حجت الاسلام پیریایی گفت: امروز نگاه همه آزادیخواهان جهان به کربلاست که چگونه بزرگترین اجتماع بشریت در ایام اربعین رخ می دهد و در واقع نمایانگر رسوایی ظلم و شکوفایی عدل است.

به گزارش سفیرافلاک، اربعین که از راه می رسد مشتاقان حسینی سعی می کنند تا خود را به بزرگترین پیاده روی تاریخ برسانند، عاشقان سید الشهدا(ع) بیقرار قدم برداشتن در مسیر معنوی بوده تا با بیعتی دوباره گِرد حرم بچرخند و اعلام کنند که آماده ظهور امام زمان(عج) هستند.

حضور در این سفر معنوی، بزرگ و کوچک نمی شناسند، پیر و جوان ندارد، ملیت و گویش مهم نیست چرا که همه زائران اربعین از هر کشوری راهی این مراسم می شوند تا به یاد اولین راهپیمایی اسرای کربلا، در مسیر نور حرکت کنند.

این روزها کربلا غوغاست، غوغایی از خیل عاشقان حسینی که سالهاست آرزوی چنین سفری را داشته اند، خستگی و طولانی بودن مسیر برای زائران اربعین معنایی ندارد و مهمترین اثر این سفر می تواند در رفتار و اخلاق زائران باشد که سعی می کنند در مسیر و راه سیدالشهدا(ع) حرکت کنند.

در همین راستا گفتگویی تفصیلی با حجت الاسلام محمد پیریایی کارشناس دینی و مذهبی انجام شده است که مشروح آن را در زیر می خوانید.

مهمترین اثر سفر معنوی سفر اربعین بر انسان چیست؟

سفر اربعین یادآور یک واقعه بزرگ در تاریخ اسلام است، سفری که مهمترین اثرش در انسان سازی است و تحولاتی که سبب متحول شدن در تاریخ بشریت می شود را می توان در اربعین مشاهده کرد و اربعین واقعه ای است که تاثیر زیادی در تفکر انسان می گذارد.

بعد از شهادت امام حسین(ع) اهل بیت(ع) به اسارت رفتند و در نهایت بعد از رسیدن به کربلا واقعه ای رخ می دهد که امروز بعد از گذشت قرنها، به تمدنی در عالم تبدیل شده است.

امروز نگاه همه آزادیخواهان جهان به کربلاست که چگونه بزرگترین اجتماع بشریت در ایام اربعین رخ می دهد و در واقع نمایانگر رسوایی ظلم و شکوفایی عدل است.

حضور خانوادگی در این مراسم چه اثراتی در سبک زندگی دارد؟

تعداد زیادی از خانواده ها برنامه ریزی می کنند تا در ایام اربعین در این مراسم معنوی شرکت کنند، این تنها یک سفر و چند روز به شهری دیگر سفر کردن نیست بلکه زمینه ای برای از بین رفتن بی اخلاقی و نابرابری است، از بین رفتن زشتی ها و حرکت به سمت خوبیهاست.

حضرت زینب(س) فرمودند من در این سفر جز زیبایی چیزی ندیدم، اگرچه در آن زمان تعداد کمی این سخن را درک کردند ولی امروز به خوبی می توان متوجه این مسئله شد که میلیونها نفر عاشق امام حسین(ع) چگونه با شور و اشتیاق در این مسیر گام برمی دارند.

اگرچه در سال ۶۱ جبهه ظلم و زور ایستادند تا به پیروزی برسند، اما در واقع پیروز نهایی امام حسین(ع) بود و در واقع فاتح این میدان کسی بود که امروز در همه قلبهای مردم از خردسال تا بزرگسال نفوذ کرده است.

چه چیزی سبب شده تا همه قلبها بیقرار سفر معنوی اربعین شود؟

اربعین تمدنی ایجاد کرد که امام حسین(ع) بر تمام قلبهای بشریت حکومت می کند چه آنهایی که اسلام و امام حسین(ع) را به خوبی می شناسند و چه آنهایی که شناخت کمی دارند و امروز این یادواره و اثرات آن، تمام دنیا را در برگرفته است.

زیارت اربعین تنها ثبت یک خاطره نیست بلکه حضور در این سفر که تمدن انسان ساز است، تفکر انسان را از بی اخلاقی به اخلاق نیکو و رفتارهای زشت را به زیبا تغییر می دهد و ثابت می کند که در مقابل دنیای پر زرق و برق چگونه می توان به یاد خدا بود و در مسیر خدا حرکت کرد.

نام امام حسین(ع) و قیام عاشورا در تاریخ می درخشد و این تفکر می تواند کشوری را از بند ظلم رها نماید، تمدن می تواند انسان را به تفکر وادارد و نتیجه بسیار موفقی را به ارمغان داشته باشد.

بزرگترین تاثیر پیاده روی اربعین بر یک خانواده این است که ایجاد مودت و محبت می کند، با حضور در این مسیر سعی می کنیم از همه اخلاق و رفتار امام حسین(ع) الگو بگیریم و سبک و روش زندگی ها را به این سمت سوق دهیم.

چه درسی می توان از خدمت رسانی خادمان به زائران حسینی گرفت؟

وقتی وارد کشور عراق می شویم، مردم عراق در مقابل زوار حسینی خالصانه خدمت می کنند و این نشان دهنده روحیه ایثار است که ایثارگرانه همه چیز را در اختیار زائران قرار می دهند و همین نیز سبب می شود تا شاهد روحیه ایثار در اوج و قله رفتار انسان ها باشیم.

در این سفر محبت همراه عمل به شدت دیده می شود، در سفرهای دیگر این صفت مشهود نیست ولی در سفر اربعین انسانها خالصانه به هم محبت می کنند و سعی می کنند این صفت اخلاقی را همیشه در زندگی اجرا نمایند.

انتهای پیام/