جمالی با اشاره به اینکه میانگین مشارکت بانوان کشور در اهدای خون ۵ درصد است، گفت: بانوان لرستانی و کردستانی با میانگین ۱۰ درصد در اهدای خون رتبه یک را در کشور دارا هستند.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی انتقال خون لرستان، مصطفی جمالی اظهار داشت: در استان نمونه ای از همکاری بین بخشی را شاهد بودیم که باعث شد مراکز انتقال خون شهرستان ها هرچه سریعتر بهره برداری شود.

وی با بیان اینکه هر واحد خونی که از افراد گرفته می شود از سه قسمت پلاکت، پلاسما و گلبول قرمز تشکیل می شود، افزود: هریک از این قسمت های تشکیل دهنده خون می تواند جان فردی را نجات دهد بنابراین باید این مراکز انتقال خون در سراسر کشور وجود داشته باشند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینکه تا مهرماه امسال برخی استقلال ها و تعدادی هم تا پایان سال در استان ایجاد می شود، عنوان کرد: باید تا جایی که ممکن است در شهرها و روستاهای دارای مرکز انتقال خون تبلیغ و اطلاع رسانی کنید تا جهت اهدای خون مراجعه نمایند چرا که نیاز اساسی کشور است.

وی با اشاره به میزان مشارکت بانوان لرستانی در اهدای خون، تصریح کرد: نرخ مشارکت بانوان در اهدای خون در کشور پنج درصد است اما نرخ مشارکت بانوان در اهدای خون در استان لرستان و کردستان حدود ۱۰ درصد است.

جمالی با اشاره به اینکه خون های نمونه گیری شده به لحاظ بار میکروبی باید بررسی شوند، افزود: در استان لرستان تاکنون این امکان وجود نداشت و خون های نمونه گیری شده به استان کرمانشاه ارسال می شد که خوشبختانه دستگاه های لازم خریداری شده و تا پایان مهرماه به استان متتقل خواهند شد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون کشور با اشاره به تعیین دستی گروه های خونی، گفت: در تعیین دستی گروه های خونی سرعت و دقت پایین است که برای رفع مشکلات این زمینه هم دستگاه های لازم تدارک دیده شده و تا پایان سال به استان لرستان اختصاص خواهند یافت.

وی با اشاره به لزوم استفاده از کیسه های فیلتردار برای اهدای خون، خاطرنشان کرد: با حمایت دولت از سازمان انتقال خون امسال به حدود ۶۰ درصد رسیده که تا سال آینده به ۱۰۰ درصد می رسد تا عوارض انتقال خون در بیمارستان ها کاهش یابد.

جمالی با اشاره به مشارکت خوب مردم لرستان در اهدای خون، افزود: استان لرستان در این زمینه به حدی خوب عمل کرده که علاوه بر اینکه خون موردنیاز خود را تهیه می کند به استان های دیگر هم کمک می کند.

انتهای پیام/