خیمه های عزاداری سیدالشهدا(ع) در سطح شهرهای استان لرستان برافراشته شده و بار دیگر ارادتمندان امام حسین(ع) آماده بیعت هستند.

به گزارش سفیرافلاک، روزها به سرعت می گذرد و محرمی دیگر از راه می رسد، محرم ماه اشک های بی اختیار، ماه گریه بر مظلومیت امام حسین(ع)، ماه گریستن بر غربت اسرای کربلا، ماه هم ناله شدن با مادر علی اصغر(ع)، ماهی که ارادتمندان و عاشقان امام حسین(ع) و یارانش در این ایام بر سر و سینه می زنند و به یاد مظلومیت سید الشهدا(ع) به عزاداری می پردازند.

گذشت بیش از هزار و ۴۰۰ سال از واقعه کربلا و عاشورا نه تنها نتوانسته آتش عشق حسین در دلهای ارادتمندان را کم کند بلکه هر ساله این عشق شعله ورتر می شود و از سراسر دنیا محبان سرور و سالار شهیدان خالصانه تر به عزاداری می پردازند.

عشق به حسین قصه دیروز و امروز نیست، این عشق نهفته در سینه همه عاشقان حسینی است که از همان کودکی در روضه های عزاداری حضور داشته اند، این حب حسینی نسل به نسل و سینه به سینه گشته و امروز نوزادانی را می بینیم که در همایش شیرخوارگان حسینی با سربندهایی مزین به نام ائمه اطهار(ع) با خاندان امام حسین(ع) بیعت می کنند.

نسیم ماه محرم وزیده است، در هر کوی و برزن بیرق های عزا برافراشته شده اند، نوجوانان و جوان زیادی به استقبال محرم رفته اند و خیمه ها را برپا کرده اند، ایستگاه های صلواتی هم برای پذیرایی از زائران عزاداری راه اندازی شده اند و چه زیباست نوای یا حسین که از هر موکب و حسینه ای به گوش می رسد، چه زیباست این همه شور حسینی که در وجود همه جوانان و نوجوانان به اوج می رسد و زیباتر اینکه هر کدام از همین ارادتمندان برای عرض ارادت و برپایی بهترین مراسم عزاداری هر آنچه در توان دارند را به کار می گیرند.

به رسم هر ساله خانه های زیادی سیاهپوش می شوند و سقاخانه ها یکی پس از دیگری با پارچه های سبز و سیاه آماده عزاداری عزاداران امام حسین(ع) شده اند، از مغازه ها و خیابانها گرفته تا مساجد و تکایا و حسینه ها به نشانه محرم پرچمی منقش به نام امام حسین(ع) را برافراشته اند.

بازار هم این روزها حال و هوای محرمی به خود گرفته، از طبل های چیده شده تا انواع پرچم ها و لباس های مشکی و کودکانی که در این روزها بی تاب خریدن لباس و طبل هستند تا به عنوان کوچکترین عزاداران حسینی، دینِ خود را ادا کنند.

امام حسین(ع) بزرگترین آموزگار درس اخلاق

امام حسین(ع) آموزگار اخلاق بود، بزرگ مردی که برای احیای اسلام و ارزشهای دینی در واقعه عاشورا جان خود را تقدیم کرد و تا ابد هیچگاه این مظلومیت فراموش نمی شود چرا که از روز عاشورا و پس از شهادت سیدالشهدا(ع) تاکنون، انسان های زیادی با تاسی از راه و روش امام حسین(ع) و آموزه های مکتب عاشورا به سعادت رسیده اند.

 حجت الاسلام محمد پیریایی کارشناس دینی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: یکی از مهمترین شاخصه های محرم که ایجاد شور و هیجان در وجود جوانان می کند به دلیل حال و هوای معنوی و مذهبی است که ایجاد می شود چرا که امام حسین(ع) انسانی کامل و محب خدا بودند و همین سبب شده تا حب سید الشهدا(ع) در دلهای همه مردم نفوذ داشته باشد.

