جهانی گفت: 13 میلیارد و 375 میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی به 400 نفر پرداخت و برای این تعداد نیز اشتغال ایجاد شده است.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان علی جهانی با بیان اینکه مشاغل خرد و خانگی بهترین روش برای ایجاد شغل و تقویت اقتصاد خانواده است، اظهار داشت: با توجه به ضرورت ایجاد فرصت های شغلی در استان و لزوم توجه و فرهنگ سازی در زمینه مشاغل خانگی و نیاز این مشاغل به سرمایه اندک، می توان با حمایت از این نوع مشاغل که امروزه در سراسر دنیا نیز به آن توجه وِیژه ای کرده اند هم تولیدات داخلی را رونق و افزایش داد و هم اشتغال ایجاد خواهد شد.

وی حلقه مفقوده مشاغل خانگی در استان را عدم وجود بازارچه ها و نمایشگاه های عرصه محصولات این مشاغل عنوان کرد و افزود: ظرفیت های بالقوه استان در توسعه اقتصاد و ایجاد اشتغال به ویژه در عرصه کشاورزی، دامپروری و خدمات فراوان است که می توان به تولیدات خوب و با کیفیت روستاییان اشاره کرد اما برند سازی نشده است و همچنین در استان بازارچه یا نمایشگاه دائمی برای فروش محصولات این نوع مشاغل وجود ندارد که بتوان به درستی از مشاغل خرد و خانگی حمایت شود.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه برخی از صاحبان مشاغل خانگی در شهر و روستا نمی توانند محصولات و تولید خود را را عرضه کنند، خاطرنشان کرد: این عدم فروش به موقع و درست محصولات مشاغل خانگی در استان چرخه اقتصادی و مناسبی برای تداوم کار آنها ندارد و سبب شده تا مشکلات عدیده‌ای برای مشاغل خانگی به وجود آید که در نهایت به تعطیلی آنها می انجامد.

وی با بیان اینکه تفاهم نامه‌ای جهت آموزش و توانمندسازی، برنامه ریزی جهت فروش محصولات مشاغل خانگی در بازار، با جهاد دانشگاهی منعقد شده است، تصریح کرد: در این زمینه کار شروع شده و شرکت های پشتیبان مشاغل خانگی آموزشهای لازم را در این زمینه فرا می گیرند و امسال بنا داریم با همکاری و مساعدت همه دستگاههای اجرایی استان برای حمایت از مشاغل خرد و خانگی نمایشگاه هایی در سراسر استان برپا کنیم تا این نوع مشاغل بتوانند تولیدات خود را به صورت مستقیم به بازار عرضه کنند.

جهانی با اشاره به گسترش و روی آوردن اکثریت جامعه به بحث شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، عنوان کرد: امروز کسب و کارها به سمت و سوی درگاههای اینترنتی و فضای مجازی حرکت کرده که بایستی با هدایت و حمایت از این نوع مشاغل با صدور مجوز های قانونی به علاقمندان می توان به اقتصاد استان و جوانان جویای کار در این عرصه کمک کرد.

وی به پرداخت تسهیلات ارزان قیمت برای تقویت و حمایت از مشاغل خانگی در استان اشاره کرد و گفت: اولویت ما در بحث کسب کارهای خانگی حمایت از مشاغل خانگی پشتیبان است که با جمع آوری افراد توانمند مجموعه از کسب کار را ایجاد می کنند که در چهار ماهه سالجاری مبلغ ۴۷ میلیارد و ۴۱۵ میلیون تومان تسهیلات به ۴۷۶ نفر شرکتهای پشتیبان در مشاغل خانگی پرداخت شد.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه در شرکتهای پشتیبان فرصتهای شغلی متعددی ایجاد می شود، اظهار داشت: با پرداخت این مقدار تسهیلات به این شرکتها زمینه ایجاد هزار و ۷۳۸ فرصت شغلی امسال در استان فراهم شد.

جهانی افزود: در بحث مشاغل خانگی مستقل نیز از محل اعتبارات سال ۱۴۰۰ در چهار ماهه نخست امسال نیز ۱۳ میلیارد و ۳۷۵ میلیون تومان تسهیلات به تعداد ۴۰۰ نفر توسط بانکهای توسعه تعاون و بانک رفاه کارگران استان پرداخت گردید و برای این تعداد نیز اشتغال ایجاد شده است.

وی به اعتبارات مشاغل خانگی در سالجاری نیز اشاره و بیان کرد: امسال علاوه بر بانک توسعه تعاون و بانک رفاه، بانکهای کشاورزی و پست بانک در زمینه پرداخت تسهیلات برای رفاه حال علاقمندان به کسب کارهای خانگی کمک می کنند و اعتبارات قابل توجهی به استان ابلاغ شده که امیدواریم با همکاری و هماهنگی دستگاههای اجرایی بتوانیم امسال اعتبارات خوبی به کسب کارهای خرد و خانگی در استان پرداخت کنیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره اینکه متقاضیان برای ثبت نام حتما باید متناسب با مهارت و طرح خود در سامانه مشاغل خانگی وارد شوند، تاکید کرد: رسته ها و مشاغلی که در این سامانه که بیش از ۳۰۰ رسته شغلی است مشخص و معرفی شده اند و متقاضیان می‌توانند در مرحله اول تقاضای خود را در سامانه مشاغل خانگی وزارت کار به نشانی https://mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir/ ثبت کنند و مراحل بعدی را با هماهنگی دستگاه اجرایی مرتبط انجام دهند.

انتهای پیام/