شاخص های مختلفی که برای پیش بینی آینده بورس مورد استفاده قرار می گیرند، هم جهت با یکدیگر نیستند. این موضوع سردرگمی معامله گران را نشان می دهد.

 به گزارش سفیرافلاک، بورس تهران دیروز در دو جهت مختلف حرکت کرد؛ ابتدا کمی رشد و پس از آن کمی افت. این البته اتفاق جدیدی نیست و معمولا در هر ماه چند بار مشاهده می شود که چنین اتفاقی رخ دهد، اما تفاوت دیروز با دفعات قبلی که این اتفاق رخ داده بود در این است که این بار بورس به شدت در میان خبرهای مختلف از مذاکرات مربوط به احیای برجام گیج شده و به هر خبری واکنش نشان می دهد.البته معامله گران بورس تهران همیشه نیم نگاهی به اخبار سیاسی دارند اما در شرایط فعلی که در اوج هیجانات مذاکرات هسته ای قرار داریم، طبیعتا توجه بیشتری به مناسبات بین المللی ایران می شود و این مسئله، وزن بیشتری در عوامل موثر در تصمیمات سرمایه گذاران پیدا کرده است.

رشد ارزش معاملات و قدرت خریداران حقیقی

دیروز با وجود افت ۴ هزار واحدی شاخص کل، اتفاق خوبی که رخ داد این بود که ارزش معاملات کمی رشد کرد. در روز گذشته ارزش معاملات خرد بازار سهام حدودا ۱۲۰ میلیارد تومان نسبت به روز دوشنبه افزایش یافت که این مسئله از مهم ترین عوامل امیدواری به ادامه دار بودن رشد بورس است.

شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز دیروز رقم خوبی بود. این شاخص در روز گذشته به عدد ۱٫۱۳ رسید و نسبت به روز دوشنبه رشد خوبی داشت. در روز دوشنبه این شاخص عدد ۰٫۸۹ را ثبت کرد اما در روز گذشته سرانجام قدرت خریداران حقیقی بیشتر از قدرت فروشندگان حقیقی شد.

تناقض در عملکرد سرمایه گذاران

برخلاف قدرت خریداران حقیقی که افزایش یافته، این دسته از سهامداران در روز گذشته هم نقدینگی خود را از بازار خارج کردند. دیروز عدد خروج نقدینگی خرد از بازار حدود ۱۶۰ میلیارد تومان بود. به عبارتی می توان گفت برخلاف شاخص قدرت خریداران حقیقی که امیدوار شدن حقیقی ها به آینده بورس را نشان می دهد، خروج نقدینگی آن ها از بازار نشان دهنده ناامیدی آن ها نسبت به آینده بازار سهام است که این تناقض را می توان حاصل سردرگمی معامله گران دانست.

از طرفی دیروز در دقایق پایانی معاملات تعداد نمادهای منفی کمی بیشتر از تعداد نمادهای مثبت بود که با توجه به این موضوع و همچنین شیب نزولی شاخص در نیمه دوم معاملات سه شنبه، می توان برای امروز آغازی منفی را متصور بود. البته هر رویداد و خبری در زمینه مذاکرات هسته ای می تواند جهت معاملات را تغییر داده و شیب صعود یا نزول شاخص ها را کم و زیاد کند.