خادمی با بیان اینکه 500 میلیارد تومان برای اجرای مرحله نخست پروژه ریلی لرستان تصویب شده است گفت: مرحله نخست پروژه راه آهن دورود- خرم آباد- اندیمشک ظرف 40 ماه تکمیل می‌شود.

به گزارش سفیر افلاک، خیر اله خادمی ظهر امروز ظهر امروز در مراسم آغاز مجدد عملیات اجرایی پروژه راه آهن دورود- خرم‌آباد- اندیمشک در جمع خبرنگاران اظهارداشت: یکی از  مسیرهای اصلی در ترانزیت کشور همین مسیری است که ما باید از تهران به خوزستان هم مسیر ریلی و هم مسیر جاده‌ای آن را احیا کنیم؛ شاید از نظر حمل و نقلی باصرفه‌ترین، ارزان‌ترین و بهترین مسیر حمل و نقلی اتصالی بین آبهای جنوب و مرکز  کشور است به همین دلیل این مسیر در برنامه وزارت راه و شهرسازی است.

وی افزود: عملیات اجرایی پروژه راه آهن دورود- خرم‌آباد- اندیمشک شروع شده بود اما به دلایل اعتباری و مسائل دیگر مدتی متوقف بود که با حضور رئیس جمهور به لرستان و تاکیدی که در جلسه هیئت دولت در استان انجام داد ما مجددا موظف شدیم که عملیات اجرایی این پروژه را به هر ترتیبی که شده شروع کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: پروژه مذکور دو مشکل اساسی داشت یکی مشکل قراردادی بود که خوشبختانه با پیگیری استاندار لرستان و نمایندگان استان و همچنین دوستان در قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) و همکاری ویژه سازمان برنامه و بودجه حل شد.

وی با بیان اینکه مشکل قراردادی سبب توقف اجرای آن شده بود، گفت: ریشه اصلی این بود که قرارداد دچار اشکال بود اما خوشبختانه حل شد و  حدود دو هفته پیش به ما ابلاغ شد و ما نیز موضوع را به قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) ابلاغ کردیم.

خادمی بیان کرد: در بحث مالی نیز پروژه در قالب سایر منابعی که در اختیار وزیر راه و شهرسازی بود قرار گرفت و با تاکیدی که وزیر در پیرو دستور رئیس جمهور داشت از محل منابع  تهاتری که در اختیار ما بود، منبع خوبی در کنار بودجه خودش برای آن قرار گرفت و الحمدالله مرحله اول به قرارگاه خاتم ابلاغ شده است.

وی با اشاره به اینکه در مرحله اول تا سقف ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب شده است، خاطرنشان کرد: امسال اعتبار سالانه این پروژه ۲۰۰ میلیارد تومان است که اگر بتوانیم تخصیص آن را هم بگیریم می‌توانیم تا سقف ۷۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ برای پروژه برنامه مالی داشته باشیم.

 معاون وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: برای سایر بخش‌ها نیز از کانال‌های مختلف به دستور وزیر تامین مالی پیش بینی شده است و امیدواریم بتوانیم ادامه خوبی برای پروژه داشته باشیم.

وی افزود: حداکثر زمانی که سازمان برنامه و بودجه برای تکمیل این مسیر از دورود به خرم‌آباد به ما داده  40 ماه است که باید تکمیل و تحویل دهیم اما این ریل هدفش این نیست که فقط به خرم‌آباد برسد بلکه حتما باید به ریل جنوب اتصال پیدا کند.

خادمی عنوان کرد: ان‌شاالله برنامه بعدی ما این است که در اسرع وقت کارهای مطالعاتی، برآوردی و قراردادی این مسیر از طریق خرم‌آباد به پلدختر و از پلدختر به اندیمشک را اتصال دهیم و به این ترتیب بتوانیم گلوگاهی که به عنوان گلوگاه ریلی جنوب کشور است و در محدوده دورود به اندیمشک است و نمی‌تواند بار زیادی از این طریق حمل کند را با احداث این مسیر جدید رفع کنیم و بتوانیم ظرفیت بسیار بالایی که در بنادر استان خوزستان وجود دارد از طریق این ریل بخشی از این ظرفیت را به مرکز و غرب کشور ترازیت داشته باشیم.

انتهای پیام/