قالیباف گفت: سد معشوره یک نقطه حیاتی برای کشور است و می‌تواند پیشران اصلی اتفاقات خوب باشد.

به گزارش سفیرافلاک، محمد باقر قالیباف ظهر امروز در بازدید از سد معشوره در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: طی چند هفته آینده سیاست‌های برنامه هفتم قطعی می‌شود و مجلس و دولت بر اساس آن، برنامه پنج ساله را تنظیم می کنند و در آستانه برنامه توسعه هفتم به این استان سفر کردیم تا با نگاه دقیقی موضوعات بررسی و مهمترین موضوعی که باید در استان مورد توجه قرار گیرد، آب است.

وی با اشاره به شرایط استان لرستان در بحث آب، افزود: لرستان یکی از استان‌هایی است که اگر چالش اول کشور مسئله آب باشد، این استان در حوزه آب شرایط قابل قبولی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: لرستان از جمله استان هایی است که دارای ظرفیت بسیار با نیروی کار توانمند است ولی در بحث اشتغال با مشکلاتی همراه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه استان لرستان نیروهای توانمند و پرکاری دارد اما از سوی دیگر در حوزه اشتغال با مشکل مواجه است که این استان در بخش های مختلف حوزه کشاورزی شرایط منحصربه فردی دارد ولی صنایعی لازم است تا بتوانند این محصولات را فرآوری کند.

قالیباف با اشاره به اینکه مهمترین زیرساخت مورد نیاز استان آب است، گفت: اگر آب تأمین شود گردشگری، زیرساخت جاده و اشتغال آن محقق می‌شود و توسعه لرستان در زیرساخت آب خلاصه می‌شود، آب وجود دارد اما باید به درستی کنترل شود زیرا در حال حاضر برای لرستان و پایین دست خسارت به همراه دارد که نمونه آن را در سال ۹۸ مشاهده کردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر این سد ۱۰ سال قبل با توجه به اینکه شروع آن از سال ۱۳۸۱ ساخته شده بود و تکمیل می شد، هزینه چند ۱۰هزار میلیاردی به استان‌های لرستان و خوزستان را متحمل نمی‌شدیم و آب باران به برکتی تبدیل می‌شد تا در تابستان زراعت و مردم منطقه تشنه نباشند بنابراین سد معشوره یک نقطه حیاتی برای کشور است.

وی بیان کرد: دولت و مجلس مصمم هستند تا در این خصوص گام جدی بردارند و با اولویت تأمین آب شرب و اولویت دوم کشاورزی و صنعت پیش بروند که مردم استان مطمئن باشند دولت و مجلس مصمم با یک جدول زمانبندی کار اینجا را شروع می کنند و با شیب ملایمی شتاب بگیرد.

قالیباف افزود: امیدواریم فراز بند سد معشوره قبل از بارش‌های زمستانی انجام شود و این فرصت مناسبی است تا دولت و مجلس جدول زمان‌بندی را مشخص کنند و بر اساس آن پیشروی کنند، همچنین سد بختیاری نیز یکی از موضوعات مهم و ملی استان است که در اولویت قرار دارد که سد بختیاری نیز تأثیرات سد معشوره را در سطح کلان و مهار آب‌های کشور دارد و اگر در اجرای این سد تأخیری صورت گیرد ممکن است خسارات جبران‌ناپذیر آن را طی هفت سال آینده در زمینه کنترل آب شاهد باشیم.

انتهای پیام/