شاهرخی گفت: هزار و 600 هکتار از اراضی لرستان مجهز به سیستم آبیاری نوین شده و تا پایان سال این رقم به 4 هزار هکتار و 2 برابر تعهد استان می رسد.

به گزارش سفیرافلاک، سید عماد شاهرخی ظهر امروز در مراسم افتتاح پروژه آبیاری نوین در الیگودرز، اظهار داشت: امسال خرید تضمینی گندم در استان ۱۲۰ درصد رشد داشته و تاکنون بالغ بر  ۲۷۰ هزار تن خرید شده است که تقریبا ۵۰ هزار تن بذر و خودمصرفی است و مابقی به صورت تضمینی خرید می شود.

وی افزود: با اقدامات امسال طرحی را که رهبری در راستای جهش تولید در دیمزارها عنوان فرمودند، با همکاری ستاد اجرایی انجام شد که در سال اول در هر هکتار ۲۰۰ کیلو در هکتار افزایش برداشت رخ داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: میانگین برداشت گندم آبی چهار و نیم تن در هکتار است که در برخی از مناطق استان این رقم به بیش از ۱۲ تن رسیده است، همچنین نرخ خرید گندم به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان سبب شده تا از معیشتی به اقتصادی رفته و ۴۵ درصد قیمت کود که ارزان شده، قطعا راندمان بالاتر می رود.

شاهرخی با اشاره به تناوب زراعت خاطرنشان کرد: امسال ۵۷۰ هکتار کاملینا در استان کشت شد که این رقم پنج برابر افزایش می یابد، علاوه بر این نیز در بحث جوجه ریزی ماه گذشته دو  میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه و این ماه دو میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی شد و با این افزایش تولید می توانیم ۲۰ هزار تن به استان های دیگر بفرستیم.

وی بیان کرد: امروز ۳۰۰ هکتار اراضی به سیستم نوین آبیاری نوین تجهیز شده که ۸۵ درصد تسهیلات دولتی بوده است البته در سنوات قبل هیچگاه بالای دو هزار و ۲۰۰ هکتار آبیاری نوین نبوده ولی امسال هزار و ۶۰۰ هکتار از ابتدای سال جاری مجهز به این سیستم شده اند و تا پایان سال این رقم به چهار هزار هکتار و دو برابر تعهد استان می رسد.

انتهای پیام/