برنج ایرانی امسال در اوج گرانی قرار گرفته و این افزایش قیمت ها نسبت به سال های قبل رکورد زده است.

به گزارش سفیرافلاک، یکی از مهمترین اقلام اساسی بسیاری از خانوارهای ایرانی برنج است به طوری که سالانه بالغ بر سه میلیون تن برنج در کشور مصرف می شود که از این میزان حدود دو میلیون تن در داخل تولید می شود و یک میلیون تن هم وارد می شود که نیاز کشور را برطرف می کند.

اما مدتهاست بازار برنج دستخوش تغییراتی است و نرخ واقعی برنج در هاله ای از ابهام قرار دارد به طوری که شالیکار و کشاورز از قیمت پایین و اندک فروش و خریدار از قیمت بالای عرضه شده رضایت ندارند و در این میان حبابی شکل گرفته که باز هم ردپای دلالان و واسطه گران در میان است.

قیمت برنج از زمان برداشت تا زمانی که به دست مشتری می رسد، بسیار متفاوت است و گاهی این قیمتها تا چند برابر قیمت واقعی اعلام می شود، متاسفانه در این میان عده ای هم با تقلب دست به ادغام چند نوع برنج با کیفیت های متفاوت می کنند و با قیمتی بسیار بالا، عرضه می گردد.

ردپای دلالان در افزایش قیمت ها

از سوی دیگر برخی از محتکران برنج ها را در انبار احتکار می کنند به امید این که چند وقت دیگر همین برنج را با قیمتی چند برابر عرضه کنند و سودهایی کلان به جیب بزنند، از طرفی کمبود نظارتها در چند نرخی بودن قیمت برنج مشکلی است که مدتهاست مردم از آن رنج می برند.

اما با توجه به کاهش بارندگی ها طی سال های اخیر و پدیده خشکسالی، مصوباتی مبنی بر کشت برنج فقط در استان های ساحلی مطرح شد به طوری که استان های غیر ساحلی حق کاشت برنج را ندارند، این در حالیست که رعایت الگوی کشت و ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر ساحلی چندان مورد توجه قرار نگرفت و امسال در اوج خشکسالی و کاهش بارندگی بازهم شاهد کشت برنج در بسیاری از نقاط بودیم.

بسیاری از کشاورزان به دلیل سود بالای کشت برنج ترجیح می دهند تا کشاورزی خود را به سمت و سوی این نوع کشت تغییر دهند و به هر قیمتی، آب مورد نیاز آن را تامین کنند تا در فصل برداشت بتوانند از نظر اقتصادی، سودی خوب کسب نمایند.

طی ماه های اخیر قیمت برنج درجه یک ایرانی به بیش از ۱۰۰ هزار تومان رسید، این در حالیست که با توجه به فصل برداشت زمزمه هایی برای قیمتی بیش از این مبلغ عنوان شده در حالی که از سوی متولیان و مسئولان اعلام شده که امسال میزان کشت و تولید برنج در کشور حدود ۳۰ درصد رشد داشته و این افزایش تولید می تواند جرقه ای برای کاهش قیمت برنج باشد.

سال گذشته بین ۲۰ تا ۲۵ هزار تن برنج در لرستان تولید شد که امسال به دلیل کم آبی و خشکسالی این رقم کاهش یافته است.

ضرورت حمایت از کشاورزان برای کوتاه کردن دست دلالان

یکی از کشاورزان لرستانی در گفگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: سال گذشته در فصل برداشت برنج های تولیدی را با قیمت هر کیلو ۴۰ هزار تومان فروختیم و واسطه ها برنج ها را یکجا با این قیمت خریدند در حالی که بعداز مدتی همین برنج را تا ۹۰ هزار تومان در بازار عرضه کردند و سود واقعی در جیب دلالان و واسطه گران رفت.

وی افزود: اگرچه به دلیل خشکسالی اعلام شده که کشت برنج ممنوع است ولی بخشی از زمینمان را به کشت برنج اختصاص دادیم، با سختی آب مورد را تامین کردیم و برنج را برداشت کردیم ولی متاسفانه کشاورز از رنجی که کشیده، نتیجه نمی گیرد که لازم است برای قیمت واقعی برنج به گونه ای اقدام شود تا کشاورز به سود اصلی خود برسد.

این کشاورز لرستانی گفت: برنجی را که ما تولید می کنیم از نظر کیفیت بسیار بالاست و انتظار داریم نه فقط در این بخش بلکه در همه بخش های کشاورزی، از کشاورز حمایت شود تا بتواند محصول با کیفیت و بیشتری را تولید نماید.
نظارت بر قیمت برنج و برخورد با سودجویان

جواد احمد پور مدیر بازرسی و نظارت بر توزیع کالاهای اساسی جهاد کشاورزی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: قیمت واقعی را عرضه و تقاضا مشخص می کند به طوری که وقتی به اندازه نیاز مشتری در بازار کالا وجود داشته باشد، کالا با قیمت مناسب تری به دست مشتری می رسد ولی در مورد برنج تقریبا نرخ مشخصی وجود دارد.

شایعه سازی قیمت در بازار برنج

وی افزود: قیمت برنج های ایرانی و تولید داخلی تقریبا بسته به نوع و کیفیتی دارند، قیمت مشخص شده است ولی برنج های وارداتی که به صورت تنظیم بازاری در بازار عرضه می شود، یک قیمت ثابت و مشخص شده دارند.

مدیر بازرسی و نظارت بر توزیع کالاهای اساسی جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: در حال حاضر برداشت برنج آغاز شده و قیمت برنج ایرانی با کیفیت ممتاز حدود ۸۰ هزار تومان است ولی برخی تلاش می کنند تا با شایعه سازی این قیمت را افزایش دهند که بازرسی هایی به صورت مستمر صورت می گیرد و با هرگونه گرانفروشی به شدت برخورد می شود.

احمدپور عنوان کرد: یکی دیگر از موارد تخلفی که در بازار برنج دیده می شود، تقلب است که عده ای سودجو چند نوع برنج را با هم ادغام می کنند و به اسم برنج دیگری به مشتری عرضه می کنند و در صورت مشاهده برای این واحدها جریمه درنظر گرفته می شود.

تشکیل ۱۵۲ پرونده تخلف در بازار برنج

وی خاطر نشان کرد: طی پنج ماهه سال جاری سه هزار و ۲۷۵ مورد بازرسی از واحدهای صنفی برنج در استان انجام شده و ۱۵۲ پرونده تخلف برای گرانفروشی و تقلب تشکیل شده است.

مدیر بازرسی و نظارت بر توزیع کالاهای اساسی جهاد کشاورزی لرستان گفت: همچنین در این مورد چهار انبار برنج کشف و ۲۴ تن برنج احتکاری نیز کشف و ضبط شده است، علاوه بر این موارد نیز ۱۰ مورد تقلب در برنج گزارش شده بود که بلافاصله پیگیری و برخورد صورت گرفت.

احمدپور به ردپای دلالان در بازار برنج اشاره کرد و افزود: دلالان در بازار برنج برای کسب سودهای کلان دست به اقداماتی می زنند و گاهی افزایش بی رویه قیمت برنج به دلیل حضور همین واسطه گران است.

به نظر می رسد بازار برنج در سیطره دلالان است که قیمت برنج را تعیین می کنند و با تعیین قیمت های مشخص شده و نظارت بر بازار می توان دست واسطه گران را از بازار برنج که یکی از مهمترین کالاهای اساسی است، کوتاه کرد.

انتهای پیام/