شریفی گفت: استقلال‌طلبی نوجوان نسبت به خانواده یکی از عوامل اعتیاد است.

علیرضا شریفی یزدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سفیرافلاک در زمینه وضعیت اعتیاد در کشور، اظهار داشت: آمارها نشان دهنده این است که میزان اعتیاد در کشور ما در سال ۱۴۰۰ نسبت به ۱۳۹۰ تقریباً دو برابر شده است، بنابراین ما یک دهه‌ بسیار بدی را از نظر اینکه بتوانیم میزان آمار را کاهش بدهیم یا ثابت نگه داریم،پشت سر گذاشته‌ایم و متاسفانه بعضی از آمارها دو برابر شدن معتادین و اعتیاد را در سطح جامعه نشان می‌دهند.

وی با اشاره به عوامل افزایش دهنده میل جوانان به اعتیاد در سطح جامعه، افزود: از جمله موارد تمایل به اعتیاد در سطح جامعه، مسائل وراثتی و ژنتیک است یعنی برخی از افرادی که به سمت اعتیاد کشیده می‌شوند نشانه هایی از زمینه های ژنی و وراثتی در آنها دیده می‌شود اما در بعد روانشناختی مسئله معمولا کسانی که تیپ شخصیت پرخاشگر،اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلال شخصیت خودشیفتگی، افسردگی و یا احساساتی هستند، بیشتر از دیگر افراد به سمت مواد مخدر و مواد روان گردان کشیده می‌شوند.

کارشناس مسائل اجتماعی عنوان کرد: از دیگر عوامل می‌توان به داشتن والدین معتاد اشاره کرد که ریسک تمایل به اعتیاد را در فرزندان افزایش می دهد،یعنی احتمال گرایش به مواد در فرزند والدین معتاد بیشتر است.

وی تصریح کرد: از دیگر عوامل مهم، خستگی ناشی از کارهای سنگین مانند رانندگی‌های بیرون از شهر، کارگران شیفت شب و افرادی که در خواب بی نظمی دارند، می‌توان نام برد.

شریفی گفت: در بعد اجتماعی تقلید بسیار مهم است، یعنی در محیط‌هایی که افراد معتاد بیشتری وجود دارد امکان آلوده شدن فرد بالا می‌رود؛ یکی دیگر از عوامل و مقوله های مهم، ناکامی افراد است یعنی فرد در حوزه ورزشی، اقتصادی، تحصیلی و … ذهنیتی برای موفقیت خود دارد ولی زمانی‌که این ذهنیت ها رخ نمی‌دهند و نتیجه‌ای نمی‌گیرد و یا به‌ عبارتی ناکام می‌شود، ممکن است فرد به سمت اعتیاد کشیده شود و البته درصد احتمال این افراد بالاتر از دیگران است.

کارشناس مسائل اجتماعی خاطرنشان کرد: از دیگر عوامل تشکیل دهنده اعتیاد در دوره نوجوانی استقلال‌طلبی نوجوان نسبت به خانواده می باشد و به همین نسبت در دسترس بودن مواد نقش بسیار موثری دارد یعنی هرچه نوع خاصی از ماده در یک منطقه بیشتر باشد، طبیعتاً امکان گرایش به آن بالاتر خواهد رفت.

وی گفت: بالاترین استان‌هایی که در اوایل دهه ۹۰ در خطر اعتیاد بودند،میتوان به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان ،مازندران، البرز، تهران، لرستان،آذربایجان غربی ،خوزستان و…. اشاره کرد؛ دو استان کهگیلویه وبویراحمد و چهارمحال و بختیاری کمترین میزان شیوع اعتیاد را در سطح کشور داشتند.

شریفی بیان کرد: در شرایط فعلی مهمترین عامل فردی و روانی موثر بر معضل اعتیاد،مسئله افسردگی، ناکامی، اضطراب و سرخوردگی است؛ اختلالات شخصیت مانند افراد دوقطبی، افراد ضد اجتماعی و …همیشه بر ایجاد این معضل اثر گذار بوده بگونه‌ای که این افراد بیشتر در مظان اعتیاد هستند.
وی افزود: مهمترین عامل اجتماعی درخصوص مسئله اعتیاد در شرایط فعلی ،مشکلات اقتصادی است؛ معضلات و مشکلات اقتصادی،بیکاری تورم ،رکود تورمی و….همه عوامل بسیار مهمی هستند که سرخوردگی و ناکامی را ایجاد می‌کنند و افراد را انزوا طلب و شیرازه خانواده ها را از هم می‌پاشند.