وی افزود: امام حسین(ع) احیاگر اسلام ناب محمدی بود، اسلامی که تا قبل از این دستخوش پادشاهی و تغییر رویه دینی قرار گرفته بود و عده ای سعی کردند تا این اسلام را به حاشیه ببرند اما امام حسین(ع) در واقعه کربلا برخاست و در قیام عاشورا غوغایی به پا کرد که تا ابد این قیام فراموش نمی شود.

کارشناس دینی تصریح کرد: ظلم ستیزی از دیگر صفات بارز امام حسین(ع) است و ایشان محور آزادی و احیاگر اسلام بودند و توانست با تقدیم جان خود، احکام دین و اسلام را نجات دهد از همین رو از خردسالان گرفته تا جوانان و پیرغلامان در تلاش هستند تا در مسیر خدمت به امام حسین(ع) به عنوان یک عزادار گام بردارند.

حجت الاسلام پیریایی خاطرنشان کرد: شرکت در مجالس عزاداری امام حسین(ع) و هر کاری که سبب شود تا امام حسین(ع) بیشتر معرفی گردد و انسان را از خطا دور کند و به انسانیت نزدیک نماید، از شعائر الهی است.

وی بیان کرد: عزاداری های ایام محرم دارای جنبه های اجتماعی، اخلاقی، اعتقادی و معنوی بوده و با توجه به اینکه امام حسین(ع) احیاگر تمام صفات انسانی است، در این ایام از همه طیف ها و قشرها در هر سن و سالی برای شهادت امام حسین(ع) بر سر و سینه زده و به عزداری می پردازند.

امام حسین(ع) برای احیای دین جان خود را تقدیم کرد

کارشناس دینی با اشاره به حضور بی نظیر جوانان در این مراسم گفت: یکی از مهمترین دلایلی که سبب می شود تا جوانان پرشور آماده عزاداری ماه محرم باشند به این دلیل است که امام حسین(ع) والاترین صفات اخلاقی را احیا کرد، امام حسین(ع) به خاطر حفظ اسلام، اخلاق و کرامات و همچنین حفظ دین جان خود را تقدیم کرد و همین از خودگذشتگی بزرگترین عاملی است که همه انسانها را به عزاداری در این ماه سوق می دهد.

حجت الاسلام پیریایی خاطرنشان کرد: سیدالشهدا(ع) در صداقت گفتار و عمل آنقدر مشهور است که همه می دانند حتی طفل شش ماه هم در واقعه کربلا به شهادت رسید و در واقع امام حسین(ع) برای احیای دین جان خود را تقدیم کرد و همین صداقت یکی از عوامل حب و علاقه جوانان به این امام بزرگوار شده است.

راه اندازی هیات های سیار روضه در مناطق محروم و روستاها

محمد حسین وحیدی معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در استان لرستان دو هزار هیات مذهبی فعال وجود دارد که در این راستا گردهمایی هیات ها برگزار می شود، همچنین کارگاه هایی برای مداحان و مبلغان نیز برگزار می گردد.

وی افزود: درایام محرم و صفر تعدادی مبلغ به استان اعزام می شوند که در محورهای مشخص شده و تبلیغ و ترویج دین اقدام می کنند.

معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی لرستان تصریح کرد: برگزاری محافل انس با قرآن، مسابقه کتابخوانی، همایش نوگلان حسینی، همایش شیرخوارگان، برپایی ایستگاه سلامت معنوی، پویش پرچم در هر منزل، همایش دختران زینبی بخشی از برنامه های ایام عزاداری سید الشهدا(ع) در لرستان است.

وحیدی بیان کرد: در همین ایام برنامه ریزی شده تا روضه سیار توسط گروه های جهادی و مبلغان در مناطق محروم برگزار شود که مهمترین هدف در ایام محرم و صفر، تمرکز بر مردمی سازی فعالیت های عزاداری است.

انتهای پیام/