مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: سند تحول فرهنگ و هنر لرستان ۱۶ شهریور ماه رونمایی می شود.

به گزارش سفیرافلاک، منصور احمدی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان برگزار شد، اظهارداشت: در عرصه فرهنگ و هنر در چهار ماهه اخیر ۱۵۷ برنامه به صورت محوری، ساختاری و فرآیندی برگزار شده است.

وی افزود: تالار مرکزی خرم آباد با ظرفیت هزار نفر یکی از پروژه های فرهنگی شهرستان خرم آباد است که حدود ۹ سال متوقف شده بود که خوشبختانه با اعتبار خوبی که در سفر رئیس جمهور به استان تخصیص یافت، فاز نخست آن با پیمانکار عقد قرارداد شده و روند اجرای آن یک ماه است که آغاز شده و امیدواریم بتوانیم در چند سال آینده شاهد افتتاح آن باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان عنوان کرد: از آنجا که هنرستان هنرهای زیبا در منطقه گلدشت خرم آباد راکد مانده بود، برنامه ریزی خوبی انجام گرفت و با تخصیص اعتبار اکنون پروژه در مرحله نازک کاری است.

وی با اشاره به تکمیل کتابخانه درجه یک بروجرد، بازسازی کتابخانه شهید باهنر بروجرد بیان کرد: برای پروژه مجتمع فرهنگی دورود شروع به کار شده است همچنین کتابخانه شهرستان سلسله که چندین سال راکد مانده بود مجدد شروع به کار شده است.

احمدی گفت: پروژه مجتمع فرهنگی پلدختر که ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد به دلیل عدم تخصیص اعتبار معطل مانده بود اکنون روند اجرای آن آغاز شده است.

وی تصریح کرد: مجتمع شهید آوینی شهر خرم آباد نیز که سالهای سال تعمیر و تجهیز نشده بود، اعتبار خوبی برای سال ۱۴۰۰ گرفته است و اعتبار مناسب تری در سال ۱۴۰۱ دارد که امیدواریم تا پایان امسال ۹۰ درصد از کار تعمیر، تجهیز و بازسازی آن انجام شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در رابطه با برنامه های فرهنگی هنری کلان اظهارداشت: در بحث اعطای تسهیلات تبصره ۱۸ به فعالان عرصه رسانه، نشر فرهنگ و هنر اعتبار خوبی توانستیم اختصاص دهیم که در حال معرفی به بانک هستند.

وی افزود: در بحث ارائه تسهیلات به فعالان عرصه رسانه، نشر فرهنگ و هنر ۲۷ میلیارد تومان در نظر گرفته است که این تسهیلات ۱۱درصد سود و بازپرداختی پنج ساله دارد.

احمدی عنوان کرد: در حوزه برنامه فرهنگی و هنری نیز سند تحول فرهنگ و هنری لرستان ۱۶ شهریورماه رونمایی و منتشر می شود.

وی با بیان اینکه سند مذکور مبنی بر زیست بوم استان لرستان و کاملا پژوهشی است، تصریح کرد: یک تغییر بنیادی و متحولانه در حوزه فرهنگ عمومی استان داشتیم که به تمام شهرستان ها تعمیم دادیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان بیان کرد: مهمترین برنامه فرهنگی لرستان ارتقا شاخصه های فرهنگ عمومی است که متناظر با فرهنگ عمومی در عرصه هنر عمومی شود.

وی گفت: در حوزه عفاف و حجاب نیز لرستان یکی از استانهایی است که کمترین آسیب را دارد اما یک آسیب نیز برای ما قابل ملاحضه است و باید پیگیری و برای آن چاره اندیشی شود.

احمدی تصریح کرد: شورای فرهنگ عمومی در صدر برنامه های کاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان قرار دارد.

وی اظهارداشت: درحوزه فضای مجازی نیز که فضایی قابل مدیریت است و به سختی می توان آن را مدیریت کرد آسیب هایی وجود دارد که در پیام رسان ها ممنوعیت دارند به همین جهت این اداره کل برای حضور موثر در فضای مجازی یک مرکز رصد پایش مدیریت و تولید محتوا در فضای مجازی ایجاد کرده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان افزود: رویداد فرهنگی هنری اقوام لرنشین کشور با حضور ۱۲ استان بهمن ماه امسال برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه در قالب یک برنامه به صورت سالانه و مداوم بزرگداشت بزرگان و مفاخر استان برگزار می شود عنوان کرد: کنگره ملی حنجره های سرخ ۱۵ شهریور ماه در شهرستان الیگودرز برگزار می شود.

احمدی گفت: ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای مجتمع های فرهنگی لرستان تخصیص یافته که تاکنون ۹۰ درصد از این اعتبار جذب شده است و پیمانکاران در حال انجام فعالیت هستند.

وی تصریح کرد: از اعتبار مذکور دو میلیارد تومان باقی مانده که اسناد آن به خزانه ارسال شده است که با تحقق آن پیمانکار شروع به کار می کند‌.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان اظهارداشت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۹۵عنوان کتاب چاپ و ۱۶عنوان کتاب ترجمه شده است.

انتهای پیام/