ظرفیت های طلایی لرستان، فرصتی برای توسعه صنعت آبزی پروری بوده، این استان هم اکنون رکورددار تولید ماهی در استان های غیر ساحلی کشور است.

به گزارش سفیرافلاک، آبزی پروری یکی از صنعت های نوپا و جدید در عرصه اقتصاد است، اگرچه تاکنون بیشتر فعالیت های شیلات در دریاهای شمال و جنوب کشور بوده است اما طی سال های گذشته گسترش مزارع پرورش ماهی و تولید انواع ماهی سبب شده تا این صنعت روند رو به رشدی داشته باشد.

بدون شک اشتغال پایدار یکی از مهمترین مزیت های صنعت آبزی پروری است که ایجاد هر مزرعه پرورش ماهی زمینه شغل را برای تعدادی از جویندگان کار فراهم می کند، این صنعت در بسیاری از استانهای غیر ساحلی و دریایی از جمله لرستان بسیار خوب پیشرفت داشته تا جایی که امروز لرستان در بین استان های غیر ساحلی توانسته رتبه اول را در تولید آبزی پروی کسب نماید.

در استان لرستان بیش از ۳۲ درصد اشتغال مربوط به حوزه کشاورزی است که یکی از بخش های کشاورزی، شیلات و آبزی پروری بوده که ایجاد زیرساختها و دسترسی به منابع آبی سبب شده تا شرایط ویژه ای را برای توسعه این صنعت فراهم نماید.

وجود ۷۳۳ مزرعه پرورش ماهی در لرستان

کیارش بیرانوند مدیرکل شیلات لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در استان لرستان ۵۶۳ مزرعه پرورش ماهی سردآبی با ظرفیت تولید ۲۲ هزار و ۱۶۷ تن وجود دارد که سال گذشته بالغ بر ۲۵ هزار تن ماهی در این مزارع تولید شد، همچنین ۷۸ مزرعه پرورش ماهی گرم آبی با تولید بیش از دو هزار تن، ۳۵ مزرعه تکثیر ماهی سردآبی با میزان ۱۲۳ میلیون قطعه وجود دارد.

وی افزود: در استان چهار مزرعه پرورش ماهیان خاویاری با تولید ۴۲ تن در سال گذشته، پنج مزرعه پرورش ماهی در قفس با میزان دو هزار و ۱۳۷ تن، ۴۸ مزرعه ماهیان زینتی با تولید سه میلیون قطعه که در مجموع سالانه بیش از ۲۹ هزار تن ماهی از این مزارع تولید می شود که در سال گذشته از این تعداد مزارع بیش از ۳۰ هزار تن تولید شد.

مدیرکل شیلات لرستان تصریح کرد: لرستان در بین استان های غیر ساحلی رتبه اول تولید ماهیان سردآبی و تکثیر بچه ماهی سرآبی را در کشور دارد که این مهم زمینه را برای توسعه در آبزی پروری فراهم کرده است.

صنعت آبزی پروری ۱۸ هزار شغل در استان ایجاد کرد

بیرانوند با اشاره به اشتغال حوزه شیلات گفت: در صنعت آبزی پروری استان ۱۸ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار هستند که میزان اشتغال در سال گذشته پنج هزار و ۶۷۵ نفر بوده است.

وی با بیان اینکه دو مجتمع بزرگ آبزی پروری در استان وجود دارد، افزود: اولین مجتمع بزرگ استان در سال ۷۸ در روستای عمارت شهرستان دورود با ظرفیت اسمی هزار و ۷۰۰ تن و اشتغال مستقیم ۳۲۰ نفر در حال تولید می باشد، همچنین مجتمع مورزرین در شهرستان الیگودرز با ظرفیت ۵۰۰ تن و اشتغال مستقیم ۶۰ نفر مشغول به فعالیت هستند.

