نقشه تهیه شده از منابع آب در سیاره مریخ می‌تواند به انتخاب مکان برای ماموریت‌های آینده کمک کند.

به سفیرافلاک، دانشمندان می‌دانند که زمانی در مریخ آب فراوانی وجود داشته است، اما با گذشت زمان این آب تبخیر شد و پوسته‌ای خشک از سیاره را به جا گذاشت و در حال حاضر نیز آب مایع کمی در سطح آن وجود دارد. این آب‌ها نشانه‌هایی در زمین شناسی سیاره به جا گذاشته است و اکنون آژانس فضایی اروپا (ESA) نقشه آبی مریخ را به اشتراک گذاشته است که تاریخچه‌ای از منابع آب این سیاره را نشان می‌دهد و به منابع بالقوه برای ماموریت‌های آینده نیز اشاره می‌کند.

این نقشه از داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط دو مدارگرد مختلف مریخی یعنی اکسپرس متعلق به ESA و مدارگرد شناسایی مریخ ناسا، استفاده می‌کند. مدارگرد‌ها در حال جمع‌آوری اطلاعات در مورد محل کانی‌های آبی هستند، یعنی سنگ‌هایی که در گذشته با آب برهم‌کنش داشته‌اند و موادی مانند خاک رس را تشکیل داده‌اند. نقشه تهیه شده نه تنها مکان این مواد معدنی بلکه میزان فراوانی آن‌ها را نیز نشان می‌دهد.

نقشه منابع آب در مریخ

یکی از بزرگترین یافته‌ها این نقشه این است که مواد معدنی موجود در مریخ کمیاب نیستند در واقع صد‌ها هزار ماده معدنی در سراسر این سیاره وجود دارد. این نقشه برای ارزیابی مکان‌های فرود احتمالی برای مأموریت‌های آینده (خدمه‌ای یا رباتیک) مفید است. خدمه انسانی برای ماموریت طولانی مدت مریخ باید به آب دسترسی داشته باشند. باید توجه کرد که خاک رس‌ها برای مأموریت‌های روباتیک مورد توجه هستند، زیرا خاک رس برای جستجوی نشانه‌هایی از حیات باستانی عالی هستند.

مطالعه چگونگی پخش شدن این مواد معدنی در مریخ به ما کمک می‌کند تا تاریخ این سیاره را نیز درک کنیم. محققان هنوز در حال بحث هستند که دقیقاً چه مدت آب مایع در سطح سیاره وجود داشته است و دقیقاً چه چیزی باعث شده این سیاره آب خود را از دست بدهد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان