پروژه کمربندی دورود که 9 سال از آغاز عملیات اجرایی آن می‌گذرد و بنا بود ظرف مدت 3 سال تکمیل شود، هنوز عملی نشده است.

به گزارش سفیرافلاک، «دورود» یکی از شهرهایی است که به‌دلیل قرار‌ گرفتن در شاهراه‌های ارتباطی، محل تردد حجم قابل‌توجهی از وسایل نقلیه سبک و سنگین است اما با این وجود این شهر ترانزیتی «کمربندی» یا «کنار گذر» ندارد و روزانه کامیون‌ها و وسایل نقلیه سنگین زیادی از داخل این شهر عبور می‌کنند.

ضرورت احداث کمربندی در دورود، اواخر سال ۹۳ مسئولان را بر آن داشت تا برای احداث این پروژه حیاتی دست به کار شوند تا این مطالبه مردم به سرانجامی برسد، اما این پروژه ۱۲ کیلومتری اکنون پس از گذشت ۹ سال هنوز به بهره‌برداری نرسیده است و این در حالی بود که مسئولان وقت وعده داده بودند که ظرف مدت سه سال افتتاح می‌شود.

با توجه به افزایش ترافیک، آلودگی‌های صوتی و محیطی، وقوع حوادث دلخراش، خسارت به زیرساخت‎های شهری تکمیل پروژه کمربندی دورود به یکی از مطالبات جدی مردم این شهر تبدیل شده است و سالهاست که منتظر احداث آن هستند.

آغاز عملیات اجرایی پروژه کمربندی دورود در سال ۹۳

عملیات اجرایی پروژه کمربندی دورود سال ۹۳ توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور آغاز شد اما به دلیل مشکلاتی همچون نبود اعتبار، وجود معارضان محلی، عدم توانایی پیمانکار و در نهایت نبود یک مدیریت قوی این پروژه ۱۲کیلومتری پس از گذشت سال‌ها هنور تکمیل نشده است.

در سفر رئیس جمهور به استان لرستان در ۱۹ آذر ماه سال ۱۴۰۰ رئیس جمهور، حجت الله عبدالملکی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی را مأمور به پیگیری مسائل و مشکلات شهرستان دورود کرد که وزیر کار یکی از برنامه‌های خود را بازدید از پروژه کمربندی دورود قرار داد همچنین در جلسه شورای اداری لرستان نیز که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد وزیر کار در گزارش بازدید خود مطرح کرد که کمربندی دورود به عنوان یکی از پروژه‌های نیمه تمام این شهرستان در بین مصوبات و پروژه‌های سفر آمده است.

اما آخرین خبرها حاکی از این است که طی یک ماه اخیر با ورود پیمانکار جدید اجرای پروژه روند بهتری در پیش گرفته و نهایتا تا پایان امسال حداقل یک لاین آن به بهره‌برداری می‌رسد.

سرهنگ محمد زراعی رئیس پلیس راه لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، به لزوم تسریع در روند اجرای پروژه کمربندی دورود تاکید کرد و اظهارداشت: با بهره‌برداری از این پروژه وسایل نقلیه سنگین از داخل شهر عبور نمی‌کنند و مسلما تصادفات عابر پیاده نیز کم می‌شود.

نبود کمربندی و عبور وسایل نقلیه سنگین از داخل شهر

وی افزود: اکنون در نبود کمربندی کامیون‌های سنگین و اتوبوس‌های مسافربری به‌ناچار از داخل شهر دورود عبور می‌کنند که علاوه بر اینکه زیرساخت‌های شهری را از بین می‌برند سبب وقوع تصادفات دلخراشی نیز شده‌اند.

وی افزود: از آنجا که کریدور شرق و مرکز کشور به جنوب از شهر دورود عبور می‌کند، نبود کمربندی سبب مشکلات عدیده‌ای در این شهر شده است که امیدواریم هرچه سریعتر کمربندی دورود زیر بار ترافیک برود چون نقش بسزایی در روان‌سازی ترافیک، امنیت و ایمنی مردم دارد.

احمد گودرزیان فرماندار دورود نیز در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، در رابطه با آخرین وضعیت پروژه کمربندی دورود اظهارداشت: پروژه کمربندی دورود خوشبختانه با ورود پیمانکار حدود یک ماه است که فعال شده و فعالیت آن روز به روز بیشتر می‌شود.

افتتاح یک لاین از پروژه کمربندی تا پایان سال

وی افزود: حسب قولی که مسئولان ارشد و پیمانکار داده‌اند حداقل یک لاین آن تا پایان امسال قابل بهره‌برداری است، البته لاین دیگر نیز در حال ساخت است.

فرماندار دورود عنوان کرد: پیشرفت فیزیکی پروژه کمربندی دورود که در مجموع ۱۲ کیلومتر است بیش از ۶۵ درصد است و حدود ۱۳۵ میلیارد تومان از محل ماده ۵۶ برای آن در نظر گرفته‌اند.

وی بیان کرد: برای تکمیل نهایی این پروژه حدود ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که به بهره‌برداری برسد. در مجموع زیر ساخت کمربندی دورود آماده و رفع معارض شده است و تا پایان امسال اگر دو لاین به بهره برداری نرسد قطعا یک لاین قابل بهره‌برداری است.

افتتاح حداقل یک لاین از پروژه حیاتی کمربندی یا کنار گذر دورود تا پایان سال، جدیدترین خبری است که طی ماه‌های اخیر در مورد این پروژه ۹ ساله شنیده‌ایم که امیدواریم این وعده مسئولان محقق شود و بار سنگین ترافیک و حوادث از روی دوش این شهر برداشته شود.

انتهای پیام/

  • نویسنده : سکینه بیرانوند