عملیات اجرایی پروژه راهسازی الیگودرز - داران که از سال 83 شروع شده پس از گذشت 18 سال هنوز به بهره‌برداری کامل نرسیده است و در وعده‌ای دیگر بناست 6 کیلومتر آن تا مهر ماه امسال زیر بار ترافیک برود.

به گزارش سفیرافلاک، سال ۸۳ بود که یک عملیات راهسازی در لرستان تحت عنوان «دورود- داران» آغاز شد و بنا بود اجرای آن از دورود شروع و به الیگودرز و داران ختم شود اما این طرح ۱۰ سال به سرانجام نرسید تا اینکه خرداد ماه سال ۹۳ بخش مربوط به «الیگودرز- داران» در دو قطعه ۹ و ۱۸ کیلومتر شروع شد و قرار بود این پروژه با اعتبار ۷ میلیارد تومان در دو سال اجرا شود اما اکنون که ۱۸ سال از قدمت طرح می‌گذرد هنوز تکمیل نشده است و روند لاک پشتی آن همچنان ادامه دارد.

با توجه به اینکه محور پرتردد «الیگودرز- داران» یکی از نقاط حادثه خیز لرستان محسوب می‌شود، ساخت و تکمیل پروژه آن همواره یکی از مطالبات جدی مردم بوده و همچنان منتظراند با بهره‌برداری کامل آن مخاطرات این محور به حداقل برسد.

بررسی موانع اجرای پروژه چهارخطه الیگودرز – داران

از آنجا که بعد از گذشت ۱۸ سال هنوز موانعی بر سر راه این پروژه ۲۷ کیلومتری وجود دارد مسئولان مربوطه را بر آن داشت تا در یک جلسه وبینار به بررسی موانع اجرای طرح چهارخطه الیگودرز – داران بپردازند تا شاید روند اجرای آن سرعت بیشتری بگیرد.

محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در مجلس در جلسه مذکور اظهارداشت: در ادامه‌ عملیات اجرایی چهارخطه الیگودرز – داران نظر اهالی و منافع چهار روستای مسیر مد نظر قرار گیرد. 

وی با تاکید بر تامین نظر اهالی روستاهای مسیر چهار خطه افزود: رضایتمندی مردم و دسترسی آنها برای ورود و‌خروج به این بزرگراه از اهمیت ویژه‌ای دارد همچنین برآورد ارزش اراضی در اسرع وقت انجام می‌شود که می‌طلبد مالکان نیز برای اجرای طرح همراهی کنند.

وی ضمن درخواست از اهالی برای همراهی بیشتر با اجرای پروژه عنوان کرد: ایجاد موانع برای اجرای بزرگراه مذکور به زیان اهالی و شهرستان است چرا که هر روز باید شاهد تصادفات مرگبار و ریخته شدن خون هموطنان بیگناه باشیم بنابراین از معارضان درخواست داریم اجازه دهند تا فعالیت پیمانکار پروژه انجام شود و قطعا ارزیابی و بر آورد هزینه تملک اراضی انجام می‌گیرد و حق و حقوق مالکان ادا می‌شود.

۶ کیلومتر از محور الیگودرز – داران زیر بار ترافیک می‌رود 

 سیامک کیانی نماینده شرکت زیر ساخت وزارت راه در استان لرستان نیز در این جلسه گفت: قطعه انتهایی این مسیر در حوزه استان لرستان به طول ۱۹٫۵ کیلومتر از سه راهی شول آباد تا دره ساری واقع شده است که در دو ماه گذشته حدود سه کیلومتر آن از سه راهی شول آباد تا سه راهی دوزان آسفالت شده است.

وی به پیگیری‌های نماینده الیگودرز و سرعت اجرای پروژه اشاره و تصریح کرد: تا پایان مهر امسال نیز حدود شش کیلومتر از این مسیر آسفالت می‌شود.

نماینده شرکت زیر ساخت وزارت راه در استان لرستان در رابطه با مشکلات و ‌موانع پروژه چهار خطه الیگودرز- داران اظهارداشت: از جمله مشکلات پروژه معارضان و اراضی مربوط به اوقاف است که در صورت رفع سرعت پیشرفت افزایش می‌یابد.

خسروی فرماندار الیگودرز  نیز در این جلسه به نقاط حادثه خیز محورهای الیگودرز اشاره کرد و افزود: همشهریان لیست تمام نقاط حادثه خیز در محورهای اصلی و فرعی شهرستان را برای بررسی  در اختیار راهداری قرار دهند.

وی عنوان کرد: خوشبختانه اقدامات خوبی صورت گرفته و زیر ساخت‌های موثری در شهرستان با پیگیری‌های نماینده الیگودرز پایه گذاری شده است که همین موارد آینده خوبی برای شهرستان ترسیم کرده است.

اهمیت جاده سازی و  چهارخطه شدن محورها بر کسی پوشیده نیست چرا که روزانه رانندگانی چه بر اثر بی احتیاطی و چه به دلیل حادثه خیز بودن محورها جان خود و سرنشینانشان را از دست می‌دهند، بنابراین از آنجا محور الیگودرز- داران نیز یکی از پرترددترین و حادثه خیز تزین نقاط استان حساب می‌شود می‌طلبد که هرچه سریعتر پروژه ۱۸ ساله آن به مقصد برسد، البته ناگفته نماند که طی این سال‌ها وجود معرضان محلی یکی از مشکلات بر سر راه این پروژه حیاتی بوده که امیدواریم با حل فصل این مسئله نیز، روند پروژه شتاب بیشتری بگیرد.

انتهای پیام/