افزایش ۱۰ هزار تن ماهی با بهره برداری از پروژه های در دست اجرا

مدیرکل شیلات لرستان به پروژه های در دست اجرا اشاره کرد و گفت: در حال حاضر پنج پروژه آبزی پروری در استان در دست اجرا قرار دارد که یکی از این پروژه ها مجتمع سپیددشت شهرستان خرم آباد با ظرفیت شش هزار تن و با اشتغالزایی دو هزار و ۴۰۰ نفر است، همچنین پروژه چم چیت دوورد با ظرفیت هزار و ۵۰۰ تن و با اشتغالزایی۲۸۰ نفر، پروژه دوآب شهرستان الشتر با ظرفیت هزار و ۵۰۰ تن با اشتغالزایی۳۰۴ نفر، فیروزآباد الیگودرز با ظرفیت ۵۰۰ تن و اشتغالزایی۸۷ نفر و پروژه انار رود پلدختر با ظرفیت ۳۰۰ تن و اشتغالزایی ۸۵ نفر می باشند که با بهره برداری از این پروژه ها حدود ۱۰ هزار تن به ظرفیت تولید اضافه می شود.

بیرانوند با اشاره به پروژه های در دست اقدام عنوان کرد: در الیگودرز دو پروژه با ظرفیت هزار تن، دو پروژه در سیمره پلدختر با ظرفیت هزار و ۵۰۰ تن ماهی خاویاری، دو پروژه در رومشکان با ظرفیت هزار تن ماهی خاویاری و در کوهدشت هم یک پروژه با ظرفیت ۵۰۰ تن می باشند.

وی با بیان اینکه در استان لرستان چهار مزرعه خاویاری با ظرفیت اسمی ۱۰۰ تن در حال تولید است، بیان کرد: در حال حاضر با شناسایی منابع آبی سیمره و کشکان در شهرستانهای کوهدشت و پلدختر قابلیت ۱۰ هزار تن گوشت خاویاری و یک تن خاویار در چهار سال آینده دارا می باشد که در حال حاضر در مرحله امکان سنجی و واگذاری زمین و مطالعات مربوطه است.

مدیرکل شیلات لرستان خاطرنشان کرد: از دیگر بخش های آبزی پروری در استان، پرورش ماهی در قفس است که لرستان با داشتن هفت سد بزرگ و کوچک در حال تولید ماهیان سردآبی است و قابلیت پرورش تا ۱۰ هزار تن با اشتغال هزار نفر را دارد.

بیرانوند با اشاره به اینکه ۳۶ مزرعه تکثیر در استان وجود دارد، گفت: تولید ۱۳۱ میلیون قطعه ماهی، واردات تخم چشم زده شش میلیون و میزان تولید تخم چشم زده قزل آلای داخلی ۲۴۰ میلیون قطعه است که در این مزارع انجام می شود.

سیل به ۶۵ مزرعه پرورش ماهی خسارت زد

وی به سیل مرداد ماه امسال اشاره کرد و افزود: در سیل امسال ۶۵ مزرعه پرورش ماهی دچار خسارت شد و خسارت هایی به ماهی و ابنیه و زیرساختها وارد شد به طوری که ۳۲۵ هزار و ۳۰۰ میلیون ریال خسارت به ابنیه، ۹۴۸ هزار و ۹۰۰ میلیون ریال خسارت به ماهیان پرواری و ۲۹۹ هزار و ۴۳۷ میلیون ریال به سایر ماهی ها خسارت وارد شده است.

تولید ۳۰ هزار تن ماهی در لرستان

اما در سفر ریاست جمهوری به استان لرستان ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای زیرساخت های بخش آبزی پروری در نظر گرفته شد که این اعتبار می تواند توسعه در این صنعت را به همراه داشته باشد، همچنین عسگری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در سفر به استان لرستان و بازدید از ظرفیت های این استان با اشاره به ظرفیت آبزی پروری، تصریح کرد: استان لرستان بعد از استان های بندری و ساحلی جزء استان های برتر در توسعه فضای شیلات است البته خسارتی وارد شده و دو هزار تن ماهی تلف شده است و از طرفی حدود دو هزار و ۴۵۰ کیلومتر طول رودخانه های دائمی است که در شرایط مطلوب ۳۰ هزار تن تولید ماهی وجود داشته است.

وی خاطرنشان کرد: امکان احداث ۱۰ مجتمع خاویاری و سرد آبی با ظرفیت ۳۰ هزار تن و مجتمع تولید آبزیان که می تواند اثربخشی در اشتغال داشته باشد و هم علاقمندی در این بخش وجود دارد و هم بستر مهیاست که باید کار دنبال شود.

به هر حال لازم است این صنعت نوپا که در اشتغال و تولید ثروت می تواند حرفی برای گفتن داشته باشد را شکوفا کرد تا به دنبال آن شاهد توسعه و رشد اقتصادی باشیم.

انتهای پیام/