در طول یک سال گذشته دولت جدید تلاش کرده تا طعم واقعی خدمت را به مردم بچشاند و شاهد جوانه های امید در دولت مردمی باشیم.

به گزارش سفیرافلاک، پیروزی انقلاب اسلامی روزنه جدیدی توام با امید را برای ملت ایران باز کرد تا حکومت اسلامی و دینی را با شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را تجربه نمایند، به دنبال پیروزی انقلاب، محمد علی رجایی به عنوان رئیس جمهور و باهنر به عنوان نخست وزیر انتخاب شدند تا بتوانند در راستای خدمت به مردم گام بردارند.

کینه دشمنان از خدمت رسانی این دو عزیز به ملت ایران به جایی رسید تا در هشتم شهریور سال ۱۳۶۰ به شهادت برسند و سالروز شهادت این دولتمردان به نام هفته دولت نامگذاری شد تا هر ساله در هفته اول شهریور ماه، دستاوردها و خدمات رسانی در عرصه های مختلف برای مردم بازگو شود.

قبل از پیروزی انقلاب، سالها کشور با نگاه لیبرالی اداره می شد و با پیروزی انقلاب و خدمت رسانی دولتمردانی از جمله شهید رجایی و باهنر، ملت ایران طعم خدمت را چشیدند که این دو بزرگوار در همین مسیر خدمت نیز جان خود را تقدیم کردند اما مهمترین پیام این ایام برای متولیان و مسئولان این است که شهید رجایی و باهنر را الگویی برای خدمت به مردم قرار دهند تا تبوانند در این عرصه موفق باشند.

تاکنون ۱۲ دولت در ایران روی کار آمده اند که هر کدام با نقاط ضعف و قوت هایی همراه بودند اما در طلیعه گام دوم انقلاب، دولتی مردمی، عدالت محور، فساد ستیز، یارمحرومان پا به عرصه خدمت نهاد تا بتواند در عرصه خدمت در دولت انقلابی گام هایی اساسی برای کشور بردارد.

طی هشت سال گذشته عده ای تلاش کردند تا حل مشکلات را به برجام گره بزنند، اراده و عزمی برای حل و فصل مشکلات نبود تا جایی که در بخش اقتصادی قیمت ها سر به فلک کشیده بود، در دیپلماسی خارجی نیز نگاه به غرب معطوف شده بود، کارخانه های تولیدی دومینووار تعطیل شدند، بیکاری بیداد می کرد، تهیه مسکن رویا شد و با ظهور و بروز کرونا سلامتی مردم هم تهدید شد و به جمع مابقی مشکلات اضافه گردید.

در همان روزهایی که دشمن هم در لابه لای همه این مشکلات بر طبل ناامیدی می کوبید، مردی انقلابی با شعار دولت مردمی برخاست و برای زدودن غبار مشکلات، آستین همت را بالا زد، مرد عمل از چند سال قبل از ریاست جمهوری هم در دستگاه قضایی ثابت کرده بود که برای خشکاندن ریشه فساد محکم ایستاده است.

گام بلند دولت در حوزه سلامت

در مرداد ماه سال گذشته، زمانی آیت اله رئیسی ریاست جمهوری کشور را بر عهده گرفت که آمار مرگ و میر کرونا بیداد می کرد و روزانه صدها خانوار داغدار می شدند لذا اولین گام را برای سلامتی مردم برداشت و در کمترین زمان نسبت به واکسیناسیون عمومی اقدام کرد به طوری که طی چند ماه شاهد فروکش کردن بیماری کرونا در کشور بودیم.

آیت اله رئیسی از همان روز اول همه امکانات و خدمات را برای واکسیناسون کرونا بسیج کرد و آماری بی سابقه در دنیا را در تزریق واکین کرونا ثبت کرد و نشان داد واردات واکسن و تسریع در این امر ربطی به برجام و نگاه به بیگانگان ندارد.

گام بعدی دولت در بخش سلامت، توسعه بیمه همگانی، کمک برای درمان ناباروری زوج ها، طرح دارویار و سایر خدماتی بود که نشان داد توجه به بخش بهداشت و درمان مهمترین اولویت دولت سیزدهم است.

ثبات بازار و کوتاه کردن دست دلالان

یکی دیگر از اقدامات دولت این بود که در بخش اقتصادی و معیشت مردم بتواند با برنامه ریزی نسبت به هدفمندی یارانه ها گام بردارد، در همین راستا کار جراحی اقتصادی را پس از بررسی آغاز کرد تا بتواند به قطع دست رانت خواران و سودجویان بازار که شیره جان یارانه ها را مکیده اند، پایان دهد.

هدف دولت سیزدهم این بود که یارانه ها مستقیم به دست مردم برسد، این در حالی بود که در دولت قبلی با ارز ۴۲۰۰ تومان زمینه برای سودجویی عده ای فراهم شده بود و هر از چند گاهی شاهد کیمیا شدن یک کالای اساسی در بازار بودیم به طوری که روزی صفوف طولانی برای مرغ تشکیل می شد، روزی روغن و شکر و برنج نایاب می شدند.

بدون شک عده ای با آغاز این جراحی اقتصادی سعی کردند تا چوب لای چرخ دولت نمایند ولی دولت با اراده و مصمم برای اجرای این کار توانست ثابت کند که فرصت برای قاچاق و رانت به پایان رسیده است.

