ائمه جمعه لرستان با اشاره به اینکه خدمت‌رسانی به زائران اربعین مجاهدت در راه خداست، گفتند: تولید برنامه های فرهنگی - اسلامی برای رشد آگاهی جوانان ضروری می باشد.

به گزارش سفیرافلاک، حجت الاسلام و المسلمین سید احمدرضا شاهرخی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته خرم آباد، اظهار داشت: کسانی که در این موقعیت در مواکب حسینی مشارکت دارند و در راستای خدمت رسانی به زائران گام بر می دارند، مجاهدت در راه خداست و روزهایی را سپری می کنیم که زائران حسینی در داخل کشور و بیرون از کشور در حال حرکت برای حضور در اجتماع اربعین هستند.

وی افزود: کسی که امام حسین(ع) را در اربعین زیارت کند می تواند دیگران را شفاعت کند و ثواب هزار حج مقبول دارد، همچنین در قیامت کسانی هستند که آرزو دارند کاش جزء زائران کربلا بودند و جایگاه زوار حسینی در نزد حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) خواهد بود، علاوه بر همه این موارد ثواب شهادت در راه خدا را دارد البته باید از این ایام بهره برداری کرد چه کسانی که موفق به زیارت شوند و یا کسانی که نمی توانند این سفر را بروند ولی می توانند از فضیلت های این ایام بهره مند شوند.

نماینده ولی فقیه در لرستان تصریح کرد: در اربعین سال ۶۱ اصولی را برنامه ریزی کردند که این اصول از نسلی به نسلی و از قرنی به قرنی بود که اصول مبارزه با ظلم بود، نهضت احیای اسلام در مقابل کسانی که می خواستند اسلام را به جاهلیت برگرداند که این اصول به واسطه حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) ماندگار شد.

وی تصریح کرد: این اصول به معنای پیوند با اهداف امام حسین(ع) و نمادی برای مبارزه با ظلم است و پرچم برافراشته ای برای تبلیغ دین و فداکاری در راه دین است و هرچه می توانیم در باشکوه برگزار کردن این مراسم کمک کنیم چون اهداف اجتماعی اسلام با همکاری محقق می شود و همکاری در برپایی این اجتماع عظیم و خدمت رسانی و تلاشی که صورت می گیرد جزء تعظیم شعائر الهی است.

شاهرخی با اشاره به مناسبت های این هفته گفت:در این هفته سالگرد آیت اله طاهری خرم آبادی است که افتخاری برای لرستان بوده و از یاران امام(ره) بود و شخصیتی علمی و معنوی با مجاهدت های علمی به درجه اجتهاد رسیدند و نامی شناخته شده در حوزه علمیه قم بودند، همچنین در فعالیت های سیسای و اجتماعی هم همراه امام(ره) و رهبری بودند.

امام جمعه خرم آباد بیان کرد: ۱۹ شهریور سال ۵۸ سالروز ارتحال آیت اله طالقانی است که خبر ارتحال ایشان سبب شده تا کشور در غم و اندوه فرو رفت و ۲۰ شهریور سالروز شهادت شهید مدنی است که سالهایی در خرم آباد هم به تدریس و تربیت شاگردان پرداختند که اسوه اخلاق بودند.

وی خاطر نشان کرد: ملت ایران سالهاست در مقابل زورگویان ایستاده و این نهال نو رس به درخت تناوری تبدیل شده و اگر هوشیار باشیم و خود را اصلاح کنیم حتما وعده الهی در نصرتش نصیب ما می شود، چه نصرتی از این روشن تر که روز به روز قوی تر می شویم و این دشمنی ها از اول انقلاب بوده است و علت آن مخالفت با حاکمیت دین است، کسانی که صدام را تحریک کردند در واقع با حاکمیت دین مشکل داشتند وگاهی به صورت جنگ ظاهری و گاهی جنگ نرم دشمنی خود را نشان می دهند که نقش فرهنگ تعیین کننده است.

