جهانی گفت: 96 شرکت تعاونی در طول یکسال دولت سیزدهم در استان تشکیل شده است.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان، علی جهانی اظهار داشت: امروزه نقش اقتصاد تعاونی ها در دنیا پر رونق شده و یکی از فرآیندهای مهمی که منجر به توسعه، اشتغال و تولید می شود، ایجاد شرکتهای تعاونی است که می تواند با توجه به ماهیت جمعی و گروهی آن همیشه موفق عمل کند.

وی یکی از اولویت های دولت سیزدهم و همچنین برنامه اصلی این اداره کل را احیاء تعاونی های نیمه فعال و راکد عنوان کرد و گفت: در لرستان بیش از سه هزار شرکت تعاونی در بخشهای مختلف اقتصادی در حال فعالیت هستند که نیاز است پالایش شوند و تعاونی هایی که برای ادامه حیات نیاز به حمایت دارند و یا مشکل دار می باشند مورد حمایت و احیاء شوند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان به اهمیت تعاونی های بانوان در استان اشاره کرد و افزود: از این تعداد تعاونی فعال در استان ۳۲۳ شرکت تعاونی بانوان با دو هزار ۳۷۱ عضو و اشتغال دو هزار و ۷۲۵ نفر وجود دارد که عمدتاً در زمینه مشاغل خانگی در گرایش های فرش دستباف، صنایع دستی و کشاورزی مشغول فعالیت می باشد.

جهانی با بیان اینکه توسعه، ترویج فرهنگ کار گروهی، پیگیری مسائل و مشکلات و تقویت تعاونی‌ها می تواند نقش مهمی در کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال ایفا کند ، اظهار داشت :در یکساله دولت سیزدهم و در لرستان تاکنون ۹۶ شرکت تعاونی در بخش کشاورزی ، خدمات و صنعت با یک هزار و ۷۱۷ عضو که ۲۶ تعاونی بانوان ، ۲۹ تعاون روستایی ، یک تعاونی فراگیر ملی و ۴۰ تعاونی مربوط به سایر بخشهای اقتصادی تشکیل شده که با بهره برداری و فعالیت این شرکتهای تعاونی زمینه ایجاد یک هزار ۴۸۷ فرصت شغلی جدید فراهم می شود.

وی به اهمیت آموزشهای مدیریتی و تخصصی جهت پایداری این تعاونی اشاره کرد و گفت: با مشارکت جهاد دانشگاهی استان و کارشناسان خبره در حوزه تعاونی ها ۱۳ هزار و ۶۶۸ نفر ساعت آموزش در زمینه مدیریتی ، حقوقی و تخصصی و ۱۰ هزار و ۳۳۶ نفر ساعت آموزش مجازی از طریق سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون به تعاونگران و کارشناسان بخش تعاون ارائه شده است.

مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان با اشاره به حمایت تعاونی های از طریق پرداخت تسهیلات، خاطرنشان کرد: از شهریور ماه سال گذشته تاکنون ۱۷۰ شرکت تعاونی به بانکهای عامل استان با مبلغ ۱۶۶ میلیارد تومان تسهیلات معرفی شده اند که در حال بررسی توسط بانکها و پرداخت می باشند.

جهانی به اهمیت نقش بازار فروش تعاونی و صادرات آنها به سایر کشورهای جهان اشاره و عنوان کرد: با هدف حمایت از شرکت های تعاونی در زمینه فروش محصولات تولیدی نمایشگاههای ملی و بین الملی برگزار شده و همچنین در این مدت یکساله تعاونی های استان بیش از ۲۵ هزار و ۳۱۷ دلار از محصولات خود را به خارج از کشور صادر کرده‌اند که عمده صادرات این شرکتها در حوزه خدمات، صنعت، معدن و کشاورزی بوده که از طریق گمرک‌های مختلف انجام شده است.

وی با بیان اینکه در هفته تعاون از چهار تعاونی های نمونه و برتر در هفدهمین جشنواره برتر استان تجلیل به عمل می آید، اظهار داشت: ۷۴ تعاونی در ۱۵ گرایش با ثبت نام در سامانه جامع و هوشمند بخش تعاونی کشور در این جشنواره مشارکت نمودند که در نهایت تعداد سه شرکت تعاونی به عنوان تعاونی برتر استانی و یک تعاونی به عنوان تعاونی شایسته تقدیر ملی انتخاب شده و در ایام هفته تعاون همزمان با سراسر کشور از آنها تجلیل خواهد شد.

مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان به افتتاح شرکتهای تعاونی در استان اشاره وبیان کرد: ۱۵ طرح تعاونی با سرمایه گذاری ۱۱۱ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۷۰ نفر در روزهای هفته تعاون به صورت ویدئوکنفرانس همزمان با سراسر کشور به بهره برداری می رسد.

انتهای پیام/