محققان و دست اندرکاران تولید واکسن های کووید ۱۹ در کشور، متفق القول به این نکته اشاره داشتند که واکسن های ایرانی قابلیت رقابت با واکسن های خارجی را دارند.

به گزارش سفیرافلاک، پنل بررسی ساخت واکسن کووید ۱۹ برای اولین بار در ایران همزمان با نمایشگاه بین المللی صنعت داروسازی کشور، با حضور دانشمندان و محققین و مسئولین ۷ شرکت تولید کننده واکسن کووید ۱۹ در ایران برگزار شد.

علیرضا قاسم پور مسئول پنل و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به دستاوردهای خوب محققان داخلی در ساخت انواع واکسن‌های مؤثر در پیشگیری از بیماری کرونا، بر لزوم برگزاری این جلسات با حضور مسئولین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تاکید کرد.

در ادامه، دلارام درود از انستیتو پاستور، سیدرضا بنی هاشمی از واکسن و سرم سازی رازی، اصغر عبدلی از شرکت دارویی برکت، جعفر امانی و جعفر سلیمیان از دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، حسین صدیقی، خشایار روشن ضمیر، احمد کریمی، وحید خدامی و کیهان آزادمنش، به نمایندگی از شرکت‌های داخلی تولید کننده واکسن‌های کرونا؛ در ارتباط با مراحل تحقیقاتی، فازهای مطالعاتی و بالینی ساخت واکسن‌های داخلی، توضیحاتی ارائه و به بررسی و مقایسه آن با واکسن‌های خارجی پرداختند.

بر اساس توضیح محققان، به روزترین واکسن‌ها با آخرین تکنولوژی موجود در دنیا در ایران تولید شده که در ایمنی زایی و تولید آنتی بادی با واکسن‌های خارجی برابری و از برخی واکسن‌های خارجی نیز برتری دارند.

تولید واکسن های ایرانی با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا

همچنین در این پنل اشاره شد که تولید واکسن‌های متعدد با تکنولوژی‌های متفاوت می‌تواند کشور ما را برای رویارویی با پاندمی ها و بیماری‌های جدید ویروسی که ممکن است در آینده با آن مواجه شویم، مصون سازد؛ زیرا پلتفرم‌هایی که پیاده سازی شده اند قابلیت تغییر و تولید واکسن‌های دیگر را در زمان رویارویی با بیماری‌های جدید امکان پذیر می‌سازند.

بنابر این گزارش، شهرام عرشی سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ضمن قدردانی از برگزاری پنل واکسن کووید ۱۹ و تقدیر از دستاوردهای ارزشمند دانشمندان داخلی، بر این موضوع تاکید کرد که این جلسات باید تداوم داشته باشد و در وزارت بهداشت نیز برگزار گردد.

وی گفت: اگر یک واکسن تولید داخل داشتیم امکان حمایت از آن در برابر تبلیغاتی که از خارج بر علیه واکسن ایرانی بود راحت تر بود اما الان که واکسن‌های متعدی داریم باید هماهنگی بین محققان و سازندگان واکسن با وزارت بهداشت با برگزاری چنین جلساتی انجام شود تا بتوانیم استفاده از واکسن کووید ۱۹ داخلی را در کشور بیشتر کنیم.

سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: در مراکزی که تزریق واکسن انجام می‌شود، باید در زمینه تزریق واکسن داخلی تلاش بیشتری صورت بگیرد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : مهر