با کاهش نرخ ارز در بازار آزاد و نزدیک شدن به نرخ نیمایی، پیش‌بینی رشد بورس در روزهای آینده وجود دارد.

به گزارش سفیرافلاک، بازار سرمایه در پایان معاملات امروز دو مسیر متفاوت را در پیش گرفتند؛ سهام بزرگ و شاخص ساز قرمزپوش بودند و نمادهای کوچک سبزپوش بودند و در دو جهت متناقض حرکت کرده‌اند.

افت قیمت دلار از عوامل ریزش بخشی از بازار در نیمه اول معاملات روز یکشنبه بوده است؛ در عین حال انتشار گزارش تحقیق و تفحص مجلس درباره شرکت فولاد مبارکه بر نااطمینانی‌ها و بی ‌اعتمادی سهامداران و معامله ‌گران افزوده است.

با این حال کارشناسان بازار سرمایه معتقدند سهم ‌های ریالی می ‌توانند بازار را بالا بکشند، کاهش نرخ ارز در ابتدا می تواند باعث افت در بورس شود. اما با توجه به چند نرخی بودن نرخ ارز، در صورتی که این نرخ ها به یکدیگر نزدیک شوند، می توان امیدوار به رشد بورس بود.

* نزدیک شدن نرخ ارز نیما و آزاد عامل رشد بورس

رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه گفت: احتمال کاهش نرخ ارز به همراه کاهش قیمت جهانی فلزات اساسی، بهای تمام شده برخی شرکت ‌های بورسی کاهش خواهد داشت؛ اما در کل کاهش قیمت ‌های جهانی اثر منفی روی کلیت بازار سرمایه خواهد داشت.

وی ادامه داد: درآمد شرکت ‌های بورسی بر مبنای نرخ ارز در سامانه نیما شناسایی می ‌شود و باید دید سیاست بانک مرکزی در بازار ارز چه خواهد بود و آیا نرخ ارز نیمایی در محدوده فعلی تثبیت خواهد شد یا بانک مرکزی سیاست دیگری در پیش خواهد گرفت.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: نزدیک شدن نرخ ارز در سامانه نیما به نرخ ارز توافقی و آزاد، ریسک کاهش نرخ ارز متوجه صنایع بورسی نخواهد بود و نرخ ارز به ثبات خواهد رسید.

* افت شاخص کل و رشد شاخص کل هموزن

در پایان معاملات روز دوشنبه، شاخص کل بورس با ریزش ۵ هزار و ۴۰۹ واحدی نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و ۴۲۴ هزار و ۴۹۶ واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی ۳۸ صدم درصد بوده است.

اما شاخص کل هموزن نیز با رشد ۷۷۴ واحدی در سطح ۳۹۷ هزار و ۲۹۹ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص مثبت ۲ دهم درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس، ۳۰ واحد بالا آمد و در سطح ۱۸ هزار و ۹۹۰ واحد باقی ماند. 

* افزایش ارزش معاملات خرد بورس

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۴۹ هزار و ۷۶۹ میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۴۳ هزار و ۵۶۸ میلیارد تومان بود که ۹۵ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می ‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام با افزایش ۱۴ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۳ هزار و ۱۹۹ میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات از کل معاملات بورس حدود ۲ درصد بوده است.

* کاهش ۲۷ درصدی خروج سرمایه حقیقی از بازار سهام

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هفتمین روز پی در پی منفی شد و ۲۱۳ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. در میان صنایع، بانکی‌ها و موسسات اعتباری و فرآورده های نفتی و کک و خودرو و ساخت قطعات بیشترین خروج سرمایه حقیقی را ثبت کردند.

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام های وب (شرکت داده گستر عصر نوین-های وب)، نمادهای فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و خساپا (شرکت سایپا) اختصاص داشت و بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای فزر ( شرکت پویا زرگان آق دره)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و آسیاتک (انتقال داده های آسیاتک) تعلق داشت.

* رشد صف‌های خرید بازار سهام

در جریان معاملات روز دوشنبه، ۲۸۸ نماد با رشد قیمت و ۳۳۸ سهم نیز با کاهش قیمت مواجه شدند. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌ های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۱۰ کاهش یافت و به ۱۱۱ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌ های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته رشد ۱۰۸ درصدی داشت و در رقم ۳۵۳میلیارد تومان ایستاد.

امروز نمادهای بورس (شرکت بورس اوراق بهادار تهران)، فرابورس (شرکت فرابورس ایران) و کالا (شرکت بورس کالا) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد سهرمز (شرکت سیمان هرمزگان)، سکرد (سیمان کردستان) و مداران (داده پردازی ایران) تعلق داشت.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس