زیویار با بیان اینکه جمعیت فعال در کشور عامل تعیین کننده قدرت است، گفت: تهدیدها و اثرات کاهش فرزندآوری قابل جبران نیست.

به گزارش سفیرافلاک، فرهاد زیویار شامگاه شنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اظهار داشت: جمعیت یکی از موضوعات اساسی است که هم اکنون به عنوان یک تهدید برای خیلی از کشورها مطرح است چرا که جمعیت فعال در کشور عامل تعیین کننده در قدرت است و ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را در بر می گیرد.

وی افزود: خیلی از افرادی که امروز به دلیل مشکلات اقتصادی، کمبود فرزندآوری را مطرح می کنند چند سال بعد تهدیدها و اثرات آن را می بینند که قابل جبران نیست.

استاندار لرستان تصریح کرد: از سال ۶۰ تا ۷۰ در اوج رشد جمعیت بودیم و خیلی از متولدان این دهه اگر همین تفکر را امروز داشته باشند و بر افزایش فرزند آوری تاکید نمایند، مشکل کاهش جمعیت برطرف می شود.

زیویار با اشاره به افزایش تعداد بازنشستگان، گفت: اگر به همین روال جمعیت پیش رود قطعا طی دهه آینده ممکن است این آمار از تعداد شاغلین سبقت بگیرند و می توان الگوهای مختلفی را ارائه داد که لازم است مدل الگوی شیرینی زندگی سه فرزند را در برنامه های فرهنگی نشان داد و این را با خانواده های بدون فرزند و تک فرزند مقایسه کرد.

وی خاطرنشان کرد: سال های قبل مبلغی برای بخشی از مصلی خرم آباد در نظر گرفته شده ولی به دلیل اینکه بدون استفاده ماند، تورم روی آن اثرگذار شده و باید نهادهایی که این کار را بر عهده گرفته و بی توجهی کردند پاسخگو باشند.

انتهای پیام/