شاهرخی گفت: دشمن اگر وارد محله و خانه برخی افراد شود بیدار می شوند، حیوان گردی در پارک‌ها و خیابان‌ها در واقع تضیع حقوق مردم است و اگر با برنامه فرهنگی در این مورد همگی کمک نکنند به این حیوان هم محدود نخواهد شد، در کشورهایی که این مسیر را رفتند امروز به موارد بالاتری مبتلا شدند.

نماینده ولی فقیه در لرستان اظهار داشت: هم به اشتغال و اقتصاد توجه می شود هم به فرهنگ که با این گفتمان بتوانیم اهداف عالی و متعالی که برای نظام ترسیم شده برسیم.

پذیرایی آبرومندانه مردم کوهدشت از زوار اربعین

حجت الاسلام ابراهیم طهماسبی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه کوهدشت اظهار داشت: یکی از مفاهیمی که بعضی اوقات اشتباه معنا می‌شود کلمه صبر و معنای آدم صبور است؛ سستی کردن ، عدم مقابله با ظلم و ذلیل شدن انسان از مصادیق صبر نبوده و معنای واقعی صبر ، استقامت و بردباری در راه انجام وظیفه و ادای تکلیف الهی است .

وی عدم بدبین شدن به خدا و تحمل مشقت ها در راه انجام وظایف الهی را از مصادیق صبر دانست و افزود:بیش از صد مرتبه کلمه صبر در قرآن بیان شده و این نشانه اهمیت مسئله صبر است؛ کلمه صبر به همراه بسیاری کلمات از جمله استقامت ،توکل ، حق ، ذکر و تقوا بیان شده است و این امر نشان دهنده مرتبط بودن صبر با بسیاری از مصادیق دین است .

طهماسبی ضمن بیان اینکه انسان باید در مقابل مشکلات زندگی صبور باشد، تصریح کرد: در صدر اسلام مومنین و مسلمین بسیار صبور بوده اند و در مقابل مصاعب آن زمان ایستادگی کرده و در راه اسلام ثابت قدم ماندند .

امام جمعه کوهدشت انسان گناه کار را ظالم به خویشتن برشمرد و خاطر نشان کرد : کسی که مرتکب گناه می‌شود به خود بدی میکند و انسان ذات خود را دوست دارد ولی با این حال به خود ستم میکند .

وی مقصود از فرهنگ را رشد و تکامل فکری مردم دانست و گفت: تلویزیون و سینما می‌توانند با تولید برنامه های فرهنگی – اسلامی به رشد فرهنگ و آگاهی درست نوجوانان و جوانان کمک کنند .

طهماسبی ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری اظهار داشت: ملت جمهوری اسلامی ایران ، ملتی است اسلامی و دینی و همین باعث میشود که در مقابل مشکلات مقاومت کرده و هرگز تسلیم شیطنت ها و توطعه  های دشمن نشود .

امام جمعه کوهدشت ضمن اشاره به دلیل بی اساس آمریکا در رابطه با پاسخ ایران بیان داشت : آمریکا به دنبال تصویب قرارداد مطابق میل و سیاست های خود است ولی ایران تا زمانی که به منافع خود دست نیابد قراداد را امضا نخواهد کرد .

وی افزود : ایران خواهان مذاکرات سازنده و رفع تحریم ها است ولی هرگز تن به توافقی نا مفهوم و مطابق میل طرف مقابل و بدون منفعت برای ایران نخواهد داد.

طهماسبی بیان داشت : به لطف خدا شناور شهید سلیمانی دارای مزیت های بسیار خوب و تاکتیکی بوده و دشمنان ما می‌دانند که این شناور چه قدرتی دارد و یک گام بلند در ارتقای قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران است .

امام جمعه کوهدشت رزمایش مشترک چین ، روسیه و هند را عامل ترسی برای اروپا دانست و بیان کرد: آذربایجان باید بداند که ایران به هیچ وجه از منافع خود کوتاه نخواهد آمد و در مقابل هرگونه حرکتی جواب قاطع خواهد داد .

طهماسبی ضمن تشکر از مردم مهمان نواز کوهدشت برای پذیرایی آبرومندانه از زوار اربعین، گفت : موکب های سطح شهرستان به نحو احسن در حال خدمت رسانی هستند و افتخاری برای کوهدشت به شمار می‌روند.

انتهای پیام/