سیلِ همدلی جهادگران و نیروهای امدادی در سیلاب اخیر، تلخی ها را کمرنگ کرد.

به گزارش سفیرافلاک، سیل یکی از پدیده ها و بلایای طبیعی است که در هر منطقه ای رخ دهد می تواند خسارت های جانی و مالی زیادی را به همراه داشته باشد، تغییر اقلیم و پدیده های آب و هوایی در بروز این حادثه بی تاثیر نیست و گاهی در فصل هایی از سال سیلاب هایی رخ می دهد که بی سابقه هستند.

از هفته های گذشته هشدارهای هواشناسی مبنی بر بارش های تابستانی سامانه مونسون اعلام و در این هشدارها درخواست شد که افراد از حضور در کنار و بستر رودخانه ها خودداری کنند چرا که بارش های تابستانی به دلیل اینکه نفوذپذیری زمین در این فصل از سال بسیار کم است، بر اثر کمترین بارشها هم ممکن است سیلاب رخ دهد.

این در حالیست که هنوز هم جای سیلی سیل بر صورت لرستان دیده می شود، در فروردین سال ۹۸ بود که سیلی گسترده در لرستان به وقوع پیوست و خسارت های بسیار سنگینی را بر جای گذاشت به طوری که با گذشت چند سال هنوز هم این خسارتها ترمیم نشده است.

فوت خانواده ۵ نفره بر اثر سیلاب

اما همان سیل تجربه ای شد تا اگر بازهم چنین حادثه ای رخ دهد اقدامات بهتری صورت گیرد و در روز جمعه بارشهای رگباری تابستان در لرستان آغاز شد، دیری نگذشت که متاسفانه خبری مبنی بر فوت یک خانواده عشایری بر اثر سیلاب اعلام شد، یک خانواده پنج نفری عشایر که در بستر رودخانه در یکی از مناطق الیگودرز بودند بر اثر سیلاب جان خود را از دست دادند.

همان لحظات اول بود که امدادگران و مسئولان به منطقه سیل زده شتافتند تا بتوانند خدمات را به بهترین شکل و در کمترین زمان ارائه دهند، بازهم جهادگران پابه پای مسئولان وارد میدان شدند تا هرآنچه در توان دارند را به کار بگیرند، جهادگرانی که همیشه آماده باش برای خدمت رسانی مردم بوده و فرقی ندارد سیل باشد یا زلزله چرا که با همه توان در میدان خدمت حاضر می شوند.

سیلاب چند روز گذشته ۲۴ استان کشور را درگیر کرد و طبق آمار سازمان مدیریت بحران کشور تاکنون ۷۶ نفر در این سیلاب ها فوت کرده و ۱۶ نفر مفقود هستند، علاوه بر خسارت جانی نیز خسارت های زیادی به زیر ساخت ها از جمله بخش کشاورزی وارد شده است.

در سیل اخیر که رخ داد شاهد همدلی و اقدامات سریع متولیان برای رفع مشکلات بود در حالی که در کشورهای دیگر وقتی سیل رخ می دهد زندگی بسیاری از مردم فلج می شود و ارائه خدمات ناممکن می شود.

خسارت ۱۵۰۰ میلیاردی سیل

مهدی پازوکی مدیر کل مدیریت بحران استانداری لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: بر اثر بارش باران در مناطقی از استان، متاسفانه یک خانواده پنج نفری از عشایر فوت کردند که جسد چهار نفر پیدا شده و با توجه به اینکه مرگ نفر پنجم از این خانواده محرز می باشد اما هنوز جسد نفر پنجم پیدا نشده است.

وی افزود: در برآورد اولیه خسارتها تاکنون بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بخش های مختلف کشاورزی، عشایری، جاده بین مزارع و راه ها خسارت وارد شده است.

پازوکی بیان کرد: بر اثر سیل دو هزار راس دام تلف شدند، همچنین هزار هکتار محصول کشاورزی دچار خسارت شده، ۳۰ مزرعه پرورش ماهی نیز آسیب دیدند و ۱۸ کیلومتر جاده بین مزارع نیز خسارت دیده است که برآوردها به صورت دقیق تر ادامه دارد و این برآورد اولیه خسارتها بوده است.

امدادرسانی هلال احمر به ۱۲۰۴ نفر در سیلاب

محمد قدمی مدیر عامل جمعیت هلال احمر لرستان اظهار داشت: در بارندگی چند روز گذشته به ۲۵۱ خانوار سیل زده در قالب هزار و ۲۰۴ نفر امداد رسانی شد که در این چند روز نیز ۵۸۴ نفر اسکان اضطراری داده شدند.

وی افزود: در همین راستا دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور نیز از مناطق سیل زده استان لرستان بازدید کرد و از نزدیک روند امداد و خچدمات رسانی را مشاهده کردند.

اعزام تیم های بسیج کشاورزی به مناطق سیل زده

سجاد احمدی مسئول بسیج جامعه کشاورزی سپاه لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: بسیج جامعه کشاورزی از روز اول وقوع سیل در استان در بخش های سیل زده وارد میدان شد و در این راستا دو تیم اعزام شدند که یک تیم در بخش باغات و یک تیم در بخش دامپزشکی بوده است.

وی افزود: در منطقه سیل زده، یک درمانگاه سیار دامپزشکی با همه تجهیزات ایجاد شده که دو دامپزشک هم در این درمانگاه مستقر شده و خدمات مورد نیاز را ارائه می دهند.

مسئول بسیج جامعه کشاورزی سپاه لرستان تصریح کرد: چهار تن خوراک دام و مقداری آرد مورد نیاز به مناطق سیل زده ارسال شده و همچنین آمادگی داریم در صورت نیاز، تیم های بیشتری به این مناطق اعزام شوند.

انتهای پیام/