رضایی کوچی گفت: تلاش می شود تعداد معادن بیشتر و زمینه صادرات بار به سمت جنوب کشور با احداث شبکه ریلی فراهم شود و معادن فرصتی است که اقتصاد استان را متحول می کند.

به گزارش سفیرافلاک، محمد رضا رضایی کوچی در جمع خبرنگاران الشتر، اظهار داشت: یکی از محورهای اصلی توسعه یافتگی، جاده است و هر جایی جاده مناسب داشته باشد باعث توسعه یافتگی بیشتر می شود، محوری که می تواند مسافت غرب کشور را به استان مرکزی، اصفهان و پایتخت زمانش را کوتاه کند، محوری است که از شهر الشتر به بروجرد تعریف شده و حداقل فاصله را ۷۰ کیلومتر کوتاهتر می کند که در طول مسیر تونلی است که دو کیلومتر باید حفاری شود و خوشبختانه کار را شروع کردند ولی کمک می شود تا تسیرع در پروزه صورت گیرد.

وی افزود: این کوتاهی مسیر سبب کاهش تصادفات، کاهش مصرف انرژی و وقت و افزایش تردد در این مسیر می شود که این مهم در اقتصاد و توسعه استان نقش مهمی دارد، همچنین از دیگر پروژه های نیمه کاره، سالن ورزشی است که چند سال است شروع شده ولی ۲۰ درصد پیشرفت دارد که برمی گردد به پروژه های متعدد با اعتبارات قطره چکانی که نیمه تمام مانده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در کشور هزاران میلیارد پروژه عمرانی نیمه تمام وجود دارد و معادل همین هم  رقم نیز، از منابع کشور در سال های قبل در این پروژه ها هزینه شده ولی هنوز تکمیل نشده اند که باید در کشور اولویت بندی کنیم و باید طبق منابع برنامه ریزی شود تا پروژه هایی که بیشترین تاثیر گذاری را در توسعه کشور دارند در اولویت قرار گیرد ضمن اینکه فرصتی فراهم شود تا نقدینیگی کشور به سمت پروژه ها هدایت شود.

رضایی کوچی با تاکید بر مشارکت بخش خصوصی بیان کرد: در مجلس لایحه مشارکت عمومی خصوصی را داریم که باید فرصت و انگیزه ای برای بخش خصوصی فراهم شود تا پروژه ها به بخش خصوصی واگذار شود چرا که امروز همه بار عمرانی کشور روی دوش دولت است و منابع دولتی هم محدود است لذا تنها راه نجات پروژه های عمرانی، واگذاری به بخش خصوصی است.

وی خاطرنشان کرد: البته ظرفیت دیگری هم تعریف شده در قالب تهاتر نفت است که در بودجه فراهم شده که نفت در برابر کاری که انجام می دهند، در این استان یکی از پروژه های مهم راه آهن اندیمشک – خرم آباد به سمت دورود و مرکزی است که می تواند عمده باری که در جنوب کشور است را از استان به سمت استان های مجاور هدایت نماید.

رئیس کمیسیون عمران مجلس معادن را در لرستان یک ظرفیت مهم برشمرد و افزود: در لرستان ۱۶۰ معدن فعال وجود دارد که بیشتر در بحث سنگ های تزئینی است که با ریل به بنادر کشور فرستاده شود اما چون عمده سرمایه گذرای در بخش کشاورزی است و مشکلات سیل و خشکسالی وجود دارد از همین رو معادن می تواند فرصت خوبی برای استان باشد.

کوچی گفت: به دنبال این هستیم تعداد معادن بیشتر و زمینه صادرات بار به سمت جنوب کشور با احداث شبکه ریلی فراهم شود و معادن فرصتی است که اقتصاد استان را متحول می کند.

انتهای پیام/