ساعدپور نوشت: در جریان عاشورا غیرت حسینی اقتضاء کرد که امام حسین(ع) یزید را به عنوان یک غیر و نامحرم نپذیرد یزیدی که بویی از اسلام نبرده و علناً مرتکب فسق و فجور می شد.

به گزارش سفیرافلاک، در رابطه با نهضت حسینی چند نکته حائز اهمیت است: ۱- ابتدا معنای غیرت بیان می شود: غیرت از غیر می آید؛ غیرتی غیر را بر نمی تابد. غیرتی با غیر و نامحرم و بیگانه دمخور و دمساز نیست ولی بی غیرت غیر و نامحرم را به حریم خود، دین و وطن راه می دهد.

۲ -در جریان عاشورا غیرت حسینی اقتضاء کرد که امام(ع) یزید را به عنوان یک غیر و نامحرم نپذیرد یزیدی که بویی از اسلام نبرده و علناً مرتکب فسق و فجور می شد و به عنوان رهبر اسلام به حکمرانی مشغول بود.

امام حسین(ع) در مقابل اقدام خائنانه معاویه ایستاد و چهره کریه یزید را به مردم معرفی فرمودند. آن حضرت که مسئولیت ذاتیش دفاع از اسلام بود نمی توانست در مقابل آن انسانی که سرتا پایش خلاف بود سکوت کند و این ندا را به گوش همگان رساند: وَعَلَی السلامِ سَلام اِذ قد بلیّت الامّهً بِراعِ مَثلِ یزید، باید فاتحه اسلام را خواند اگر مثل یزید راعی و رهبر جهان اسلام باشد؛و بعد یک برنامه مبارزاتی صادر فرمود که آیندگان تاریخ هم باید در مقابل یزیدهای زمان بایستند:«مِثلی لا یُبایِعَ مِثلَه» مثل من نباید با مثل یزیدی بیعت کند؛ یعنی فرمودند با غیرتهای آینده تاریخ مثل حاج آقا روح الله معمار کبیر انقلاب اسلامی و حاج سید علی آقای عزیز نباید با یزیدیان بیعت کنند.

این بود که صحنه های زیبائی از کربلا برای هدایت مردم و دفاع از دین ترسیم شد. صحنه کربلا نمایش زیبای غیرت حسینی بود؛ نمایش زیبای دوپیر غیرتی ایثارگر یعنی حبیب بن مظاهر و مسلم بن عوسجه بود که ریشهای خود را با خون خود خضاب کردند؛ رنگ خونی که سرخی آن تا به ابد نمایان است؛ رنگ پر جاذبه ای که حاج بخشی‌های جنگ تحمیلی را شیفته خود کرده بود.

صحنه کربلا صحنه نمایش خشم و تواضع عباس علی(ع) بود؛ در مقابل امام حسین(ع) برادری سربه زیر و مطیع به تمام معنا ولی در مقابل با دشمن اسمی با مسما و عبوس و غضبناک بود؛ تواضع و خشمی که الگوی شهید عباس بابائی ها شد که لرزه بر اندام دشمن انداختند ولی در مقابل امام آن گونه تواضع می کردند.

صحنه کربلا صحنه نمایش ولایتمداری کودک خرد سالی بود که خود را با مولایش حسین(ع) معرّفی کرد: «اَمیری حُسین وَ نِعمَ الامیر» حسین(ع) امیر من است و من بهترین امیر دارم؛ این کودک خردسال الگوی پیری مثل حضرت آیت الله خزئلی شد که در آخرین لحظات عمرش فرمود: «اَمیری عَلی وَ نِعمَ الاَمیر» امیر من سید علی است و من بهترین امیر دارم.

صحنه کربلا نمایش زیبای سپر بلای ولی شدن بود.سعید بن عبدالله حنفی در حین اقامه نماز امام حسین(ع) خود را سپر قرار داد و تمام تیر هارا به بدن خود برگرداند؛و الگوئی برای شهید حاج قاسم بزرگ شد که تیر های داعشی را به خود و یارانش برگرداند تا به بدن میهن اسلامی که در رأس آن رهبر معظم وجود دارد اصابت نکند.

صحنه کربلا نمایش زیبای تصمیم سرنوشت ساز حر بود که سر دو راهی انتخاب دین و دنیا با طیب خاطر دین را انتخاب کرد و الگوئی برای امثال شهید والامقام ضرغام شد.و صحنه کربلا نمایش زیبای…

۳-ذکر نمونه هایی از غیرتی های حسینی هم عصر خودمان. به نظر می رسد که چندتا غیرت داریم:

الف: غیرت توحیدی: یک انسان موحد غیر خدا را نمی پذیرد و عقیده اش مشوب شرک نمی شود.

