طی این روزها شاهد تاکید فراوان بر تزریق واکسن کرونا، تزریق دوز یادآور و استفاده از ماسک هستیم در حالی که متاسفانه تعداد زیادی از افراد ماسک را فراموش کرده و استفاده از آن را برای جلوگیری از شیوع بیماری ضروری نمی دانند.

۱۵۱ میلیون دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شد

عین الهی وزیر بهداشت اظهار داشت: بر اساس آمارها تاکنون ۹۵ درصد مردم کشور حداقل یک دوز واکسن را دریافت کرده‌اند و برای ۸۶ درصد نیز دو مرحله واکسن تزریق شده است که در مجموع بیش از ۱۵۱میلیون دوز واکسن کرونا تزریق شده است.

وی بیان کرد: هم‌اکنون ۴۰ میلیون دوز واکسن ذخیره داریم و نه تنها هیچ کمبودی در این خصوص وجود ندارد بلکه نیازی هم به واردات نیست، ضمن اینکه پنج میلیون دوز آماده اهدا به دیگر کشور‌ها بوده که یکی از آن‌ها ونزوئلا با ۳۰۰ هزار دوز است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: شش واحد تولید واکسن‌های ایرانی نورا، فخرا، برکت، رازی، پاستووک و اسپایکوژن، نیاز کشور به واکسن را تامین کرده‌اند.

اما همچنان عده ای نسبت به تزریق واکسن مقاومت می کنند و طبق آمارها، بیشترین افرادی که این روزها درگیری بیماری کرونا می شوند کسانی هستند که واکسن نزده یا دارای بیماری های خاص هستند که بر اساس اعلام وزارت بهداشت، تاکنون ۶۴ میلیون و ۷۳۳ هزار و ۴۴۷ نفر دوز اول، ۵۸ میلیون و ۹۷ هزار و ۴۷۹ نفر دوز دوم و ۲۸ میلیون و ۸۴۲ هزار و ۷۳۲ نفر دوز سوم را دریافت کرده اند.

افزایش شهرهای قرمز در نقشه کرونایی

اما متاسفانه در آخرین رنگ بندی اعلام شده، وضعیت قرمز به شهرهای استان برگشت و هم اکنون دو شهر خرم آباد و سلسله در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند، همچنین کوهدشت در وضعیت نارنجی، دلفان در وضعیت آبی و مابقی شهرهای استان در وضعیت زرد قرار دارند.

در حال حاضر ۵۷ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۸۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۹۹ شهر در وضعیت زرد و ۱۰۶ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

فقط ۳۶ درصد دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کردند

مریم کوشکی دبیر ستاد مقابله با کرونا در لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در حالی که طی هفته های گذشته میزان ابتلا به کرونا در استان تک رقمی بود اما هم اکنون با ابتلای ۱۹۰ بیمار کرونایی در شبانه روز مواجه هستیم که تاکنون در استان ۲۱۹ هزار و ۶۴۵ نفر در استان به کرونا مبتلا شده و دو هزار و ۸۵۱ نفر هم بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

وی با اشاره به افزایش بستری های کرونایی گفت: بستری بیماران کرونایی به ۱۴۷ نفر رسیده و هرچه تعداد ابتلا و بستری ها افزایش یابد، میزان فوتی ها هم افزایش می یابد که لازم است رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت جدی مد نظر قرار گیرد.

دبیر ستاد مقابله با کرونا در لرستان تصریح کرد: ساده انگاری در رعایت پروتکل های بهداشتی و پایین بودن آمار تزریق دوز سوم واکسن کرونا مهم ترین عوامل روند افزایشی ابتلا به کرونا می باشد چرا که تاکنون۳۶درصد دوز سوم واکسن در استان را دریافت کرده اند و انتظار می رود با توجه به روند افزایشی ابتلا به کرونا، نسبت به تزریق دوز سوم اقدام نمایند.

کوشکی بیان کرد: با تمهیدات در نظر گرفته شده، واکسن به اندازه کافی در پایگاه ها وجود دارد و افرادی که تاکنون اقدام به تزریق واکسن نکرده اند می توانند با مراجعه به این پایگاه ها واکسن مورد نظر را دریافت نمایند.

وی با اشاره به آمار واکسیناسیون کرونا در لرستان گفت: بیش از ۸۹ درصد دوز اول، ۷۹٫۵ درصد دوز دوم و بیش از ۳۶ درصد دوز سوم را دریافت کرده اند که عدم تزریق واکسن و عدم استفاده از ماسک سبب بالا رفتن آمار ابتلا به کرونا می شود.

افزایش تخت های بیمارستانی

علی بختیاری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: برنامه ریزی های لازم صورت گرفته که در صورت افزایش آمار بستری ها، در بیمارستانها تخت اضافه گردد و برای بستری بیماران کرونایی اختصاص داده شود.

وی افزود: در حال حاضر آمار بستری ها نسبت به پیک های قبلی افزایش زیادی نداشته ولی پیش بینی شده در صورت روند افزایش بستری، بخش هایی از بیمارستانها در اختیار بخش کرونا قرار گیرد و مشکلی در افزودن تخت های بیمارستان نیست.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: با توجه به روند افزایش ابتلا به کرونا، لازم است شهروندان رعایت پروتکل های بهداشتی مانند استفاده از ماسک را مد نظر داشته باشند و همچنین نسبت به دریافت واکسن کرونا اقدام نمایند.

فوت ۳۱ بیمار کرونایی در کشور

با ابتلای هفت هزار و ۸۵۱ بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته در کشور، مجموع مبتلایان به هفت میلیون و ۳۱۲ هزار و ۴۰۱ نفر رسید، همچنین در ۲۴ ساعت گذشته متاسفانه ۳۱ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و شمار قربانیان کرونا به ۱۴۱ هزار و ۶۲۴ نفر افزایش یافت.

بار دیگر چهره شهرها یکی پس از دیگری در حال برافروختن است که می طلبد با رعایت چند نکته ساده بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون، از جولان کرونا جلوگیری کرد.

انتهای پیام/