ارتباط با کشورهای همسایه، دریچه ای به روی گشایش اقتصاد

اگرچه در دولت گذشته ارتباط با کشورهای همسایه معنایی نداشت و نگاه فقط به غرب و برجام ختم می شد اما در دولت سزدهم این نگاه تغییر کرد و ارتباط با کشورهای همسایه با هدف گشایش های اقتصادی و سایر بخش ها در دستور کار قرار گرفت.

در همین راستا تجارت با کشورهای همسایه از ۲۰ میلیارد دلار به ۵۰ میلیارد دلار افزایش یافته است و در سه ماهه اول امسال بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۳۶۳ میلیون دلار کالا با کشورهای همسایه تبادل شده است.

گسترس ارتباط با کشورهای همسایه در عرصه اقتصادی تنها نمونه ای از مزیت های این ارتباط است و در بین ۱۸۰ کشور همسایه تنها دو رایزی اقتصادی فعال بودند، اقدام دیگر این که پیمان شانگهای و بریکس نمونه هایی از این حضور موفق بود که طی یک سال گذشته انجام شد.

دیپلماسی فعال ایران

طی سال های گذشته دیپلماسی فعالی مشاهده نمیشد و آنچه بود نگاه به غرب و متوسل شدن به برجام و اف ای تی اف برای حل مشکلاتی بود که میشد با اراده و عزمی حل شود.

در دولت جدید تیمی قوی و مقتدر شکل گرفت و در راستای منافع ملی اولین گام ها را برداشتند، در واقع دیپلماسی انفعال به فعال مبدل گشت و امروز می بینیم با گذشت یک سال از تشکیل این تیم، غرب جرات هیچگونه تصورات و خیال باطی در راستای برجام را ندارد.

سفرهایی از جنس امید

آیت اله رئیسی طی یک سال گذشته تواسنت با حضور در همه استانها، در بین مردم حضور پیدا کند و از نزدیک با مسائل و مشکلات شهرها و حتی روستاها آشنا شود، این سفرها رنگ و بوی امید را در همه شهرها زنده کرد.

افزایش امید مهمترین نقطه قوت این سفرها بود که مردم از نزدیک دیدند که ریاست جمهوری چگونه مردمی و به دور از تشریفات اینگونه در بین مردم حاضر می شود و به معنای واقعی کلمه، دولتی مردمی است.

احیای کارخانه های تعطیل

در دولت قبلی که به هر بهانه ای کارخانجات یکی پس از دیگری تعطیل می شدند و هزاران کارگر علیرغم مشکلات اقتصادی مجبور به خانه نشینی می شدند اما دولت سیزدهم عزم خود را برای بازگرداندن کارخانه های تعطیل به چرخه تولید جزم کرد به طوری که در دولت سیزدهم بالغ بر هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی احیا شده است.

امیر علی حیدر امیری کارشناس سیاسی در گفت و گو با سفیر افلاک، اظهار داشت: دولت رئیسی به دنبال خدمت به مردم بود و طی یک سال گذشته ثابت کرده که در هر شرایطی برای خدمت به مردم گام برمی دارد که یکی از اقدامات ایشان اجرای جراحی بزرگ اقتصادی با هدف جلوگیری از رانت بود که آینده خوبی را به همراه دارد.

دولت رئیسی به دنبال خدمت به مردم است

وی افزود: در قضیه کرونا بلافاصله بعد از روی کار امدن، آنقدر واکسن تولید و وارد کردند که توانستند در مدت زمان کمی نسبت به واکسیناسیون عمومی اقدام نمایند و ثابت کرد نسبت به سلامت مردم حساسیت خاصی دارد، همچنین رتبه بندی فرهنگیان که طرحی چند ساله و معطل مانده بود را بررسی و برای اجرای آن اقدام نمود.

تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: تیم مذاکره کننده در این دولت در بحث برجام غوغا کرد و امروز دولت بایدن مجبور به پذیرش خواسته های جمهوری اسلای ایران است و در بحث دیپلماسی امروز با بسیاری از کشورهای همسایه راتباط های خوبی برقرار شده و از در دوستی آمده اند و این ارتباط می تواند در جهت اقتصادی هم گشایش هایی را به همراه داشته باشد.

امیری با اشاره به وضعیت بازار بیان کرد: تامین و توزیع کالاهای اساسی در بازار از دیگر اقدامات دولت سیزدهم بود و تلاش شده تا برنامه ریزی همه کالاهای مورد نیاز تامین شود و مردم در این راستا مشکلی نداشته باشند.

وی با بیان این که امید در دل مردم دوباره زنده شده است، گفت: این اقدامات دولت و سفرهای استانی و یا حضور در مواقع بحرانی مانند سیل سبب شده تا علیرغم همه هجمه های رسانه ای دشمن ولی شاهد اوج گرفتن امید در دل مردم باشیم.

به هر حال این هفته فرصتی است تا دستاوردهای دولت به خوبی تبیین شود و همه این دستاوردها در حوزه های مختلف می تواند علاوه بر خنثی کردن توطئه های دشمنان، سبب ایجاد امید نیز گردد.

انتهای پیام/