«دوعالم را به یک جا از دل تنگ/برون کردم که تاجای تو باشد»

نمونه بارز این نوع انسان توحیدی امام عزیز است؛ ایشان ارزش پشیزی برای غیر خدا قائل نبود؛ امام آیه زیل را سرلوحه کار خود قرار داده بود: «قُل اِنَّما اَعِظُّکُم بِواحِدَه اَن تَقوموا لِله» سبأ/۴۶  بگو: شما را تنها به یک چیز پند می دهم که برای خدا قیام کنید؛ امام تمام حرکات و سکناتش را با این آیه منطبق کرده بود.

ب: غیرت وطنی: در رابطه با غیرت وطنی،اگر غیرتیها را احصاء کنیم باید در این زمینه چند جلد کتاب قطور تدوین شود ولی از باب نمونه یک مورد را که ندیده ام از ایشان ذکری به میان بیاید می آوریم: شهید سرگرد ادبیان که یک جوان فوق العاده رشید و غیرتی بود با شروع جنگ تحمیلی در جبهه حضور پیدا کرده چند ماهی بود به مرخصی نیامده بود به او گفتند چرا به مرخصی نمی روی؟در جواب فرموده بود تا زمانی که دشمن بعثی در خاک میهن اسلامی ترکتازی میکند به خانه نخواهم رفت.بعد از مدتی جنازه مقدس آن شهید سردست غیرتیهای کرمانشاهی تشییع شد.

ج: غیرت ناموسی: در جریان زلزله سرپل کلیپ پر جاذبه و جالبی در سطح کشور پخش شد و آن این صحنه را نمایش می داد که حضرت امام خامنه ای دست بلند کرده بود و مواظب بود که تنه محافظینش به نامحرم برخورد نکند.

مردم با غیرت ما هم به خوبی واقفند که اگر غیرت توحیدی،وطنی و ناموسی رخت بربندد رضا خان بی غیرت که ابتدا عورت زن و دختر های خود را کشف کرد الگو می شود.بی غیرتی که نه غیرت توحیدی داشت و نه غیرت ناموسی و نه غیرت وطنی؛ آن بی غیرت در مقابل متفقین نتوانست حتی یک ساعت هم دوام بیاورد و به قول دخترش شمس در خاطراتش در کشتی ای که اورا به جزیره موریس تبعید کردند خودش را آلوده کرده بود.

۴- تمام برنامه های فرهنگی دشمنان برای این است که مردم را با رواج فرهنگ برهنگی غربی بی غیرت بار بیاورند. با رواج بی اعتقادی غیرت توحیدی را از بین ببرند و مردمی اصالت المنفعه ومادی مسلک تربیت شود و با سیگنالهای مادی به راحتی قافیه را ببازند و به آسانی به عنوان کارگزار اسلامی موافقتهای غیر اصولی و فیش های نجومی را برای خود و هم باندیهای خود اختصاص دهند و به رضاخان اقتدا و زمین های مرغوب را تصاحب کنند؛ یا مثل منافقین رو سیاه ستون پنجم دشمن شوند و با قیمت بخس وناچیز وطن را بفروشند و پیشنهاد تحریم های شکننده به دشمن بدهند و بی غیرتی ناموسی را به منتهی درجه برسانند و مروج چهارشنبه سفید شوند و گیسوان دختر بالغش را از پشت گردن از روسری بیرون بیاورد و یا به صورت مکشوف عورتش را در معرض نمایش غیر و نامحرم قرار دهد و به آن افتخار کنند.

خوب است بی غیرت های بی وطن و ناموس فروش بدانند که نمی توانند با فرهنگ حجاب مقابله کنند؛ مگر رضا خان بی غیرت که در رأس بی غیرت ها قرار دارد توانست در این مملکت حجاب را از بین ببرد؟ الآن به کوری چشم دشمنان بشریت فرهنگ حجاب و پوشش اسلامی در سطح جهان رواج و فرهنگ حیوانی برهنگی را در معرض مخاطره قرار داده است.و حساسیت نظام استکباری به خاطر همین نکته است.و مردم عزیز ما هم خوب می دانند و نوادگان ما هم بیدارند و گول دشمنان را نخواهند خورد و خیر دنیا و آخرت را در تأسی و اقتدا به فاطمه زهرا(س) می دانند و این توقع شهدا و امام شهدا است که عزیزان کاری زینبی بکنند و غیرت حسینی را سرلوحه کار خود قرار دهند.   

انتهای پیام/

  • نویسنده : محمدکرم ساعدپور، تحلیلگر مسائل سیاسی و بین الملل