عزتی گفت: ۵۰۵ مدرسه کانکسی در استان وجود دارد که پنج هزار و ۴۴۷ دانش آموز در این کانکس ها مشغول به تحصیل هستند، علاوه بر این ۶۵ مدرسه سنگی، ۱۱ مدرسه کپری و ۶۹ مدرسه چادری نیز در استان وجود دارد.

به گزارش سفیر افلاک، بیش از دو سال دانش آموزان مدارس آموزش ها را به صورت غیر حضوری و با تبلت و گوشی دریافت کردند، اگرچه این نوع آموزش سبب تعطیلی آموزشها نشد ولی به اندازه آموزش های حضوری هم موثر نبود بلکه تب بالای کرونا سبب شد تا مدارس هم به تعطیلی کشانده شود.

دو سال همزمان با رسیدن پاییز، بوی ماه مهر و مدرسه نه در دنیای حقیقی بلکه در فضای مجازی به مشام می رسید و هیاهوی کودکانه و قهقهه های شادی بچه ها به گوش نمی رسید اما امسال با فروکش کردن تب کرونا شرایط برای حضور دانش آموزان در مدارس مهیا شده و قرار است با فرا رسیدن ماه مهر، مدارس میزبان دانش آموزان باشد.

تعلیم و تربیت یکی از مهمترین بخش های زندگی هر فرد محسوب می شود که این دو از هم جدایی ناپذیرند، در دوران کرونا اگرچه تعلیم به صورت مجازی انجام می شد ولی تربیت و ارتباط های اجتماعی در بین دانش آموزان و دانش آموزان با معلم به حاشیه رفته بود.

حالا کمتر از یک ماه تا بازگشایی مدارس باقی مانده و هم اکنون مدارس در تب و تاب آماده کردن مدارس و امکانات برای حضور دانش آموزان هستند، رنگ آمیزی، تعمیر مدارس، تعمیر میز و نیمکت، ساماندهی کارکنان و معلمان این روزها در اوج خود قرار دارد، از سوی دیگر دانش آموزان هم این روزها مشغول تهیه لباس فرم، لوازم التحریر و کیف و کفش هستند تا سالی متفاوت را برای رفتن به مدرسه تجریه نمایند.

در همین راستا گفتگویی با رضا عزتی مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان انجام شده است که مشروح آن را در زیر می خوانید.

امسال چه تعداد دانش آموز به مدرسه می روند؟

برای سال تحصیلی جدید ۳۴۰ هزار و ۸۰۰ دانش آموز در سه مقطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم به مدرسه می روند.

از این تعداد دانش آموز، ۲۶ هزار و ۴۰۳ دانش آموز کلاس اولی هستند که وارد مدرسه می شوند و جشن شکوفه ها برای کلاس اولیها برگزار می شود.

با توجه به اینکه تعداد کارکنان آموزش و پرورش ۲۷ هزار و ۱۲ نفر است، به ازای هر ۳۴/۲۴ دانش آموز یک معلم مشغول به تدریس می شود.

برای سال تحصیلی چه تعداد کلاس اضافه می شود؟

امسال ۱۶ مدرسه جدید با ۳۸ کلاس درس به جمع مدارس و کلاس های درس در استان اضافه می شود و در واقع شرایط بهتری برای تحصیل دانش آموزان فراهم می گردد.

کل مدارس دولتی در استان سه هزار و ۷۲۱ مدرسه و ۵۷۳ مدرسه غیر انتفاعی وجود دارد که در مجموع چهار هزار و ۲۹۴ مدرسه پذیرای دانش آموزان هستند.

در کل استان ۱۶ هزار و ۸۹۳ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید آماده شده اند.

چه تعداد مدارس کانکسی در استان وجود دارد؟

۵۰۵ مدرسه کانکسی در استان وجود دارد که پنج هزار و ۴۴۷ دانش آموز در این کانکس ها مشغول به تحصیل هستند.

علاوه بر این نیز ۶۵ مدرسه سنگی، ۱۱ مدرسه کپری و ۶۹ مدرسه چادری وجود دارد که تلاش می شود تا هر ساله با اضافه شدن کلاس های درس و مدارس، از تعداد مدارس کپری و کانکسی کاسته شود.

برای سال تحصیلی جدید  کمبود معلم وجود دارد؟

برای سال تحصیلی جدید نیروهای جدیدی اضافه شده که کمبود معلم در مدارس نباشد و به گونه ای برنامه ریزی شده که کلاسی بدون معلم نباشد.

با توجه به اینکه کمتر از یک ماه تا بازگشایی مدارس باقی مانده ولی تدابیر لازم اندیشیده شده و سازماندهی معلمان و مهیا شدن مدارس در دستور کار است تا با آغاز سال تحصیلی، دانش آموزان درس و مدرسه را آغاز نمایند.

امسال تهیه لباس فرم اجباری است؟

تهیه لباس فرم تنها مختص یک استان نیست بلکه مصوبه کشوری است و برای اینکه همه دانش آموزان مانند هم باشند از سالها پیش بحث لباس فرم مطرح شده و تهیه آن الزامی است که از مدتها قبل تهیه پارچه و تولیدی ها آماده شده و هم اکنون در حال آماده کردن لباس های فرم هستند.

طی دو سال گذشته که به دلیل کرونا مدارس تعطیل و غیر حضوری بودند، لباس فرم تهیه نشد ولی امسال با فروکش کردن بیماری کرونا و حضوری شدن مدارس، لباس های فرم هم باید تهیه شود.

انتهای پیام/