کارشناس مسائل اجتماعی اظهار داشت: در خانواده های آشفته، انتظار داریم به دو شکل مسئله اعتیاد بالاتر برود، ابتدا والدینی که به اعتیاد دچار می‌شوند دوم والدینی که در زندگی شکست می خورند ومورد دیگر فرزندان این خانواده ها هستند.

وی بیان کرد: در دهه ۶۰ بیشترین و بالاترین الگوی مصرف اعتیاد، اعتیاد به تریاک بوده است، از اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ اعتیاد به شیشه، کراک، مواد صنعتی و … اوج می‌گیرد و این مسئله تا اواسط دهه ۹۰ نیز ادامه دار است.

شریفی عنوان کرد: از نیمه دوم دهه ۹۰ الگوی مصرف در افراد به سمت ماری جوانا(گل) تغییر موضع می‌دهد با این ذهنیت که ماری جوانا اعتیادآور نیست و ضرری ندارد و حتی در برخی کشورها مثل ایالت های آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی مصرف ماری جوانا آزاد است.

وی تصریح کرد: این دلایل از مهم عوامل برای افزایش گرایش افراد به سمت ماری جوانا است غافل از اینکهthc «گل» در این کشورها با آن استاندارد ماری جوانایی که در ایران مصرف می‌شود، قابل قیاس نیست و برخی از تولید کنندگان یا توزیع کنندگان برای گیرایی بیشتر این ماده و رضایت بیشتر مشتری و در نتیجه خرید بیشتر، به آن اسپری شیمیایی میزنند در نتیجه ظاهراً ماده‌ای با پایه گیاهی مصرف می‌کنند ولی در حقیقت یک ماده گیاهی -شیمیایی را مصرف می‌کنند و به همین دلیل بسیار ماده خطرناکی است و حتی در برخی موارد خطر آن کمتر از سایر مواد صنعتی و شیمیایی نیست ولی چون ذهنیت و نگرش غلطی داده شده که گل اعتیاد نمی آورد، به عملکرد مغز کمک می‌کند و همچنین اینکه هیچگونه ضرری ندارد، باعث شده که متاسفانه آغاز مصرف مواد مخدر در کشور ما امروزه به سن ۱۳ سال رسیده باشد.

شریفی گفت: مشکلی که الان برای جامعه ما وجود دارد نگرش در مورد اینکه در آینده چه خواهد شد!! چون شرایط اقتصادی ما وضعیت نامناسبی دارند و میزان نرخ تورم در کشور ما به گونه‌ای است که می‌توان گفت جز دو سه کشور اول دنیا هستیم، همچنین میزان رشد اقتصادی در کشور ما در دهه ۹۰ تقریباً میل به صفر بوده و در تمام طول ۱۰ سال ما هیچ رشد اقتصادی نداشتیم.

وی افزود: متاسفانه ارزش پول ملی ما ظرف یک مدت کوتاه چند ساله بیشتر از هزار درصد یعنی بیشتر از ۱۰ برابر سقوط داشته و هنوز نیز چشم انداز روشن و برنامه مشخصی برای اینکه مشخص شود که به لحاظ اقتصادی در چند سال آینده چه اتفاقی در کشور رخ دهد، مشخص و ملموس نیست؛ طبق آمار رسمی ما شاهد رشد تورم بیش از ۴۰درصدی هستیم در حالیکه افزایش دستمزد و حقوق ها تقریبا ۱۰ درصد بوده است.

کارشناس مسائل اجتماعی بیان کرد: پیش بینی می‌کنیم که با این حجم وسیع مشکلات اقتصادی، در سال‌های آینده با آسیب‌های اجتماعی سنگینی روبرو خواهیم بود و اعتیاد هم یکی از مهمترین آسیب هاست، پس خیلی کار سختی نیست پیش بینی این نکته که ما در سال‌های آینده بر میزان معتادین مان به صورت تصاعد ساده هندسی افزوده شود؛یعنی ما شاهد یک حجم بسیار بیشتری از افراد باشیم که به اعتیاد روی می‌آورند چون بازار اقتصادی خوبی نیز در آن وجود دارد.

وی گفت: متاسفانه خارجی ها نیز در این زمینه سرمایه گذاری فرهنگی و اقتصادی می‌کنند و وجود و حضور بعضی از این به ظاهر سلبریتی هایی که بین نوجوان ها نفوذ خیلی زیادی دارند و متاسفانه در کنسرت‌هایشان مصرف مواد مخدر و مواد روانگردان صنعتی و شیمیایی را تبلیغ می کنند،طبیعتاً باید انتظار داشت در سال‌های آینده علاوه بر افزایش تعداد معتادین ،بر میزان مصرف مواد و افزایش افراد در دام اعتیاد افزوده شود.

انتهای پیام/