توسعه کشت گلخانه‌ ای یکی از مهم ترین عوامل خروج کشور از بحران آب بوده که لازم است سطح کشت گلخانه ای افزایش یابد.

به گزارش سفیرافلاک، طی سال های گذشته تولید انواع محصولات کشاورزی به روش سنتی انجام می شد که گاهی مشکلاتی از جمله مصرف بالای آب، ضایعات و یا کاهش بهره وری را به دنبال داشت اما به دنبال پیشرفت و تکنولوژی در همه عرصه ها، پای این مهم به کشاورزی باز شد و امروزه بخشی از تولیدات محصولات کشاورزی به روش های نوین صورت می گیرد.

اگرچه طی سال های قبل تولید برخی از محصولات کشاورزی مختص فصل و یا بازه زمانی خاصی بود ولی امروزه کشت گلخانه ای سبب شده تا در چهار فصل سال میوه ها و محصولات کشاورزی تر و تازه به دست مصرف کننده برسد، محصولاتی که از نظر کیفیت در حد بسیار بالایی بوده و بخشی از این تولیدات نیز به کشورهای دیگر صادر می شود.

کشت گلخانه ای طی سال های اخیر توسعه زیادی داشته چرا که با توجه به کاهش بارندگی و خشکسالی، استفاده از این نوع کشت نه تنها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده بلکه از نظر میزان مصرف آب نسبت به سایر کشتها، آب کمتری نیاز دارد و همین زمینه را برای توسعه کشت گلخانه ای در شرایط مختلف فراهم کرده است.

کشاورزی به روش گلخانه ای می تواند تا ۱۰ برابر تولیدات را افزایش دهد و این یکی از مزیت های خاص این نوع کشت است و در واقع بهره وری را می توان در این روش نوین کشاورزی مشاهده کرد، از سوی دیگر توسعه این کشتها اشتغال پایدار را برای جویندگان کار به همراه دارد و علاقمندان به کار کشاورزی در فضایی بسته می توانند کشاورزی را به شیوه ای جدید ادامه دهند.

سطح کشت گلخانه ای به ۴۸ هزار هکتار افزایش می یابد

کشت گلخانه ای زمینه اشتغال را برای بیش از ۱۵۰ هزار نفر در کشور فراهم کرده و قرار است تا سه سال آینده سطح کشت گلخانه ای به ۴۸ هزار هکتار افزایش یابد، در حال حاضر ۱۰۹ شهرک گلخانه ای در کشور در دست ساخت قرار دارد که ۴۵۰ میلیارد تومان از بودجه دولتی و دو هزار میلیارد تومان هم از سفرهای استانی در مجموع دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه ها در نظر گرفته شده است که ثمر دهی این گلخانه ها در شکوفایی اقتصاد، اشتغال و جهش تولید بسیار موثر است.

اما لرستان یکی از استان های مهم در بخش کشاورزی است که حدود ۴۰ درصد اقتصاد و اشتغال مربوط به بخش کشاورزی می باشد که برهمین اساس گسترش کشت گلخانه ای به جد در دستور کار قرار دارد به طوری که سالانه بالغ بر ۱۵ هزار تن انواع محصولات کشاورزی از سطح کشت گلخانه های استان برداشت می شود و بخشی از آن نیز به کشورهای دیگر صادر می شود.

تولید سالانه ۱۵ هزار تن محصولات گلخانه ای در لرستان

محمد حسن کیانی فرد مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: سطح گلخانه های فعال استان ۷۲ هکتار است که سالانه بیش از ۱۵ هزار تن انواع محصولات از جمله فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی و گل شاخه بریده از این سطح برداشت می شود.

وی افزود: بیش از ۷۰ درصد این محصولات به خارج از استان و کشورهایی از جمله روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شوند که در اقتصاد و درآمدزایی نقش مهمی دارد.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به افزایش سطح کشت گلخانه ها تصریح کرد: تا اواخر امسال سطح گلخانه های استان به بیش از ۱۰۰ هکتار خواهد رسید که گسترش وسعت گلخانه ها علاوه بر تولید، اشتغالزایی را نیز به همراه دارد.

۴۵ میلیارد تسهیلات برای توسعه کشت گلخانه ها پرداخت شد

کیانی فر به پرداخت تسهیلات و حمایت از متقاضیان در این حوزه اشاره کرد و گفت: ۲۵۲ میلیارد تومان طرح گلخانه ای به بانکها معرفی شده اند که از این تعداد تاکنون ۴۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده و مابقی تسهیلات نیز به مرور زمان پس از روال اداری بانک پرداخت خواهد شد.

وی بیان کرد: میزان تولید خیار هزار و ۵۲ تن، گوجه فرنگی هفت هزار و ۱۵۰ تن و فلفل دلمه ای دو هزار و ۱۴۸ تن می باشد که از این میزان شش هزار و ۷۵۰ تن گوجه و هزار تن فلفل دلمه ای به استان های همجوار و کشورهای دیگر صادر می شود.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: بیشتر نیاز مصرفی استان لرستان از طریق کشت در فضای باز تامین می شود و بیشترین تولید محصولات گلخانه ای به دلیل کیفیت بالایی که دارند به کشورهای دیگر و یا استان های دیگر صادر می شود.

کیانی فر گفت: ضایعات محصولات کشاورزی به روش کشت گلخانه ای بسیار کم و در حد کمتر از یک درصد است که این مهم یکی از مزیت های اصلی کشت گلخانه ای به شمار می رود، همچنین کاهش هزینه های تولید، افزایش بهره وری، افزایش کیفیت، کاهش مصرف آب از دیگر مزایای این نوع کشت به شمار می رود.

لرستان قابلیت تبدیل به قطب گلخانه ای کشور را دارد

سید عماد شاهرخی رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار داشت: در استان لرستان زیر ساخت ۴۳۰ هکتار کشت گلخانه ای مهیا شده و تلاش می شود تا حجم بیشتر از کشت گلخانه ای به بهره برداری برسد، کشت گلخانه ای سبب صرفه جویی ۷۰ درصدی مصرف آب می شود و با توجه به کاهش بارندگی ها باید به سمت کشت گلخانه ای حرکت کرد.

وی تصریح کرد: در استان لرستان مطالعات اولیه ۲۸ هکتار کشت گلخانه ای انجام شده که اگر اعتبار مورد نیاز برای این پروژه در نظر گرفته شود شاهد رشد چشمگیر توسعه کشت گلخانه ای خواهیم بود تا جایی که می توان لرستان را به قطب گلخانه ای کشور تبدیل کرد.

انتهای پیام/